Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Jak odpowiednio przygotować się w podróż? Zadbaj o kompletną apteczkę - zdjęcie

05.02.2024

6 min. czytania

Jak odpowiednio przygotować się w podróż? Zadbaj o kompletną apteczkę

Podróż zwykle kojarzy nam się z doświadczaniem nowych miejsc i fascynujących przygód. Wyjeżdżając na wakacje, rzadko kiedy myślimy o ewentualnych chorobach i urazach. Awaryjne sytuacje warto jednak wziąć pod uwagę w trakcie pakowania bagażu. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak spakować apteczkę podróżną, by Twoje wakacje były bezpieczne i bezproblemowe.

Jak spakować apteczkę na wakacje?

Niestety, na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Apteczka podróżna może zawierać różne elementy, w zależności od planowanego celu podróży. Nic w tym dziwnego ‒ potrzeby osób wybierających się na krótki wyjazd do Rzymu różnią się diametralnie od potrzeb osób wędrujących po bezdrożach amazońskiej dżungli. Niezależnie jednak od wybranej destynacji, podstawa zabieranej na wakacje apteczki jest w każdym przypadku podobna i obejmuje elementy, takie jak tabletki przeciwbólowe czy uniwersalne plastry, które są niezbędne w walce z najczęściej występującymi latem chorobami.

Dlaczego zabranie na wakacje apteczki jest tak ważne?

Zabieranie ze sobą lekarstw na wakacje może wydawać się bezsensowne. W końcu w większości miejsc na świecie istnieją apteki, a ubezpieczenie podróżne zwykle gwarantuje dostęp do opieki medycznej. Bywa jednak, że schorzenia pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Ból głowy w samolocie? Wymioty w środku nocy? A może zranienie stopy na odludnej plaży? Zabrana na wakacje apteczka jest prawdziwym ratunkiem, który pozwoli szybko opanować awaryjne sytuacje.

Choroby latem ‒ co najczęściej zagraża nam podczas podróży?

Obawiasz się przeziębienia na wakacjach? To niestety niejedyna dolegliwość, która może Cię spotkać. Do najczęściej występujących chorób latem zalicza się między innymi:

  • zatrucia pokarmowe;
  • biegunki podróżnych;
  • przegrzanie lub udary cieplne;
  • anginę;
  • zapalenie pęcherza;
  • choroby odkleszczowe, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Należy pamiętać, że podczas podróży w rejony tropikalne istnieje również ryzyko zachorowania na choroby, które nie są spotykane w naszym regionie. Zalicza się do nich między innymi malarię, dengę, dur brzuszny czy żółtą febrę. Przed egzotyczną podróżą warto więc udać się na konsultację do lekarza medycyny podróży, który wdroży odpowiednią profilaktykę i pomoże w skompletowaniu apteczki.


Przydatne w podróży

Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ‒ pierwsza pomoc w walce z przeziębieniem

Nie ulega wątpliwości, że tabletki przeciwbólowe są podstawowym wyposażeniem apteczki podróżnej. Ich działanie przynosi ulgę w takich przypadkach, jak ból głowy, ból zęba, bóle menstruacyjne czy bóle kręgosłupa. Większość środków przeciwbólowych posiada dodatkowo działanie przeciwgorączkowe, dlatego przydają się również w przypadku rozwijającego się na wakacjach przeziębienia.

Najczęstszym wyborem podróżnych są preparaty zawierające w swym składzie paracetamol lub ibuprofen. To leki o uniwersalnym działaniu, które można kupić w aptece bez recepty. Dobrze sprawdzą się również środki przeciwbólowe zawierające metamizol, kwas acetylosalicylowy czy deksketoprofen.

Problemy żołądkowo-jelitowe ‒ jakie leki na biegunkę i wymioty warto zabrać ze sobą w podróż?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe stanowią jeden z najczęstszych problemów w podróży. Szacuje się, że same tylko biegunki podróżnych występują u 20-66% osób wyjeżdżających do krajów rozwijających się w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Intensywne wymioty czy biegunka nie tylko uniemożliwiają cieszenie się wakacjami, ale nierzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, będąc przyczyną odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Preparaty z elektrolitami, a także leki na biegunkę i wymioty powinny zatem znaleźć się w każdej apteczce.

Spakowane na wakacje lekarstwa powinny zawierać w swym składzie loperamid lub diosmektyt. Dobrym wyborem będzie także węgiel aktywny. Uzupełnieniem apteczki podróżnej może być nifuroksazyd. Jest to dostępny bez recepty antybiotyk, który działa wyłącznie w świetle jelita i jest pomocny w przypadku biegunek o podłożu bakteryjnym.

Co na zaparcia?

Problemy trawienne w podróży to nie tylko biegunki i wymioty. Długotrwała podróż samolotem, stres czy zmiana codziennej diety to częste przyczyny bolesnych i niekomfortowych zaparć. Co na tę przypadłość warto spakować do swojej apteczki? Dużą skutecznością wyróżniają się preparaty zawierające w swym składzie bisakodyl czy laktulozę. Dobrym wyborem będą również środki na bazie naturalnych ziół ‒ senesu lub rzewienia.

Urazy w podróży ‒ uniwersalne plastry, opaski i bandaże to podstawa

Plastry, opaski i bandaże to obowiązkowe elementy wyposażenia apteczki podróżnej. Pomagają one nie tylko w drobnych skaleczeniach i otarciach, ale również umożliwiają udzielenie pierwszej pomocy w cięższych urazach. Oprócz opatrunków warto spakować do apteczki pęsetę, niewielkie nożyczki do cięcia bandażów, a także mały środek do dezynfekcji ran.

Ochrona przeciw kleszczom i komarom ‒ dlaczego jest tak ważna?

Robisz zamówienie w aptece internetowej, by skompletować swoją apteczkę na wakacje? Nie zapomnij o sprayu na komary i kleszcze! Ich ugryzienia powodują nie tylko dyskomfort, ale także mogą być przyczyną licznych groźnych chorób. Najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami i komarami zapewniają preparaty zawierające w swym składzie DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid.

Apteczka podróżna nie zastąpi lekarza w przypadku poważnej choroby lub urazu. Stanowi ona jednak ogromne wsparcie w sytuacjach awaryjnych. Właśnie dlatego jej elementy powinny być starannie przemyślane, z uwzględnieniem urazów i schorzeń najczęściej występujących w danym regionie świata.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • Terry AC, Haulman NJ. Travel Medical Kit. Med Clin North Am. 2016 Mar;100(2):261-77. doi: 10.1016/j.mcna.2015.09.007. PMID: 26900112.
Klaudia Kościelecka

lekarz

Klaudia
Kościelecka

O Autorze

Absolwentka kierunku lekarskiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Związana zawodowo z copywritingiem medycznym od 5 lat, za cel postawiła sobie przekazywanie wiedzy medycznej opartej na faktach (EBM) w prostej i czytelnej dla każdego czytelnika formie.

Prywatnie pasjonatka podróży i fotografii, zafascynowana problematyką chorób tropikalnych.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.