Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Zaburzenia erekcji? Poznaj możliwe sposoby leczenia problemu braku potencji u mężczyzn - zdjęcie

11.11.2023

11 min. czytania

Zaburzenia erekcji? Poznaj możliwe sposoby leczenia problemu braku potencji u mężczyzn

Sprawy związane z seksualnością człowieka są bardzo skomplikowane i nie ograniczają się jedynie np. do kwestii antykoncepcji. Nierzadko problemem staje się też zaburzona erekcja. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Jakie są przyczyny zaburzonej erekcji? Oto kilka teorii, które mogą to wyjaśnić. Zobacz, co zrobić, by korzystnie wpłynąć na erekcję.

Erekcja, seks i antykoncepcja – czyli o jakich aspektach czasem trudno rozmawiać?

Każdy z nas ma swoje własne tabu, czyli tematy, które uznaje za zakazane i nietykalne. Dla niektórych mogą to być kwestie związane z seksem i antykoncepcją, w tym z zaburzeniami erekcji. Tymczasem tylko otwarcie się na problem może ułatwić jego rozwiązanie. Jak pomóc osobie, która zwierza się nam z tej dolegliwości? Jak pomóc sobie samemu? Przede wszystkim nie należy takich dolegliwości w żaden sposób oceniać. To objaw natury zdrowotnej i warto o tym wspomnieć mężczyźnie, który się z nim boryka. Akceptacja tego, co się przytrafia i zauważenie dolegliwości to pierwszy krok do wyleczenia.

Codzienne wyzwania sprawiają, że niewłaściwie przebiegająca erekcja nie należy do rzadkości. Choć niektórzy postrzegają tę dolegliwość jako coś krępującego, nie jest to żaden powód do wstydu. Wręcz przeciwnie, im szybciej mężczyzna podejmie kroki w celu rozpoznania przyczyny problemu, np. uda się do lekarza, lepiej przyjrzy się potencjalnym źródłom dolegliwości, zada sobie pytanie; „dlaczego mam problemy z erekcją” i zacznie przyjmować odpowiednie środki na erekcję, tym szybciej te mechanizmy wrócą do normy.

Warto w intymnej rozmowie o seksie i antykoncepcji z bliską osobą również poruszyć ten temat. Seksualność zaczyna się w głowie i taka szczera rozmowa może pozytywnie wpłynąć na całą relację, co być może przełoży się również na zmniejszenie problemów z erekcją.

Zaburzona erekcja – czym jest?

Co należy rozumieć poprzez określenie „zaburzenia erekcji”. Pod tym pojęciem kryją się problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu. Problemy z erekcją, aby uznać za zaburzenia, muszą być stałe lub nawracające. Dodatkowo utrzymują się minimum 3 miesiące i uniemożliwiają odbycie satysfakcjonującego stosunku.

Dlatego nie należy jednorazowej sytuacji związanej z brakiem możliwości uzyskania albo dłuższego utrzymania wzwodu traktować jako zaburzenie. Istnieje wiele czynników, które np. w określonej sytuacji może zakłócić ten proces. Wystarczy już przemęczenie czy stres, by mężczyzna nie mógł uzyskać erekcji. Oczywiście, nie należy bagatelizować takiej dolegliwości, jednak gdy zdarzy się sporadycznie, nie powinniśmy łączyć jej już z zaburzeniami erekcji.

Pamiętaj, że prawidłowe powstanie erekcji wymaga współpracy układu hormonalnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego z psychiką. Tłumaczy to mechanizm uzyskania erekcji, który nie może wyjść bez odpowiedniej stymulacji. Stymulacja okolic genitalnych albo też stymulacja poprzez różne fantazje erotyczne aktywuje impulsy w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Pobudza to układ współczulny, co prowadzi do uwolnienia tlenku azotu, przenikającego do komórek mięśniowych naczyń, które doprowadzają krew do prącia. Gdy krew tętnicza dopływa do ciał jamistych prącia, a jednocześnie zahamowany zostaje mechanizm odpływu krwi naczyniami żylnymi, dochodzi do powiększania rozmiaru prącia i zwiększania się jego twardości. Znając ten mechanizm powstawania erekcji, można łatwiej ustalić trudności z jej osiągnięciem.

Dlatego mężczyzna powinien okazać sobie zrozumienie, gdy po prostu pojawi się taka dolegliwość i lepiej obserwować swoje ciało. Wiele wsparcia warto by okazała mu bliska osoba, o ile podzieli się z nią informacją o tej dolegliwości.

„Dlaczego mam problemy z erekcją?”. Przyczyny zaburzonej erekcji

Problemy z erekcją nie należą do rzadkości i mogą dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Mitem jest przekonanie, że takie dolegliwości przytrafiają się jedynie osobom starszym lub/i schorowanym. Obecne tempo życia, wymagania i stres, z jakimi borykają się współcześni mężczyźni, sprawiają, że u wielu z nich może wystąpić taka dolegliwość natury intymnej. Dziś problemy z erekcją ma około 22% mężczyzn do 40. roku życia i nawet 49% mężczyzn po czterdziestce.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej mechanizm związany z tym, jak powstaje erekcja, można ustalić, co przyczynia się do problemów z osiągnięciem wzwodu. Czynniki mające na to wpływ to:

  • zaburzenia hormonalne, w tym problemy z wydzielaniem testosteronu, prolaktyny, a także hormonów tarczycy;
  • choroby, które prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych, np. miażdżyca, choroba wieńcowa albo cukrzyca;
  • dolegliwości układu nerwowego;
  • terapia określonymi grupami leków, które oddziałują na układ krwionośny, hormonalny albo nerwowy, np. leki przeciwdepresyjne;
  • stosowanie używek, np. picie alkoholu albo palenie papierosów;
  • przebyte operacje i zabiegi w okolicach intymnych;
  • długotrwały stres;
  • przemęczenie;
  • otyłość;
  • siedzący tryb życia.

Na zaburzenia erekcji warto spojrzeć z wielu perspektyw. Po pierwsze, mogą świadczyć o ukrytej chorobie, np. cukrzycy czy dolegliwościach niedokrwiennych. W ten sposób ciało informuje mężczyznę, że dzieje się z nim coś niedobrego. Po drugie, mogą mieć związek z nieprawidłowym stylem życia i wskazywać, by mężczyzna wreszcie nieco zwolnił i dał sobie czas na odpoczynek, wprowadził uprawianie aktywności fizycznej oraz postawił na zastosowanie wartościowej diety czy odcięcie się od toksycznych relacji albo niewspierającego miejsca pracy. Po trzecie, zaburzenia erekcji nierzadko mogą wynikać z problemów w relacji intymnej z drugą osobą. Istnieją też różne źródła psychologiczne braku erekcji. Klasycznym objawem zaburzeń na tle psychicznym jest pojawianie się wzwodów w innych sytuacjach, np. wzwody poranne, wieczorne czy w trakcie masturbacji. Ważnym czynnikiem jest tu m.in. lęk przed niepowodzeniem w trakcie stosunku, co może wywołać np. zaburzenia erekcji przykładowo u zdrowych mężczyzn dopiero rozpoczynających życie seksualne.


W leczeniu zaburzeń erekcji

Skutki zaburzenia erekcji. Czy taki stan jest groźny?

Problemy z erekcją mogą być pierwszym sygnałem o rozwijającej się groźnej chorobie fizycznej. Zaburzenia erekcji u wielu mężczyzn wywołują bezpodstawne poczucie winy czy wstydu. To oddziałuje na poczucie wartości mężczyzny i może je obniżać. Natomiast ten czynnik dodatkowo utrwala dolegliwości związane z erekcją.

Dodatkowo w niektórych związkach brak możliwości uzyskania erekcji staje się przyczyną nieuzasadnionych kłótni i wzajemnych oskarżeń. Druga strona, nie biorąc np. pod uwagę stanu zdrowia partnera, upraszcza sytuację, zarzucając, np. że stała się już nieatrakcyjna dla niego. To dodatkowe obciążenie, które może prowadzić  do pogłębiania się dolegliwości.

Tymczasem o swoją sprawność seksualną trzeba zadbać, by móc w pełni korzystać z życia i po prostu cieszyć się zdrowiem.

Co warto stosować na erekcję? Postaw na dobrą diagnostykę!

Jak widać, na niektóre z przedstawionych powyżej czynników mężczyzna może mieć wpływ, ale na nie wszystkie. Dlatego bardzo istotne jest, by zadbać o organizm kompleksowo. Zamiast od razu sięgać po środki na erekcję, np. dostępne bez recepty, najpierw warto ustalić, gdzie leży problem. Rozpoznanie przyczyny może wymagać pomocy lekarskiej. Ponadto wiele środków na potencję można uzyskać jedynie po okazaniu recepty, przez co konieczna staje się konsultacja z lekarzem. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio z urologiem, choć pierwsze kroki można postawić u lekarza rodzinnego. Specjalista zleci wykonanie takich badań jak:

  • morfologia krwi,
  • próby wątrobowe,
  • poziom mocznika i kreatyniny,
  • stężenie hormonów tarczycy,
  • poziom testosteronu,
  • pomiar ciśnienia krwi,
  • USG naczyń członka,
  • badanie odruchów nerwowych.

Dodatkowo może też prowadzić diagnostykę pod kątem innych chorób, których objawem są zaburzenia potencji, np. cukrzycy. Mężczyzna nie powinien myśleć, że jego dolegliwości zostaną zbagatelizowane, ponieważ problemy z erekcją to bardzo poważna sprawa, która wpływa nie tylko na satysfakcję z życia seksualnego, ale może mieć związek z innymi aspektami zdrowia fizycznego i psychicznego.

Z pomocą przyjdą też inni specjaliści, np. psychoterapeuta oraz seksuolog. To w zaciszu ich gabinetów pacjent może w komfortowej, bezpiecznej przestrzeni podzielić się swoimi problemami.

Co przepisują na erekcję lekarze? Obecnie na rynku dostępne są leki w formie tabletek zawierające inhibitory fosfodiestrazy typu 5. Można je przyjmować jedynie pod nadzorem lekarskim, ponieważ mogą wywołać różne skutki uboczne, np. bóle głowy, biegunki, katar sienny, a nawet zaburzenia widzenia. Innym sposobem leczenia jest podawanie testosteronu w sytuacjach, gdy problemy z erekcją mają związek z niedoborem tego hormonu. Pamiętaj, że leki zadziałają dopiero w połączeniu ze stymulacją seksualną.

Domowe sposoby na zaburzenia erekcji – czy działają?

Oprócz wprowadzenia takich metod, co na erekcję polecił specjalista, warto zatroszczyć się o inne aspekty codziennego funkcjonowania. Być może postawienie na więcej relaksu, modyfikacja diety na zdrowszą, codzienna aktywność fizyczna w stopniu dostosowanym do możliwości organizmu wpłynie pozytywnie na erekcję. Nierzadko u mężczyzn taki problem może sugerować nierozwiązane problemy w związku, np. brak porozumienia między partnerami. Wówczas najlepszym sposobem na to, by poprawić tę sferę życia, jest postawienie na rozmowę, a jeżeli to nie przynosi rezultatu, warto skorzystać z terapii dla par.

Czasem uzupełnienie diety w niezbędne witaminy, np. te dostępne w Aptece Codziennej, czyli aptece internetowej pełnej wielu suplementów diety ze składnikami odżywczymi, może pozytywnie wpłynąć na potencję.

Zaburzenia erekcji to bardzo istotny problem, który powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. W większości przypadków możliwe jest całkowite pozbycie się tej dolegliwości. Ważne jest jednak szybkie reagowanie i podjęcie leczenia. Duże znaczenie ma również aspekt psychologiczny i wsparcie bliskiej osoby, która zaakceptuje dolegliwość partnera. Jeżeli problemy z erekcją to konsekwencja trudności w związku lub nadmiernego obciążenia psychicznego, wskazane jest podjęcie psychoterapii.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • T. Wiatr, Czy zaburzenia erekcji pacjenta to problem lekarza rodzinnego?, Problemy urologiczne w POZ, 3/2021, s. 191-195.
  • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092
  • http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2018/2/269_2_55_2018.pdf
Katarzyna Augustyniak

magister

Katarzyna
Augustyniak

O Autorze

Dziennikarka medyczna zainteresowana światem przyrody i tajnikami ludzkiego organizmu. Ceni sobie dokładny research oparty na literaturze naukowej i dane statystyczne. Uwielbia śledzić najnowsze doniesienia i nowinki medyczne. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Obecnie studentka V roku prawa na Uniwersytecie Opolskim z nieustanną chęcią pogłębiania wiedzy. Ma kota, dzięki któremu każdego dnia przekonuje się, jak fascynująca jest natura.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

W serwisie Apteka Codzienna używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz dostosowywać serwis do ich preferencji.

Akceptacja wszystkich plików cookies powoduje zapisanie w pamięci przeglądarki niezbędnych plików cookies (wykorzystywanych do prawidłowego działania strony), plików analitycznych (które pomagają nam poprawiać i ulepszać funkcjonalności serwisu) oraz marketingowych (umożliwiających wyświetlanie dopasowanych treści). Kliknij "Akceptuję", jeśli zgadzasz się na pliki cookies. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies, przeczytaj naszą Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Pliki cookies (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookies na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookies potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookies. Niektóre pliki cookies umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Więcej informacji o plikach cookies przeczytasz w Polityce prywatności.