Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Kolka jelitowa to łagodne zaburzenie przewodu pokarmowego, występujące często w okresie niemowlęcym. Jest to jeden z częstszych powodów zgłaszania się rodziców do lekarza. Pierwsza kolka u noworodka może pojawić się w pierwszych tygodniach życia. Przyjmuje się, że kolka powinna ustąpić samoistnie do 5 miesiąca życia. Kolki u maluszka to częsta dolegliwość, bowiem szacuje się, że około 45% niemowląt poniżej 3 miesiąca życia cierpi na regularne kolki jelitowe. Objawy kolki niemowlęcej występują niezależnie od sposobu karmienia dziecka.
Wielu rodziców zastanawia się, czy towarzyszące objawy ich dziecka zwiastują kolkę niemowlęcą. Warto wiedzieć, że kolka u niemowląt wiąże się z napadowym płaczem lub krzykiem z jednoczesnym podkurczaniem nóżek, które mimo przytulania i noszenia na rękach nie ustępują. Objawom często towarzyszy powiększenie obwodu brzucha i zwiększenie ilości gazów jelitowych, a także zaczerwienione policzki. Niemowlak może mieć także trudności w oddawaniu stolca. Ból brzuszka może pojawić się najczęściej w godzinach wieczornych lub popołudniowych a objawy kolki u noworodka mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.
Kilkugodzinne kolki u noworodka są bardzo rzadkie. Częstotliwość napadów jest regularna - kilka razy w tygodniu. Napady kolki u dziecka różnicuje się według poniższych kryteriów, które w praktyce nazywane są „regułą trzech”:
Jak dotąd nie ustalono konkretnej przyczyny kolki u niemowlęcia. Do najczęstszych przyczyn kolki niemowlęcej możemy zaliczać:
Definicję kolki niemowlęcej dotyczą zdrowego dziecka. Nieustający płacz i niepokój mogą jednak wskazywać na inną dolegliwość, o czym wspomniano już wcześniej. Jeśli objawy występują od niedawna warto rozważyć kontakt z lekarzem pediatrą, gdyż infekcje u maluchów przebiegają nieswoiście. Warto zatem wykluczyć infekcje np. zapalenie ucha środkowego. Zwróć szczególną uwagę, jeśli powyższym objawom towarzyszy gorączka, wymioty lub spadek masy ciała.
Warto wiedzieć, że kolka niemowlęca nie jest chorobą, jednak ze względu na to, że silne bóle brzucha mogą mieć różne podłoże. Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem pediatrą, który także doradzi, co zastosować na kolkę u dziecka i wykluczy ewentualne alergie pokarmowe.
Jeśli nie uda się uchronić niemowlaka od kolki pamiętaj, żeby nie panikować, bo nerwy w niczym nie pomogą! Udowodniono, że stan emocjonalny rodziców może mieć wpływ na pojawienie się kolki u niemowlaka ze względu na to, że dziecko odczuwa stres i niepokój otaczających go ludzi. Wdróż poniższe, sprawdzone sposoby, aby pomóc swojemu dziecku:
Jeśli kolka trwa dłużej niż 6 miesięcy warto rozważyć test na wykluczenie alergii pokarmowych. Jeśli do kolki dochodzi ulewanie, wymioty lub brak apetytu należy skonsultować to z pediatrą w celu wykluczenia refluksu żołądkowo-przełykowego.
Profilaktyka kolki to ważny czynnik, który może złagodzić objawy lub zadziałać prewencyjnie w wystąpieniu kolki u niemowlaka. Co robić, gdy wystąpi kolka u dziecka? – Sprawdź poniższe, sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą
Zapamiętaj, że kolka u niemowlęcia nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią.
Jednym ze sposobów zmniejszenia częstotliwości kolek jest zmiana techniki karmienia:
Wielokrotnie powielany jest mit, że mleko dzieli się na fazy, z czego mleko I fazy bogate jest w laktozę, która potencjalnie może być przyczyną kolek. Stężenie laktozy w trakcie karmienia jest niezmienne a poziom laktozy w mleku kobiecym jest niezależna od diety matki karmiącej. Jeśli u dziecka stwierdzono nietolerancję laktozy, warto rozważyć przyjmowanie przez matkę preparatu z enzymem laktazą metodą preinkubowania. Preinkubowanie mleka matki polega na dodaniu odpowiedniej porcji enzymu laktazy do odciągniętego mleka, następnie nakarmienie niemowlęcia piersią i po zakończeniu podanie dziecku wcześniej preinkubowanego pokarmu. Działanie to ma na celu zmniejszenie objawów nietolerancji laktozy u dziecka.
W profilaktyce kolki u dziecka matka testowo może wykluczyć na okres 2 tygodni ostre przyprawy, kawę i herbatę, czekoladę lub jaja oraz zastosować dietę bezmleczną i zaobserwować, czy następuje poprawa. Zapamiętaj, że nie należy rutynowo stosować diety eliminacyjnej, aby nie doprowadzić do niedożywienia matki karmiącej. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany warto rozważyć eliminację białka krowiego i wybrać preparaty mlekozastępcze o znacznym stopniu hydrolizy, lub kozie mleko modyfikowane. Warto taką zmianę wprowadzić na 1 tydzień i zobaczyć, czy następuje poprawa. Każdą zmianę w żywieniu zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Wybierz smoczki antykolkowe do karmienia - jest to sposób na uniknięcie kolki, gdyż smoczki te zapobiegają połykaniu powietrza podczas karmienia. Warto zaznaczyć, że podczas karmienia dziecko powinno obejmować cały smoczek, a nie tylko końcówkę i być karmionym w odpowiedniej pozycji np. na udach, aby nie skręcało główki.
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zachowania równowagi organizmu. Zastosowanie np. herbatki z rumiankiem może nieść pozytywną korzyść w postaci działania przeciwzapalnego i rozkurczowego.
Chustoszenie dziecka można praktykować już od pierwszych dni życia. Chustoszenie powinno trwać max. do 2 godzin dziennie. Korzyści noszenia niemowlęcia w chuście to przede wszystkim gwarancja ciepła, masażu i lekkiego ucisku brzuszka, co pozwala na ukojenie płaczącego dziecka. Odpowiednia pozycja sprzyja usuwaniu gazów jelitowych co może pomóc dziecku przy kolce i jest skutecznym sposobem na kolki niemowlaka.
Kolki niemowlęce to powszechny problem, a jej przyczyny nie są do końca znane. Pojawienie się kolki to trudny czas dla niemowlaka i jego rodziców. Po wystąpieniu pierwszej kolki u noworodka warto udać się do lekarza, aby poznać przyczynę i wdrożyć postępowanie mające pomóc dziecku, a także rodzicom.
Przeczytaj również:
Mięso – czy jedzenie mięsa jest szkodliwe? IBS – czym jest zespół jelita drażliwego i jak sobie z nim radzić? 10 powodów, dla których warto jeść paprykę Wszy i wszawica: jakie są objawy i jak zapobiegać? Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny i objawyNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister farmacji
Wiktoria
Ozimek
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.