Zamów dziś i odbierz w poniedziałek 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Żele intymne (lubrykanty) - gdzie smarować, jak używać, któy wybrać? - zdjęcie

28.06.2024

11 min. czytania

Żele intymne (lubrykanty) - gdzie smarować, jak używać, któy wybrać?

Lubrykanty to rozwiązanie, które można stosować nie tylko w celu ułatwienia zbliżenia, ale także do tego, by łagodzić podrażnienia intymne. Z tego typu preparatów korzystają m.in. kobiety, które chcą odbudować swoją błonę śluzową pochwy, zniszczoną np. w przebiegu niektórych poważnych chorób. Zobacz, co to lubrykanty i czy mogą negatywnie oddziaływać na skuteczność prezerwatywy. Sprawdź niżej jak działają lubrykanty.

Suchość pochwy – częsty problem, o którym się nie mówi

Zmiany hormonalne zachodzące wraz z wiekiem, ciężkie trening, różnego rodzaju choroby całego organizmu, ale też problemy układu płciowego, przyjmowanie leków – to wszystko przyczynia się do pojawienia się suchości pochwy. Poza tym suchość pochwy wywołana jest nierzadko poprzez:

 • niedostateczną stymulację seksualną – zbyt mało pobudzona w trakcie gry wstępnej kobieta, nie będzie gotowa na zbliżenie. Kobieta powinna się zrelaksować i dać sobie czas na rozpoczęcie współżycia,
 • choroby autoimmunologiczne, depresję, choroby nowotworowe, cukrzycę – organizm może w taki sposób reagować na chorobę, ale też nierzadko jest to jego odpowiedź na stosowane leki,
 • przyjmowanie niektórych leków, w tym leków antyhistaminowych,
 • nieodpowiednie nawyki higieniczne – suchości pochwy sprzyjają częste irygacje, a więc np. płukanie pochwy wodą albo roztworami ziołowymi,
 • antykoncepcję hormonalną – suchość ma związek z wahaniami hormonów. Jeżeli konkretna metoda w taki sposób działa, warto rozważyć wraz z lekarzem jej zmianę na inną,
 • przyjmowanie używek, np. papierosów albo alkoholu – wysuszają one błonę śluzową pochwy,
 • operację jajników – zabiegi w obszarze narządów płciowych mogą prowadzić do opisanych tu skutków ubocznych,
 • ciążę – z uwagi na to, że kobieta doświadcza istotnych zmian hormonalnych, a dodatkowo pojawia się stres, może cierpieć z powodu nadmiernej suchości pochwy,
 • laktację – zmiany hormonalne związane z laktacją prowadzą do wystąpienia tej dolegliwości.

Sucha pochwa i pozostałe symptomy

Problemowi często towarzyszą też inne objawy, m.in. świąd, uczucie podrażnienia i dyskomfortu, a także większa podatność na infekcje o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Dodatkowo suchość pochwy przyczynia się do częstszego oddawania moczu. Wszystkie te objawy utrudniają zwyczajne funkcjonowanie.

Zbyt sucha pochwa może też zwiększać ryzyko odczucia bolesności w trakcie stosunku. W wyniku mikrouszkodzeń tkanek pochwy podczas zbliżenia nierzadko pojawiają się też drobne krwawienia, wywołujące dyskomfort. W związku z tym konkretna kobieta może wręcz zrezygnować ze współżycia do czasu poprawy stanu zdrowia.

Najczęściej jest to sytuacja przejściowa, która z czasem minie, jednak, zamiast cierpieć z jej powodu, lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie środki mające na celu łagodzenie opisanych tu dolegliwości. Rozwiązaniem, które wesprze kobiety borykające się z suchością pochwy, są odpowiednie lubrykanty. Tego typu produkty posiadają fizjologiczne pH pochwy i jej nie podrażniają, dlatego można bez obaw z nich korzystać, by poprawić jakość swojego życia, w tym współżycia.

Pamiętaj, że jeżeli opisane tu sposoby na pozbycie się suchości pochwy nie przyniosą rezultatu, a problem zdominuje Twoje życie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Wskazaniami do skorzystania ze wsparcia lekarskiego są przede wszystkim objawy towarzyszące np. uporczywy świąd i krwawienia z pochwy.

Lubrykanty – co to jest?

Sposobem na to, by poradzić sobie ze zbyt suchą pochwą, jest stosowanie lubrykantów. Czym one są? Lubrykanty dopochwowe to substancje o działaniu nawilżającym pochwę. Zazwyczaj sięga się po nie w celu ułatwienia zbliżenia seksualnego, ale nie tylko. Z tego typu preparatów, zwykle na bazie żeli, można korzystać w celu nawilżenia zbyt suchej pochwy.

Jak działają lubrykanty?

Poza działaniem nawilżającym dodatkowo rozgrzewają, a także stymulują poprzez chłodzenie. Wykazują też funkcje przeciwzapalne. Dają lepszy poślizg, przez co zbliżenie czy też korzystanie z gadżetów erotycznych jest znacznie bardziej komfortowe. Dodatkowo poprawiają ukrwienie stref intymnych, co przekłada się na mocniejsze, zintensyfikowane doznania podczas zbliżenia.

Warto też rozważyć, dla kogo lubrykanty zostały stworzone. To produkt idealny dla kobiet z suchością pochwy, które chcą poprawić jakość swojego życia seksualnego. Po taki środek może sięgnąć każda kobieta z nadmierną suchością pochwy, wynikającą np. z wieku, chorób, stosowania antykoncepcji hormonalnej. Żele, które rozgrzewają, sprawiają, że kobieta czuje mrowienie, co dodatkowo uwrażliwia okolice intymne i przekłada się na większe doznania seksualne. Sprawdzą się też jako środek nawilżający w trakcie masturbacji u mężczyzn i kobiet.


https://aptekacodzienna.pl/lubrykanty-zele-intymne,575.html

Seks i antykoncepcja mechaniczna a lubrykanty

Niektórzy, słysząc hasło „lubrykanty”, kojarzą je bezpośrednio z tematyką seksu i skuteczności antykoncepcji. Wiele tego typu produktów zupełnie niezawinienie jest posądzanych o osłabianie działania prezerwatywy. To tylko część prawdy. Oczywiście, na rynku występuje wiele takich lubrykantów, które negatywnie wpływają na tzw. gumki, jednak jeżeli lubrykant jest dopasowany w sposób rozważny, wówczas takiego ryzyka nie ma. Znamiennym jest, chociażby fakt, że producenci prezerwatyw wypuszczają również do sprzedaży lubrykanty. Takie środki można bezpiecznie stosować wraz z prezerwatywami.

Obecnie większość lubrykantów opartych jest na silikonie, wodzie, a także substancjach hydrofilowych. Zwykle na próżno natomiast szukać w nich składników oleistych. To właśnie one odpowiadają za zmniejszenie skuteczności prezerwatywy. Stosując więc lubrykant, możesz więc jednocześnie zadbać o bezpieczny seks i antykoncepcję mechaniczną.

Jakie lubrykanty wybrać?

Lubrykant co do zasady to półpłynny żel o bezbarwnej barwie. Zazwyczaj nie ma smaku ani zapachu, jednak istnieją również i takie typy lubrykantów wzbogacone o smak i zapach. Można go stosować w celu urozmaicenia życia erotycznego. Aby łatwiej podjąć decyzję związaną z zakupem lubrykantu, przede wszystkim należy poznać lepiej rodzaje tego produktu. Istnieją trzy grupy lubrykantów. Są to:

 • lubrykanty na bazie oleju – dają najlepszy poślizg i ograniczają tarcie, jednak nie należy stosować ich wraz z prezerwatywą. Obecność olejów może prowadzić do jej uszkodzenia, co zmniejszy jej skuteczność;
 • lubrykanty na bazie wody – to najbardziej popularna odmiana tego produktu. Zawiera dodatkowo substancje rozpuszczalne w wodzie. Z tego typu produktu można korzystać na każdym etapie stosunku, w tym podczas gry wstępnej;
 • lubrykanty na bazie silikonów – warto zwrócić tu uwagę na zalety lubrykantów dopochwowych tego rodzaju jak dobry poślizg i jednocześnie możliwość ich łączenia z różnymi formami antykoncepcji.

Jakie lubrykanty wybrać, by uniknąć zniszczenia prezerwatywy? Na początek przyjrzyjmy się środowisko wydzieliny pochwy – jest ono oparte na wodzie. Taki więc lubrykant najbardziej przypominający naturalne warunki będzie stanowił najmniejsze zagrożenie dla antykoncepcji mechanicznej.

Dla kogo jeszcze sprawdzą się lubrykanty?

Zastanawiasz się, dla kogo lubrykanty mogą stanowić odpowiednie rozwiązanie? Z tego typu produktu nie korzystają jedynie kobiety chcące poprawić swoje doznania, ale też np. te, które przechodzą menopauzę i borykają się z nadmierną suchością pochwy. Taki lubrykant pozwoli na osiągnięcie nawilżenia i pozbycie się ewentualnego swędzenia wywołanego suchością pochwy. Sucha pochwa jest też bardziej podatna na różne zranienia, infekcje i podrażnienia.

Jeżeli kobieta cierpi z powodu infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, może sięgnąć po lubrykanty wzbogacone o różne składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, które załagodzą stany zapalne. Warto poszukać w składzie takich substancji dodatkowych jak np.: olejek z drzewa herbacianego czy też wyciągi z aloesu.

Co ciekawe, wiele kobiet, które przeszło terapię antynowotworową, także boryka się z problemem zbyt słabego nawilżenia pochwy. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem okazuje się nawilżający lubrykant.

Czy warto sięgnąć po lubrykanty? Zalety lubrykantów dopochwowych

Wiesz już, jak działają lubrykanty i z pewnością dostrzegasz szereg korzyści, jakie zapewniają. Zbierzmy je tu w jednym miejscu. Najważniejsze zalety związane z użytkowaniem tego typu produktów to:

 • mocniejsze doznania sensoryczne w trakcie stosunku;
 • nawilżenie pochwy;
 • łagodzenie skutków nadmiernej suchości pochwy;
 • możliwość doboru lubrykantu, który nie uszkodzi prezerwatywy;
 • działanie regenerujące w przypadku różnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Czy warto stosować lubrykanty? Powyższe powody wskazują, że jak najbardziej.

Kiedy lepiej zrezygnować ze stosowania lubrykantów?

Choć lubrykantom przypisuje się wiele korzyści, to jednak istnieją sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z tego rodzaju produktów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania lubrykantów są przede wszystkim różne alergie na składniki zawarte w produkcie. Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję wyklucza możliwość jej stosowania. Jeżeli lubrykant ma być stosowany w trakcie stosunku, warto zaobserwować reakcję tego produktu na organizmy osób, które będą współżyć.

Z uwagi na to, że lubrykant może ograniczać ruchliwość plemników, nie zaleca się korzystania z tego typu produktu w przypadku starań o dziecko. Z drugiej strony, stosując prezerwatywę, należy uważać na lubrykanty zawierające oleje, ponieważ mogą uszkodzić jej powierzchnię. Nasza apteka internetowa to miejsce, gdzie zakupisz szereg produktów tego typu. Służymy pomocą i podpowiadamy, jakie lubrykanty wybrać, by w pełni odpowiadały na Twoje potrzeby.

Podsumowanie

Lubrykanty do dyskretne i szybko działające rozwiązanie na problemy związane ze zbyt dużą suchością pochwy. Tego typu preparaty doskonale nawilżają, zwiększając tym samym poślizg podczas stosunku, a także łagodząc swędzenie i podrażnienie towarzyszące suchości pochwy. Lubrykantów nie należy traktować jedynie jako produktu zarezerwowanego do poprawy jakości współżycia, ale także jako wsparcie w chorobach wywołujących suchość narządów płciowych.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Klaudia Kościelecka

lekarz

Klaudia
Kościelecka

O Autorze

Absolwentka kierunku lekarskiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Związana zawodowo z copywritingiem medycznym od 5 lat, za cel postawiła sobie przekazywanie wiedzy medycznej opartej na faktach (EBM) w prostej i czytelnej dla każdego czytelnika formie.

Prywatnie pasjonatka podróży i fotografii, zafascynowana problematyką chorób tropikalnych.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.