Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Palenie papierosów być może przynosi krótkotrwałą przyjemność, jednak wiąże się z długoterminowymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wśród najpowszechniejszych skutków ubocznych sięgania po papierosa wymienić można choroby całego organizmu, w tym choroby płuc, do których bezpośrednio trafia dym papierosowy. Jakie są choroby palaczy? Jak rzucić palenie, by zadbać o swoje zdrowie?
Wiedza z zakresu konsekwencji związanych z paleniem papierosów jest coraz powszechniejsza. Dziś już nie tylko kampanie społeczne, artykuły popularnonaukowe czy też lekarze są źródłami wiedzy na temat wpływu nikotyny na organizm. Obecnie informacje o zagrożeniach związanych z paleniem znajdziemy na każdej paczce papierosów wraz z bardzo obrazowym zdjęciem palacza, który cierpi z powodu chorób wywołanych paleniem. Pomimo tego wciąż dużo osób pali. Według szacunkowych danych WHO po papierosy sięga 25% całej populacji.
Ludzie palą z różnych powodów – w krajach biedniejszych palenie kojarzy się z namiastką luksusu, dla niektórych papieros to ucieczka od codzienności. Ogromną rolę w uzależnieniu bierze jednak udział nikotyna. To substancja uzależniająca, która prowadzi do pobudzenia wydzielania dopaminy w mózgu, odpowiadającej za dobry nastrój. Z kolei dopamina oddziałuje na wydzielanie noradrenaliny, która ma wpływ na ogólne pobudzenie całego organizmu.
Poza tym, w różnych klasyfikacjach medycznych, m.in. ICD-10, nikotynizm jest klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne i zaburzenie zachowania. Palenie w tym kontekście jest uzależnieniem farmakologicznym od substancji i behawioralnym, a więc zależnym od czynników psychologicznych, kulturowych i społecznych. Nagła rezygnacja z papierosów prowadzi do wystąpienia bezsenności, lęku, głodu tytoniowego, a więc zespołu abstynencyjnego. Bardzo trudno jest więc rzucić palenie z dnia na dzień.
Palenie papierosów to chwilowa przyjemność, która prowadzi do rozwoju wielu chorób. W papierosach znajduje się przynajmniej 100 substancji potencjalnie trujących i kancerogennych, czyli rakotwórczych, które negatywnie wpływają na wszystkie układy organizmu, w tym na skórę, wzrok, układ krwionośny, a także przyczyniają się do rozwoju chorób płuc i układu oddechowego.
Według danych zgromadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje krócej 10 lat niż osoba, która nie pali. Ta informacja powinna być więc wskazówką dla wszystkich tych, którzy jeszcze zastanawiają się, czy trwać w nałogu.
Przyjrzyjmy się, do jakich chorób przyczynia się palenie papierosów. Dym papierosowy w negatywny sposób oddziałuje na cały układ oddechowy, dobrze więc prześledzić lepiej drogę, jaką pokonuje, by ocenić możliwe straty dla układu oddechowego. Najpierw trafia do ust, gdzie może wywołać owrzodzenia jamy ustnej i języka. Następnie przemieszcza się do gardła, krtani i tchawicy, które narażone są np. na rozwój raka. Palenie wywołuje też przewlekłe zapalenie oskrzeli, a także przyczynia się do rozwoju gruźlicy.
Oto dokładniejsze zestawienie powszechnych chorób płuc pojawiających się u palaczy.
Rozedma płuc to przewlekła choroba płuc, dotycząca przede wszystkim palaczy. Pojawia się w wyniku wzrostu ciśnienia powietrza w oskrzelikach i oskrzelach. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia sprężystości płuc. Kaszel, duszności nawet w stanie spoczynku, zmęczenie, tzw. beczkowata klatka piersiowa to charakterystyczne objawy tej choroby. Zniszczenia w płucach, które powstały przez rozedmę płucną, prowadzą do wystąpienia zjawiska pułapki powietrznej. Pacjent wdycha więcej powietrza, niż może wypuścić, co prowadzi do rozdęcia płuc. Charakterystycznymi objawami jest układanie wówczas ust w gwizdek i zmiana skóry na czerwono lub różowo. Chorzy nazywani są więc potocznie „różowymi dmuchaczami”.
Choroba jest nieuleczalna i w skrajnych przypadkach, aby pacjent przeżył, niezbędne okazuje się przeszczepienie płuc, co nie zawsze da się zrealizować. Choć choroba jest diagnozowana osobno to jednak zalicza się ją również jako klasyczny objaw przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Popularne powikłania związane z rozedmą płuc to m.in. zapadnięcie się płuca, przewlekłe zapalenia oskrzeli, nawracające zapalenia płuc.
Spirometria, gazometria, a także RTG klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa to klasyczne badania niezbędne do rozpoznania tej choroby.
Aby wydłużyć czas życia po rozpoznaniu tej dolegliwości, w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki, mające bezpośredni wpływ na jej rozwój, a więc palenie tytoniu. Skutki tej choroby są nieodwracalne, dlatego chcąc jak najdłużej cieszyć się życiem, niezbędne jest szybkie zrezygnowanie z palenia papierosów.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to zespół chorobowy, który charakteryzuje się postępującym ograniczeniem dopływu powietrza do płuc. Tego typu problem ma związek z rozedmą płucną, obecnością miąższu płucnego. Wśród częstych objawów wymienia się duszność. Wraz z postępem choroby zmniejsza się tolerancja wysiłku. Chory potrzebuje więcej czasu, by odpocząć. Trudniej mu też wykonywać czynności, które wcześniej nie stanowiły problemu.
Kaszel wraz z wydzieliną to kolejny symptom świadczący o tej dolegliwości. Klasyczną dolegliwością jest również tzw. oddychanie przez zasznurowane usta, gdy widoczna jest dodatkowa praca mięśni oddechowych. U niektórych pacjentów pojawiają się też tzw. palce pałeczkowate, które mają związek z przewlekłą niewydolnością oddechową.
Aby rozpoznać chorobę, niezbędne jest wykonanie badania spirometrycznego, a także dodatkowych badań, np. gazometrii krwi tętniczej, RTG klatki piersiowej i EKG. Leczenie opiera się na podejmowaniu aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości pacjenta, by jak wydłużyć jego tolerancję na wysiłek. Podstawę natomiast stanowi farmakoterapia i podawanie leków rozkurczających oskrzela, a także wziewnych glikokortykosteroidów, które mają również zastosowanie jako leki na astmę. Niezbędne jest również zrezygnowanie z nikotyny. Rzucanie palenia, które niestety jest zadaniem trudnym, lecz nie niemożliwym.
Według WHO to jednak z najpowszechniejszych chorób niezakaźnych na świecie. Co roku z jej powodu umiera około 3 miliony osób. Wielu zgonów można by było uniknąć, gdyby palacze zrezygnowali z palenia papierosów w odpowiednim momencie.
Rak płuc to realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia pacjenta. Jego obecność może wiązać się z przerzutami do innych organów i prowadzić do śmierci. Co więcej, wśród pacjentów onkologicznych obecnie ten typ nowotworu jest dominujący. Według danych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych z 2018 roku to właśnie na niego zazwyczaj chorowali pacjenci onkologiczni i to ten rodzaj raka odznaczał się największą śmiertelnością.
W Polsce przeżycie 5-letnie od momentu postawienia diagnozy dotyczy zaledwie kilkunastu procent pacjentów. Związek z tym może mieć fakt, że choroba ta zwykle jest diagnozowana już w zaawansowanym stadium. Ponadto w 2020 roku zgodnie z informacji GLOBOCAN Polska znajdowała się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem zachorowalności na raka płuc. Nasz kraj wyprzedzały tylko Węgry, Belgia i Dania.
Klasyczne objawy raka płuc to duszność, obrzęk szyi i twarzy, kaszel, zaczerwienienie skóry twarzy, duszność, bóle głowy, chrypka, silny ból w klatce piersiowej i trudności w przełykaniu. Inne dolegliwości, które powinny zwrócić Twoją uwagę to m.in.: krwioplucie, powiększenie węzłów chłonnych, tzw. palce pałeczkowate.
Aby rozpoznać raka płuc, niezbędne są badania obrazowe, w tym RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Uzupełnieniem diagnostyki może być ocena wydolności oddechowej.
W niezwykle negatywny sposób na organizm wpływa bierne palenie. Ekspozycja na dym papierosowy sprawia, że bierny palacz wdycha znacznie więcej trujących substancji niż osoba, która pali. Narażone na skutki biernego palenia przede wszystkim dzieci palaczy, u których wzrasta ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, rozwija się astma, a nawet rak płuc.
Lekarze w swojej praktyce spotykają na co dzień osoby, które teoretycznie nie wypaliły ani jednego papierosa w życiu, jednak od dziecka były wystawione na szkodliwy wpływ dymu papierosowego. Ci pacjenci borykają się niekiedy z takimi samymi dolegliwościami i chorobami płuc, jak osoby, które paliły nałogowo. Bierne palenie jest bardziej szkodliwe niż to czynne. Warto więc zastanowić się, czy pozwoliłbym palić swojemu dziecku papierosy. Jeżeli odpowiedź jest przecząca, przede wszystkim należy wykluczyć obecność dzieci w trakcie palenia.
Palenie papierosów to szkodliwy dla zdrowia płuc, ale też całego organizmu nałóg. Jego skutki można odczuć nawet wiele lat później, dlatego chcąc zadbać o siebie i swoje samopoczucie oraz kondycję całego organizmu, niezbędne jest zrezygnowanie z tego niezdrowego nałogu.
Jak rzucić palenie? Rzucanie palenia jest procesem długotrwałym, wymagającym stosowania niewielkich ilości nikotyny. Prawdziwą innowację stanowi więc w tym przypadku przyjmowanie preparatów zastępujących nikotynę, zawierające cytozynę. Nasza apteka internetowa to miejsce, gdzie znajdziesz tego typu środki dostępne bez recepty i podejmiesz dzięki nim walkę z nałogiem.
Stosowanie Nikotynowej Terapii Zastępczej polegającej na dostarczaniu nikotyny lub innego środka zastępującego nikotynę w formie plastrów, tabletek, żeli czy sprayów. Taki sposób pozwala na łatwiejsze pożegnanie się z papierosami i nie wywołuje głodu abstynencyjnego i symptomów odstawiennych.
Choroby palaczy to nie tylko dolegliwości układu oddechowego, ale też pozostałych narządów. Skutki palenia papierosów odczuwają nie tylko osoby, które palą czynnie, ale również ich najbliżsi, narażeni na działanie dymu papierosowego. Ekspozycja na ten czynnik jest znacznie bardziej szkodliwa niż palenie aktywne. Dlatego choćby chcąc zatroszczyć się o najbliższych, warto podjąć próbę związaną z rzucaniem palenia.
Przeczytaj również:
Kaszel suchy u dzieci i dorosłych - jak szybko go wyleczyć? Szczepionka MRNA na raka płuc - rozpoczęto badania również w Polsce Silne i gwałtowne napady kaszlu? To może być krztusiec Skutki palenia papierosów – to musisz wiedzieć Mastektomia ‒ rodzaje, przebieg i ewentualne powikłania zabiegu usunięcia piersiNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister
Katarzyna
Augustyniak
O Autorze
Autor
Elżbieta Litwin
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Katarzyna Augustyniak
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.