Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Podróże z dzieckiem zawsze są wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Długie godziny w aucie czy samolocie, w towarzystwie małego dziecka, są prawdziwą próbą cierpliwości. Wybierając się na wakacje z dzieckiem, należy przede wszystkim zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo. Jak spakować dziecko na wakacje? Jak przygotować apteczkę? Przeczytaj poniżej!
Przygotowania do podróży zależą przede wszystkim od jej celu. Jeśli miejsce wypoczynku znajduje się na terenie naszego kraju, warto przed wyjazdem zorientować się, gdzie w pobliżu znajduje się apteka, przychodnia lub szpitalny oddział ratunkowy. Jeżeli jednak wyjeżdżasz za granicę, warto rozpocząć przygotowania dużo wcześniej. Udając się do niektórych regionów świata, niezbędne jest zabezpieczenie siebie oraz dziecka przed chorobami tropikalnymi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy konsultacja u lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny podróży, który udzieli rzetelnych informacji na temat profilaktyki chorób tropikalnych. Na czas wyjazdu zagranicznego warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu chorób przewlekłych, upewnij się u lekarza prowadzącego, że jego obecny stan pozwala na wyjazd i zabierz ze sobą odpowiednią ilość stosowanych przez dziecko przewlekle lekarstw oraz książeczkę zdrowia dziecka.
Za przygotowanie bagażu odpowiedzialni są oczywiście rodzice. Warto jednak angażować dziecko w ten proces, aby wiedziało w przyszłości, na co należy zwrócić uwagę. Podstawą są przede wszystkim ubrania dostosowane do warunków panujących na miejscu. W bagażu dziecka nie powinno zabraknąć też kilku cieplejszych ubrań i odzieży przeciwdeszczowej, by zabezpieczyć się przed nagłą zmianą pogody. Ważne są również kosmetyki, najlepiej te, których dziecko używa na co dzień. Próbowanie nowych, niesprawdzonych wcześniej produktów może wywołać alergię, która uprzykrzy czas upragnionych wakacji.
Niezbędnym elementem wakacyjnego bagażu jest apteczka podróżna, czyli leki i wyroby medyczne, które w przypadku nagłych zdarzeń zmniejszą lub zniwelują nieprzyjemne objawy. Zabierana na wakacje apteczka powinna zawierać:
W niezbędne produkty do wyposażenia apteczki na wakacje możesz zaopatrzyć się w aptece internetowej. Nie musisz nawet wychodzić z domu, kurier dostarczy Twoje zamówienie pod same drzwi.
Pediatria nie bez powodu została wyodrębniona jako osobna specjalizacja lekarska. Dzieci chorują zupełnie inaczej niż dorośli. Oprócz tego, że stan dziecka może zmieniać się bardziej dynamicznie niż dorosłego, u małych pacjentów niektóre choroby występują częściej, a część z nich zupełnie nie dotyczy osób dorosłych.
Niestety, wakacje nie są czasem wolnym od dziecięcych chorób, a tym bardziej urazów. Najmłodsi mają nieraz szalone pomysły na nowe zabawy, nic zatem dziwnego, że zdarzają się przy tym wypadki. Najczęściej są to siniaki i niegroźne otarcia skóry. Wywołują one ból i strach, ponieważ pojawiają się nagle. Zadaniem rodzica jest zachowanie zimnej krwi, uspokojenie dziecka oraz opatrzenie rany za pomocą opasek i bandaży, jeśli jest taka potrzeba.
Katar u dziecka to zmora niejednego rodzica. Jak powszechnie wiadomo, nie istnieje leczenie przyczynowe kataru dziecka, a dostępne terapie skupiają się jedynie na łagodzeniu objawów. Możemy to osiągnąć za pomocą kropli udrażniających nos, przeciwgorączkowych lekarstw dla dzieci lub pastylek na podrażnione spływającą wydzieliną gardło. Bywa jednak, że objawy kataru u dziecka mają podłoże alergiczne. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem alergologiem, który podpowie, co na katar u dziecka będzie w pełni skuteczne.
Zatrucia pokarmowe i zakażenia układu trawiennego są najczęstszymi przyczynami odwodnienia u dzieci. Nadmierna utrata wody spowodowana wymiotami lub biegunką u dziecka, w połączeniu z niechęcią do picia wody, może w krótkim czasie spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Aby uniknąć wizyty w szpitalu i nawadniania dożylnego, zachęcaj dziecko do picia małymi łyczkami, z kilkuminutowymi przerwami. Dobrym pomysłem będzie podanie dziecku doustnego płynu nawadniającego. W przypadku nasilonej biegunki dziecka można podać również leki przeciwbiegunkowe oraz probiotyki. Przed planowanym wyjazdem warto zapytać swojego pediatry, jaki preparat będzie odpowiedni dla dziecka.
Ciesząc się z letniego wypoczynku, uważnie obserwuj najmłodszych członków wyprawy, aby zauważyć niepokojące objawy i jak najszybciej zareagować. Pamiętaj, by w stanach wymagających szybkiej interwencji, nie zwlekać z wykonaniem telefonu alarmowego.
Przeczytaj również:
Gorączka denga czyli ostrzeżenie dla wyjeżdżających do Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Włoch Alergia u dzieci. Jak ją leczyć? Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej? Witamina D - właściwości, działanie, rodzaje, niedobór i nadmiar Jak odpowiednio przygotować się w podróż? Zadbaj o kompletną apteczkęNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Klaudia Kościelecka
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.