Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.
1 maja 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących antykoncepcji awaryjnej. Na jego mocy aptekom umożliwiono podpisanie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym pacjenci powyżej 15. roku życia będą mogli uzyskać dostęp do tabletki „dzień po” na podstawie recepty farmaceutycznej.
Nie oznacza to jednak, że od 1 maja dostępność do antykoncepcji awaryjnej na nowych zasadach jest już faktem. W pierwszej kolejności apteki, które wyrażą chęć udziału w rządowym programie, muszą przejść formalności związane z jego wdrożeniem. Aktualna lista aptek objętych programem dostępna jest na stronie rządowej (jest ona na bieżąco aktualizowana):
MAPA APTEK REALIZUJĄCYCH RZĄDOWY PROGRAM TABLETKI DZIEŃ PO
Po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o dostępności pigułki „dzień po” bez recepty (nowelizacji Prawa farmaceutycznego) minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła projekt rozporządzenia przewidujący uruchomienie programu pilotażowego, który ma umożliwić kobietom dostęp do tej formy antykoncepcji bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Zakłada on, że receptę na antykoncepcję awaryjną będzie mógł wystawić magister farmacji (jest to tzw. recepta farmaceutyczna) po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentką.
Przed wystawieniem recepty na pigułkę „dzień po”, czyli preparat zawierający w swoim składzie octan uliprystalu, farmaceuta będzie musiał:
Receptę farmaceutyczną na tzw. tabletkę „dzień po” będzie mogła otrzymać osoba, która w dniu zgłoszenia się do apteki ukończyła 15. rok życia. W przypadku wątpliwości dotyczących wieku farmaceuta powinien zweryfikować go na podstawie dokumentu tożsamości z widocznym zdjęciem. Co istotne, pacjent będzie mógł skorzystać z omawianego programu pilotażowego nie częściej niż raz na 30 dni.
Receptę farmaceutyczną czyli taką, którą wystawia magister farmacji w aptece na antykoncepcję awaryjną będzie można otrzymać w aptece ogólnodostępnej, która przystąpi do programu pilotażowego (punkty apteczne nie będą miały takiej możliwości) i podpisze umowę z NFZ.
Farmaceuci będą otrzymywali wynagrodzenie za przeprowadzoną usługę w wysokości 50 zł. Warto zaznaczyć, że eksperci zajmujący się prawem medycznym i farmaceutycznym zauważają, że wystawienie recepty na pigułkę „dzień po” i wydanie leku będzie prawem, a nie obowiązkiem farmaceuty. Co ważne, recepty nie będą mogli wystawiać technicy farmaceutyczni, a wyłącznie magistrzy farmacji z aktywnym prawem wykonywania zawodu i co najmniej roczną praktyką w zawodzie.
Przeczytaj również:
Od 7 listopada zmieniono system wystawiania recept na leki opioidowe np. fentanyl Seks bez zabezpieczenia – co warto o nim wiedzieć? Dlaczego lek Ozempic jest tak ciężko dostępny w aptekach? Zaburzenia erekcji? Poznaj możliwe sposoby leczenia problemu braku potencji u mężczyzn Krostki na twarzy: skąd się biorą, objawy oraz jak się ich pozbyć?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister farmacji
Agnieszka
Stelmach
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Wiktoria Ozimek
Autor
Natalia Młynek
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.