Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Wiele par wybiera stosunek przerywany jako naturalną formę antykoncepcji, choć Światowa Organizacja Zdrowia nie uznaje go za skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Co ciekawe, w Polsce około 25% par korzysta z tej metody w celu uniknięcia ciąży. Na czym dokładnie polega stosunek przerywany i czy faktycznie jest skuteczny w ochronie przed zapłodnieniem?
Stosunek przerywany jest często wybierany jako sposób zapobiegania ciąży, szczególnie przez młodych ludzi, którzy z różnych powodów wstydzą się sięgnąć po skuteczniejsze środki antykoncepcyjne lub nie mogą sobie na nie pozwolić finansowo. Jedną z niewielu zalet tej metody jest fakt, że nie wymaga ona wizyty u lekarza i jest darmowa. Metoda ta jest również stosowana przez osoby, które z przyczyn światopoglądowych nie akceptują innych form antykoncepcji.
Stosunek przerywany polega na wycofaniu członka z pochwy partnerki przed wytryskiem, który ma nastąpić poza ciałem kobiety. Wymaga to od mężczyzny dużej samokontroli i sprawnego refleksu. W związku z tym jest ona obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Ponadto w stanie silnego podniecenia wycofanie penisa na czas może zakończyć się niepowodzeniem.
Stosunek przerywany polega na wycofaniu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem i jest jedną z tradycyjnych metod zapobiegania ciąży. Jednak jej skuteczność, zwłaszcza przy braku doświadczenia, jest znacznie niższa w porównaniu do innych metod antykoncepcji. Wskaźnik Pearla, który mierzy liczbę ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę, pokazuje, że w przypadku stosunku przerywanego wynosi on od 15 do 28, w zależności od badania. Nawet przy idealnym stosowaniu wskaźnik ten spada jedynie do około 4, co nadal nie daje pełnej gwarancji. Stosunek przerywany wiąże się z ryzykiem, a nieprzewidziane czynniki mogą prowadzić do nieplanowanej ciąży.
Stosunek przerywany stanowi jeden z elementów naturalnego planowania rodziny, jednak aby zwiększyć skuteczność tej metody, istotne jest także monitorowanie cyklu miesiączkowego kobiety. Obserwacja sygnałów wysyłanych przez ciało, takich jak moment owulacji, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, może pomóc w rozpoznaniu dni płodnych i niepłodnych.
Aby dokładniej określić te momenty, kobieta może korzystać z metod termicznych, mierząc codziennie temperaturę ciała (najczęściej w pochwie), oraz obserwować śluz szyjkowy, który zmienia swoją konsystencję w trakcie cyklu. W dni płodne śluz staje się lepki, przezroczysty i rozciągliwy, przypominając białko jajka, natomiast w dni niepłodne jest bardziej zbity i mętny.
Połączenie tych obserwacji – temperatury, śluzu i cyklu menstruacyjnego – może pomóc w uniknięciu nieplanowanej ciąży, jednak nie gwarantuje pełnej skuteczności. Stosunek przerywany w dni niepłodne może zwiększyć jego skuteczność, natomiast w dni płodne jest znacznie mniej niezawodny.
Stosunek przerywany niesie ze sobą znaczące ryzyko zajścia w ciążę. Nawet jeśli mężczyzna wycofa członek z pochwy partnerki przed ejakulacją, istnieje możliwość, że do zapłodnienia dojdzie. W szczególności plemniki mogą być przeniesione do pochwy w wyniku wytrysku zbyt blisko jej ujścia.
Co więcej, nie można zapominać, że w preejakulacie, czyli wydzielinie pojawiającej się przed wytryskiem, znajduje się pewna ilość plemników.
Preejakulat to wydzielina produkowana przez gruczoły opuszkowo-cewkowe, która pojawia się w męskim organie płciowym podczas silnego podniecenia. Jego funkcją jest nawilżenie pochwy oraz neutralizacja kwaśnego pH cewki moczowej, co sprzyja przeżywalności plemników. Jednakże nawet niewielka ilość plemników obecna w preejakulacie może prowadzić do zapłodnienia.
Pomimo niskiej skuteczności, stosunek przerywany może być uzasadniony w niektórych sytuacjach:
Chociaż stosunek przerywany jest jedną z najstarszych metod kontroli urodzeń, jego skuteczność jest znacznie niższa w porównaniu do innych dostępnych opcji. Osoby decydujące się na tę formę zabezpieczenia powinny być świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą ta metoda, w tym możliwość zajścia w ciążę oraz brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Mimo że wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego przy idealnym stosowaniu jest relatywnie niski, nie dorównuje on skuteczności innych metod zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla dla różnych metod antykoncepcyjnych przedstawia się następująco:
Dla porównania mniej niż 1 na 100 kobiet, które stosują wkładkę domaciczną przez rok, może zajść w ciążę. Natomiast w przypadku stosunku przerywanego, nawet 28 kobiet na 100 może doświadczyć niechcianej ciąży. Warto zauważyć, że skuteczność stosunku przerywanego jest znacznie niższa w porównaniu do innych dostępnych metod, co czyni go mało wiarygodnym sposobem zabezpieczenia przed ciążą. W związku z tym, osoby decydujące się na tę formę antykoncepcji powinny być świadome potencjalnych konsekwencji oraz rozważyć korzystanie z bardziej efektywnych metod zapobiegania ciąży.
Stosunek przerywany ma znacznie więcej wad niż zalet, co czyni go mało efektywną metodą zapobiegania ciąży. Przede wszystkim, nie jest to skuteczna forma antykoncepcji. Wymaga ciągłej kontroli, co ogranicza swobodę partnerów i może prowadzić do nieustannego stresu oraz lęku przed zbliżeniem. W rezultacie może skutkować to niechęcią do intymności.
Dodatkowo stosunek przerywany często powoduje dyskomfort psychiczny i niezadowolenie w życiu seksualnym. Może prowadzić do zaburzeń seksualnych u obu partnerów, takich jak przedwczesny wytrysk u mężczyzn, trudności w osiągnięciu orgazmu, a także nerwice o podłożu seksualnym. U mężczyzn ta metoda może sprzyjać problemom z gruczołem krokowym.
Warto również zaznaczyć, że stosunek przerywany nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego osoby rozważające tę metodę powinny być świadome jej ograniczeń oraz potencjalnych zagrożeń. W obliczu tych faktów warto zastanowić się nad bardziej skutecznymi i bezpiecznymi metodami antykoncepcyjnymi, które oferują lepszą ochronę zarówno przed niechcianą ciążą, jak i chorobami.
Przeczytaj również:
Antykoncepcja po urodzeniu dziecka - jaka będzie najlepsza? Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - które lepsze i jak działają? Mastektomia ‒ rodzaje, przebieg i ewentualne powikłania zabiegu usunięcia piersi Jak czyścić zabawki erotyczne? Pamiętaj o tych zasadach! Jaką formę antykoncepcji wybrać? Najczęściej wybierane rozwiązaniaNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Redakcja
aptek
Codzienna
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Katarzyna Augustyniak
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.