Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Seks i antykoncepcja to dwa tematy, które chodzą ze sobą w parze. Jeżeli zależy Ci na tym, by uniknąć nieplanowanej ciąży, przeanalizuj dostępne na rynku metody antykoncepcji. Czy istnieje antykoncepcja w pełni chroniącą przed ciążą? Jakie jeszcze funkcje mogą spełniać środki antykoncepcyjne? Jak działa antykoncepcja na organizm kobiety? Czy istnieją – inne niż prezerwatywa – metody męskiej antykoncepcji?
Każdy stosunek seksualny kobiety i mężczyzny będących w wieku rozrodczym może skutkować ciążą. Chcąc jednak współżyć nie z myślą o reprodukcji, ale o innych aspektach swojej seksualności, warto pamiętać o wyborze skutecznej antykoncepcji. Obecnie istnieje wiele metod, które minimalizują ryzyko nieplanowanej ciąży w bardzo wysokim stopniu.
Jak zapobiegać ciąży? Oto kilka sposobów, które można stosować w ramach antykoncepcji:
Pamiętaj, że metody hormonalne zwykle zaczynają działać dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia ich stosowania. Wcześniej bardzo istotne jest korzystanie z antykoncepcji mechanicznej, czyli prezerwatywy, aby uniknąć zapłodnienia w okresie przejściowym.
Jak widać, większość tych klasycznych metod to antykoncepcja kobiet. W przeszłości antykoncepcja mężczyzn sprowadzona była przede wszystkim do stosowania prezerwatyw. Drugą metodą jest wazektomia. Zabieg ten polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Jest obecnie najskuteczniejszą metodą antykoncepcji mężczyzn i jest w pełni odwracalny, choć w praktyce może to być trudne do przeprowadzenia. Taki sposób antykoncepcji nie ma wpływu na odczucia podczas stosunku. Mężczyzna nadal ma wytrysk i przeżywa orgazm. Ten zabieg w Polsce jest w pełni legalny.
Tymczasem naukowcy pracują nad różnymi metodami hormonalnymi, z których w przyszłości mogą skorzystać mężczyźni. Jakie są męskie sposoby na to, jak zapobiegać ciąży? Oto kilka propozycji:
Opisane tu powyżej dwie metody nie są jeszcze dopuszczone do ogólnego stosowania, ponieważ środowiska medyczne dostrzegają, że męska antykoncepcja znacznie bardziej ingeruje w gospodarkę hormonalną niż ta kobieca. Przykładowo stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych u mężczyzn mogłoby prowadzić do niekontrolowanego rozrostu gruczołu krokowego, co jest niebezpieczne.
Do oceny skuteczności metod antykoncepcyjnych powszechnie stosuje się wskaźnik Pearla. Ten parametr wskazuje na to, ile kobiet na 100 regularnie współżyjących zaszło w ciążę w ciągu roku korzystania z konkretnej metody. Wartości są tu przedstawiane poprzez dwie liczby: przy idealnym stosowaniu i przy typowym stosowaniu. Przy tym drugim użytkowaniu najbardziej skutecznymi metodami antykoncepcji są: wkładka domaciczna, implant, tabletki progestagenne.
Bezpieczny seks zależy od wielu czynników. Bez względu na wybór metody antykoncepcji znaczenie ma przede wszystkim opieranie się na wskazaniach producenta. Zatem, co decyduje o tym, czy konkretna metoda zadziała, czy też nie? Przyjrzeliśmy się bliżej poszczególnym formom zabezpieczenia przed ciążą. Oto nasze wnioski.
Aby prezerwatywy były skuteczne, bardzo istotne jest stosowanie się do wskazówek producenta, związanych z ich zakładaniem i używaniem. Mężczyzna może założyć ją dopiero wtedy, gdy jego członek będzie w pełnym wzwodzie. Dodatkowo należy uważać na to, by nie uszkodzić jej paznokciami. Nie wolno też rozrywać opakowania zębami. Nakładanie i zdejmowanie prezerwatywy powinno odbyć się w taki sposób, by uniknąć kontaktu z narządami płciowymi kobiety. Ponadto bardzo istotne, by nie stosować dodatkowych przypadkowych nawilżaczy dla kobiety, ponieważ mogą uszkodzić prezerwatywę. Chcąc korzystać z takich rozwiązań, najlepiej dobierać odpowiednie preparaty rekomendowane przez producentów prezerwatyw. Co ciekawe, jak twierdzą specjaliści z Akademii Medycznej we Wrocławiu, Zygmunt Zdrojewicz i Ewa Świerczyńska, brak przestrzegania tych zasad odpowiada za więcej przypadków nieplanowanych ciąż pomimo zabezpieczenia prezerwatywą niż jej pęknięcie.
Na co natomiast uważać w trakcie stosowania antykoncepcji doustnej? Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane o ustalonej porze. Brak regularności czy pominięcie dawki obniża ich skuteczność. Istotnymi czynnikami wpływającymi na ich działanie mają też przyjmowane leki, m.in.:
Pamiętaj, by zawsze powiadomić lekarza o tym, że stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną. Dzięki temu dopasuje on leczenie z uwzględnieniem wpływu konkretnych substancji na Twój organizm. Przyjmowanie alkoholu nie ma wpływu na działanie tabletek, jednak gdy nadmierna liczba drinków Ci zaszkodzi i np. zwymiotujesz, wówczas tabletka może nie zdążyć się wchłonąć. Sytuacja wygląda podobnie w przebiegu biegunki, wymiotów wywołanych przez chorobę, np. grypę jelitową.
Zwróć uwagę również na to, że na obniżoną skuteczność tej formy antykoncepcji kobiet wpływ mają także:
W przypadku innych metod m.in. spirali czy implantu, bardzo ważne jest właściwe ich zaaplikowanie przez lekarza.
Mdłości, spadek libido, migrena, zmienne nastroje, przyrost masy ciała, pogorszenie stanu cery? Nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej znacznie rzadziej niż preparaty starszego typu wywołują tego rodzaju objawy. Jednak nadal trzeba liczyć się z tym, że antykoncepcyjne tabletki doustne lub plastry antykoncepcyjne, mogą wywołać takie problemy. Grupa kobiet, która powinna uważać na te metody antykoncepcji to przede wszystkim pacjentki z:
Natomiast działanie implantu nie opiera się na estrogenie, dzięki temu można uniknąć wielu skutków ubocznych dla niego charakterystycznych. Jednocześnie nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym celu należy dalej stosować prezerwatywy. Jeżeli partnerzy nie mają pewności co do tego, czy ktoś z nich nie jest nosicielem jakiejś choroby wenerycznej, powinni skorzystać dodatkowo z prezerwatyw.
Z kolei prezerwatywy mogą być źródłem reakcji alergicznych, np. u kobiet i mężczyzn uczulonych na lateks. W takich sytuacjach lepiej stawiać na to zabezpieczenie pozbawione lateksu lub inne formy antykoncepcji.
Pamiętaj, że w Polsce wszystkie środki antykoncepcyjne zawierające hormony są dostępne wyłącznie na receptę. Bez recepty kupisz jedynie prezerwatywy. Nim para skorzysta z jakiejkolwiek innej metody, kobieta musi skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który oceni jej stan zdrowia, a także dobierze odpowiednią metodę antykoncepcyjną. Podobnie, w przypadku wazektomii u mężczyzn, zabieg przeprowadzany jest w specjalistycznych warunkach. Nie jest jednak bardzo inwazyjny.
Pamiętaj, że antykoncepcja chroni Cię nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale też – w zależności od rodzaju – przynosi wiele innych korzyści. Chcesz wiedzieć, jakich? Zacznijmy od najłatwiej dostępnej formy, obecnej praktycznie w każdym supermarkecie, na stacji paliw czy aptece. Prezerwatywy, bo o nich mowa, zapobiegają zakażeniom chorobami wenerycznymi. Stanowią mechaniczne zabezpieczenie przed przenoszeniem drogą płciową m.in.
Jednocześnie musisz mieć świadomość, że prezerwatywa w 100% nie zapobiega zakażeniu, jednak w istotny sposób zmniejsza to ryzyko. Poza tym prezerwatywy dostępne są w różnych wersjach, które wpływają na doznania podczas stosunku. Ciekawym typem mogą być, chociażby te, przedłużające stosunek.
Tzw. pozytywne skutki uboczne mają też tabletki antykoncepcyjne. Terapia hormonalna może przynieść też szereg korzyści dla organizmu kobiety, m.in.:
Z powyższych powodów tabletki antykoncepcyjne znajdują zastosowanie w leczeniu ginekologicznym, ale też dermatologicznym.
Dlaczego jeszcze sięgać po antykoncepcję w formie krążka dopochwowego? Taki pierścień zmniejsza krwawienia i łagodzi napięcie przedmiesiączkowe. Dodatkowo hormony omijają żołądek i działają nawet wtedy, gdy doszło np. do wymiotów czy biegunki.
Seks i antykoncepcja to dwa połączone ze sobą ogniwa. Antykoncepcja to nie tylko sposób na to, jak zapobiegać ciąży, ale też rozwiązanie (prezerwatywy) dedykowane m.in. tym, którzy chcą chronić siebie i partnera przed chorobami wenerycznymi. Ponadto różnorodność form antykoncepcji sprawiła, że dziś każdy może wybrać metodę dostosowaną do własnych potrzeb. Wiesz już, dlaczego sięgać po antykoncepcję, np. w sytuacji, gdy nie współżyjesz, ale chcesz wyleczyć pewne dolegliwości.
Przeczytaj również:
Jak niedoczynność tarczycy wpływa na rozwój ciąży? Czym jest i jak działa spiralana antykoncepcyjna? Poznaj jej działanie, wady i zalety Dieta przyszłej mamy – jak powinna wyglądać? Jak przebiega ciąża? Dowiedz się, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu Drożdżyca (kandydoza) - objawy, rodzaje, przyczyny oraz leczenieNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister
Katarzyna
Augustyniak
O Autorze
Autor
Natalia Młynek
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Poradnik Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.