Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Jesteś w ciąży? Dowiedz się, jak dbać o zęby i utrzymać zdrową jamę ustną - zdjęcie

02.01.2024

8 min. czytania

Jesteś w ciąży? Dowiedz się, jak dbać o zęby i utrzymać zdrową jamę ustną

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przyszła mama staje się odpowiedzialna za malucha już od pierwszych chwil, dlatego dbając o własne zdrowie, musi uwzględniać potrzeby dwóch organizmów. Pamiętaj, że zdrowe zęby również mają istotny wpływ na rozwój dziecka. Dowiedz się, dlaczego higiena jamy ustnej w ciąży jest ważna oraz jak dbać o zęby.

Higiena jamy ustnej a wpływ na ciążę

Zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na ogólne zdrowie organizmu, a w przypadku ciąży nabiera jeszcze większego znaczenia. W ciąży organizm kobiety jest bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia, a nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji. Gromadzenie się płytki nazębnej i bakterii, mogą powodować przenikanie drobnoustrojów do krwiobiegu.

Pamiętaj, że w trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę. Specjalista pomoże Ci zadbać o zdrowie zębów i dziąseł, zalecając odpowiednią profilaktykę. Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko korzyść dla Ciebie, ale również dla zdrowia Twojego dziecka.

Choroby zębów, które mogą mieć wpływ na ciążę

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może powodować choroby zębów i jamy ustnej, takie jak próchnica, choroby dziąseł czy infekcje. Mogą one wywierać negatywny wpływ na przebieg ciąży. Badania wykazały związek między stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem przedwczesnego porodu czy niską masą urodzeniową dziecka. Badacze z Australii dowiedli, że zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w ciąży zwiększają tendencję do chorób przyzębia i dziąseł.

To właśnie te choroby zębów mogą wpływać na dziecko w największym stopniu. Rozwijający się w organizmie stan zapalny powoduje przenikanie do krwiobiegu bakterii. Gdy dotrą do łożyska, mogą spowodować przedwczesny poród. W tym samym badaniu dowiedziono, że odpowiednia higiena jamy ustnej oraz leczenie, hamują proces rozwoju stanów zapalnych. Dlatego tak ważne są zdrowe zęby i dziąsła w trakcie ciąży.

Zdrowe zęby w ciąży? To bardzo proste!

Higiena jamy istnej i zębów w trakcie ciąży, nie wymaga odkrywczych metod. Większość z nich na pewno bardzo dobrze znasz. Jako przyszła mama musisz natomiast pamiętać o systematyczności.

  • Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty. Wybierz miękką szczoteczkę, która nie podrażni dziąseł.
  • Używaj nici dentystycznej lub innego środka czyszczącego przestrzenie międzyzębowe – np. elektrycznego irygatora, aby usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc.
  • Ogranicz spożycie słodyczy, szczególnie tych klejących się do zębów, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy.
  • Nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Powiedz mu o swojej ciąży, aby mógł dostosować do Twojego stanu metody leczenia.

Środki do higieny jamy ustnej, które można stosować w ciąży

W trakcie ciąży  wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej jest bardzo ważne. Płyny do płukania i pasty do zębów, muszą być bezpieczne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Nie musisz poszukiwać specjalnej pasty do zębów dla ciężarnych, ale zanim dokonasz wyboru, zweryfikuj skład produktu.  Zakupy zrób w zaufanym miejscu, takim jak apteka internetowa.

Na co zwrócić uwagę, szukając bezpiecznych produktów do higieny jamy ustnej?

W trakcie ciąży unikaj składników, które mogą być potencjalnie szkodliwe. Zwróć uwagę na pasty do zębów bez zawartości fluoru, które są bezpieczne dla ciężarnych. Istnieją specjalne pasty, które zawierają naturalne składniki, takie jak ekstrakt z rumianku, aloes czy olejek miętowy, które skutecznie czyszczą zęby i jednocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień.

W przypadku płynów do płukania jamy ustnej warto wybierać te o łagodnym składzie, bez zawartości alkoholu. Możesz sięgnąć po produkty zawierające naturalne składniki, takie jak ekstrakt z szałwii, aloes czy olejek eukaliptusowy, które mają działanie antybakteryjne i pomagają utrzymać świeży oddech.


Higiena jamy ustnej

Kobieta ciężarna u dentysty. Jak przygotować się do wizyty?

Pamiętaj, że będąc w ciąży, musisz być szczególnie ostrożna. Twój organizm ma nieco inne potrzeby i warto uwzględniać również pewne ograniczenia, takie jak stosowanie leków czy środków znieczulających. Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym każda kobieta ciężarna u dentysty poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

  • Zanim umówisz wizytę u dentysty, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Upewnij się, że wizyta u dentysty nie koliduje z żadnymi zaleceniami medycznymi, a także dowiedz się, czy Twój stan pozwala na jakiekolwiek leczenie stomatologiczne.
  • Poszukaj dentysty, który ma doświadczenie w pracy z pacjentkami w ciąży. Niektórzy dentyści specjalizują się w leczeniu stomatologicznym kobiet w ciąży i będą lepiej zorientowani w ograniczeniach związanych z Twoim stanem.
  • Podczas umawiania wizyty, poinformuj osobę rejestrującą wizytę o swojej ciąży. To ważne, aby lekarz był świadomy Twojego stanu. Dzięki temu odpowiednio się przygotuje i uwzględni Twoje potrzeby oraz środki ostrożności.
  • Przed wizytą przygotuj się do omówienia wszelkich obecnych problemów stomatologicznych, takich jak ból zęba, krwawienie dziąseł czy inne dolegliwości.
  • Wizyta u dentysty może wywoływać stres, zwłaszcza w ciąży. Spróbuj zrelaksować się przed wizytą, słuchając muzyki relaksacyjnej, czytając książkę lub korzystając z technik oddechowych.

Czy w ciąży do dentysty należy chodzić regularnie?

Regularne wizyty u dentysty są ważne nie tylko przed ciążą, ale także w trakcie niej. Wizyty kontrolne pozwolą monitorować stan zdrowia jamy ustnej i ewentualnie podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze lub leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli zastanawiasz się, czy w ciąży do dentysty trzeba chodzić często, odpowiedź jest jedna – to zależy.

Ważne jest, aby odbyć taką wizytę przynajmniej raz w trakcie trwania ciąży, niemniej z uwagi na większe ryzyko rozwoju stanu zapalnego, warto rozważyć większą częstotliwość. Pamiętaj, żeby nie bagatelizować oznak, wskazujących na to, że w jamie ustnej coś się dzieje. Bóle zęba, krwawienie czy obrzęk dziąseł powinny być dla Ciebie sygnałem do niezwłocznego umówienia wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Podsumowanie

Dbanie o zęby i utrzymanie zdrowej jamy ustnej w ciąży ma kardynalne znaczenie dla Twojego zdrowia oraz zdrowia Twojego dziecka. Przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej, wybieraj bezpieczne produkty i nie zapominaj o wizytach kontrolnych – kobieta ciężarna u dentysty powinna pojawić się przynajmniej raz. Pamiętaj, że zdrowe zęby to piękny uśmiech i dobre samopoczucie przez całą ciążę i po jej zakończeniu.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • Does treatment of gingivitis during pregnancy improve pregnancy outcomes? A systematic review and meta-analysis
Natalia Młynek

technik farmacji

Natalia
Młynek

O Autorze

Absolwentka Szkoły Medycznej w Gdyni na kierunku Technik Farmaceutyczny oraz Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyła socjologię mediów i komunikacji. 

Przez prawie 6 lat zdobywała doświadczenie zawodowe za pierwszym stołem, pracując w trójmiejskich aptekach. To tam nauczyła się słuchać potrzeb pacjentów i znajdować rozwiązania dla ich problemów. Aktualnie zajmuje stanowisko specjalisty ds. zapytań medycznych w międzynarodowej firmie farmaceutycznej Sanofi, w której udziela odpowiedzi na pytania nurtujące pacjentów, farmaceutów oraz lekarzy.

Prywatnie pasjonatka trekkingu, miłośniczka podróży i Włoch. W domowym laboratorium z pasją tworzy kosmetyki do własnego użytku, wykorzystując umiejętności zdobyte zarówno w pracy w aptece, jak i podczas dodatkowych szkoleń z zakresu dermatologii i receptury aptecznej.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.