Szukaj
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w przepisach dotyczących wystawiania recept na darmowe leki oraz tzw. recept farmaceutycznych, które są wystawiane w aptekach. Nowe zasady, rozszerzające dostęp do leków, wejdą w życie 14 lutego 2025 roku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 28 stycznia nowelizację ustawy dotyczącą świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem tej zmiany jest zniesienie dotychczasowych ograniczeń w zakresie wystawiania recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom poniżej 18. roku życia oraz powyżej 65. roku życia.
Od 14 lutego 2025 roku wchodzą w życie nowe zasady wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia (recepty "Dz") oraz seniorów powyżej 65 lat (recepty "S"). Teraz wszystkie osoby uprawnione do wystawiania recept, niezależnie od posiadania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) czy prowadzenia prywatnej praktyki, będą mogły przepisywać te leki. Dotyczy to również specjalistów w dziedzinach takich jak psychiatria, stomatologia, terapia uzależnień oraz opieka paliatywna i hospicyjna. Wcześniej takie recepty mogli wystawiać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, specjaliści ambulatoryjni oraz lekarze szpitalni. Dodatkowo uprawnienia te przysługiwały lekarzom emerytom (dla siebie lub najbliższej rodziny) oraz niektórym pielęgniarkom.
Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci zyskają uprawnienia do wystawiania recept na refundowane szczepionki dostępne w aptekach. Dotychczas, aby otrzymać refundowaną szczepionkę, pacjent musiał udać się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej po receptę. Choć farmaceuci mogli wystawiać recepty na szczepionki, nie obejmowała ich refundacja. Teraz pacjenci będą mogli uzyskać receptę na refundowaną szczepionkę bezpośrednio w aptece, gdzie farmaceuta nie tylko ją przepisze, ale również poda.
Od 1 września 2023 roku obowiązuje wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, obejmujący ponad 2800 pozycji, oraz dla seniorów powyżej 65 lat, zawierający niemal 3800 preparatów. Pełną listę dostępnych leków refundowanych można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wśród nich znajdują się m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, immunostymulujące (w tym szczepionki), hormonalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, a także preparaty stosowane w chorobach układu moczowego, oddechowego, pokarmowego oraz w leczeniu nadciśnienia.
Zgodnie z ustawą ma ona wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, zatem 14 lutego 2025 r. Dokładnie opisuje to Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2025 poz. 129).
Przeczytaj również:
Jak uzyskać receptę farmaceutyczną w trakcie powodzi? Drożdżyca (kandydoza) - objawy, rodzaje, przyczyny oraz leczenie Ogromne problemy z dostępnością leków na grypę. Kiedy i jak stosować oseltamiwir? Nystatyna - jak działa? Zastosowanie, dawkowanie oraz przeciwwwskazania Nowe zalecenia w sprawie dawkowania witaminy B6 wydane przez GISNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Redakcja
aptek
Codzienna
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Poradnik Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.