Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Czy obniżona ilość wydalanego moczu to powód do zmartwień? Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny skąpomoczu i kiedy warto skonsultować się z lekarzem? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i wyjaśnimy, dlaczego warto obserwować ilość wydalanego moczu. Dowiesz się, jakie choroby mogą powodować oligurię i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia.
Skąpomocz, określany również jako oliguria, to stan charakteryzujący się wydalaniem nieprawidłowo małych objętości moczu. U przeciętnej osoby dorosłej, skąpomocz definiuje się jako wydalanie mniej niż 500 ml moczu na dobę lub mniej niż 70 ml na 10 kg masy ciała na dobę. Ilość wydalanego moczu zależy od wielu czynników, w tym od ilości przyjmowanych płynów. Możliwe jest wydalanie znacznie mniejszych niż zwykle objętości moczu, jeśli podaż płynów jest ograniczona danego dnia.
Skąpomocz jest łagodniejszym stanem w porównaniu do bezmoczu. O skąpomoczu mówimy, gdy wydalanie moczu wynosi mniej niż 500 ml na dobę, podczas gdy bezmocz definiuje się jako wydalanie poniżej 100 ml moczu na dobę. Bezmocz jest zawsze sygnałem alarmowym, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
W przypadku skąpomoczu, organizm nadal wydala pewną ilość moczu, co może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak ograniczona podaż płynów lub problemy zdrowotne. Jednakże, gdy ilość wydalanego moczu spada do poziomu bezmoczu, może to wskazywać na poważne uszkodzenie nerek lub inne poważne stany wymagające pilnej diagnostyki i leczenia.
Warto podkreślić, że zarówno skąpomocz, jak i bezmocz mogą być objawami różnych schorzeń, dlatego ich wystąpienie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych.
Zmniejszone wydalanie moczu może być wynikiem picia niewystarczającej ilości płynów czy intensywnego wysiłku. Wówczas jednak skąpomocz jest odwracalny i nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia nerek. U dzieci skąpomocz występuje najczęściej w przebiegu odwodnienia. Po dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów prawidłowe zdolności filtracyjne nerek powracają. Ze względu na przyczyny, skąpomocz można podzielić na:
Do najczęstszych przednerkowych przyczyn skąpomoczu należą:
Do najczęstszych nerkowych przyczyn skąpomoczu należą:
Do najczęstszych pozanerkowych przyczyn skąpomoczu należą:
Podczas wizyty u lekarza urologa warto omówić kwestie związane z ilością przyjmowanych płynów, przyjmowanymi lekami i suplementami, przebytymi niedawno chorobami oraz innymi towarzyszącymi objawami. Po przeprowadzeniu badania fizykalnego, na podstawie zebranych informacji, lekarz może zlecić badania dodatkowe w celu ustalenia przyczyny skąpomoczu.
Do podstawowych badań diagnostycznych w przypadku oligurii należą:
Leczenie skąpomoczu zazwyczaj ma charakter objawowy i koncentruje się na eliminacji przyczyny, która wywołuje ten stan. Jeśli przyczyną jest odwodnienie spowodowane biegunką lub wymiotami, najpierw należy zająć się leczeniem podstawowej choroby, na przykład zatrucia, a następnie przystąpić do wyrównania wodno-elektrolitowego.
W przypadku, gdy problem wynika z zaburzeń odpływu moczu, niezależnie od tego, czy przyczyną są kamienie nerkowe, czy guz, może być konieczna interwencja chirurgiczna lub dalsza diagnostyka. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju choroby podstawowej i skonsultować się z lekarzem, ponieważ nawet łagodny przerost prostaty może prowadzić do całkowitego zatrzymania odpływu moczu.
W sytuacjach, gdy skąpomocz jest wynikiem infekcji, lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich leków, takich jak antybiotyki. W przypadku, gdy skąpomocz jest spowodowany działaniem niektórych leków, konieczna może być ich zmiana.
Ważne jest, aby nie ignorować objawów skąpomoczu i zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ wczesna diagnostyka i leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych.
Skąpomocz najczęściej obserwuje się u osób starszych, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Osoby w podeszłym wieku często nie piją wystarczającej ilości płynów, ponieważ nie odczuwają odpowiedniego pragnienia. W takich przypadkach zadbanie o odpowiednie nawodnienie może skutecznie rozwiązać problem. Należy jednak pamiętać, że u starszych pacjentów częściej występują poważne schorzenia, których objawem może być skąpomocz. Czasami uszkodzenie nerek nie daje żadnych objawów, poza właśnie skąpomoczem. Bez względu na wiek pacjenta, skąpomocz powinien być traktowany poważnie, a w przypadku jego wystąpienia zaleca się konsultację z lekarzem.
Przeczytaj również:
Jak pobudzić oddawanie moczu? Domowe sposoby, że zachce ci się sikać Prostata – jak zadbać o jej zdrowie? Dziurawiec - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania Kompletny przewodnik po kamicy nerkowej – objawy, przyczyny i leczenie Choroby nerek – objawy, przyczyny, badania i leczenieNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Redakcja
aptek
Codzienna
O Autorze
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Natalia Młynek
Autor
Natalia Młynek
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.