Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Zdrowie w ciąży zależy od kilku czynników. Na niektóre sprawy związane ze zdrowiem przyszła mama nie ma wpływu, bo mogą wynikać np. z wahań hormonów. Istnieje jednak wiele filarów, o które po prostu trzeba zadbać, by czuć się dobrze. Istotnym komponentem jest tu dieta ciężarnych. Jadłospis w ciąży powinien uwzględniać produkty pozwalające na harmonijny rozwój dziecka. Ważną kwestią są suplementy diety w ciąży, które pozwalają na uzupełnianie niedoborów różnych składników odżywczych.
Gdy kobieta dopiero planuje ciążę lub już spodziewa się dziecka. dociera do niej wiele sygnałów i informacji związanych z tym, jak ważne jest zdrowie w ciąży. Nierzadko słyszy komunikaty o tym, jak bardzo zmieni się jej ciało i czeka na nią:
Poza tym co rusz dowiaduje się o klasycznych dolegliwościach ciężarnych związanych z infekcjami intymnymi, hemoroidami czy cukrzycą. To wszystko nie napawa optymizmem i sprawia, że kobieta może się czuć bezradna wobec tego, co dzieje się z jej ciałem.
Tymczasem zdrowie w ciąży w dużej mierze zależy od prowadzonego stylu życia, aktywności fizycznej, właściwej diety ciężarnych, a także odpowiedniego przygotowania do ciąży. Jeżeli planujesz mieć dziecko, zatroszcz się już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem o stan swojego zdrowia. Twój ogólny stan organizmu ma nie tylko wpływ na to, jak Ty będziesz się czuć, ale również będzie oddziaływać na rozwijający się płód.
To Ty możesz już, zanim w Twoim organizmie zacznie rozwijać się dziecko, zatroszczyć się o jego dobry start, a przede wszystkim zadbać także o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W ten sposób możesz uniknąć ewentualnych powikłań związanych z ciążą.
Nim podejmiesz z partnerem starania o dziecko i zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym, przygotowania do zajścia w ciążę zaplanuj nawet z rocznym wyprzedzeniem. Te 12 miesięcy to czas, gdy możesz na lepsze zmienić swoje nawyki żywieniowe, odstawić ewentualne używki, podjąć się systematycznej aktywności fizycznej. Tym samym, zadbasz o swój stan zdrowia, co przełoży się z korzyścią na Twoje samopoczucie.
Swoje przygotowania rozpocznij od:
Te wszystkie działania przełożą się na Twoje zdrowie w ciąży. Jeżeli zajdziesz w ciążę. mając prawidłową masę ciała, a przy tym kontynuując zdrowe, wypracowane przez rok nawyki, będzie Ci znacznie łatwiej kontrolować naturalne ciążowe przybieranie na wadze.
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak teraz o siebie zadbać? Przede wszystkim zadbaj o swój jadłospis w ciąży. Sposób odżywiania ma istotny wpływ na to, jak będziesz przybierać na wadze, a także na Twoje ogólne samopoczucie i stan rozwijającego się dziecka. Co jeść w ciąży, by ograniczyć ryzyko powikłań czy ewentualnej nadwagi, a przy tym pozwolić dziecku na harmonijny rozwój? Na początek przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom ogólnym związanym z odżywianiem w tym szczególnym okresie życia.
Dieta ciężarnych powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana. Pamiętaj, że w ciąży zwiększa się ogólne zapotrzebowanie na białko, energię, wiele witamin i składników pokarmowych. Dlatego należy dbać o to, by w diecie znalazło się więcej tego typu składników. Ponadto, z uwagi na rozwijający się w organizmie matki płód, bardzo istotne jest również zwiększenie ogólnej kaloryczności codziennej diety.
W czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie na kalorie w następujący sposób:
Powyższe dane odnoszą się do ciąży pojedynczej. Inne zasady związane z kalorycznością dotyczą ciąż bliźniaczych. Wówczas należy omówić to dokładniej z dietetykiem.
W diecie należy zadbać przede wszystkim o różnorodność pokarmową. Mało urozmaicona dieta może być przyczyną wielu niedoborów pokarmowych. Dlatego, gdy nie masz alergii czy nietolerancji pokarmowych albo lekarz lub dietetyk nie zabronił Ci po nie sięgać, komponuj swoje posiłki z wykorzystaniem takich produktów jak:
Nie zapominaj również o przyjmowaniu płynów. Pij minimum 2,3 l wody na dobę. Dbaj o to, by spożywać posiłki co 3-4 godziny. Najlepiej zadbać o to, by zjadać w ciągu dnia 3 główne posiłki, a także 2 dodatkowe posiłki, np. w formie przekąsek o mniejszej kaloryczności.
Pamiętaj, że te zasady odnoszą się do kobiet zdrowych, które nie cierpią np. na cukrzycę ciążową. U tych pacjentek, co jeść w ciąży wskazuje specjalista, np. lekarz lub dietetyk.
Powyżej przedstawiliśmy Ci, co jeść w ciąży. W jaki sposób można te produkty ze sobą skomponować, by cieszyć się ich smakiem. Oto kilka propozycji na pełnowartościowe posiłki dla przyszłej mamy. Co jeść w ciąży na:
W ciągu dnia w ramach drugiego śniadania czy podwieczorku sięgnij po jogurt z orzechami, kanapkę z szynką, sałatkę warzywną czy koktajl z owoców albo owoce. Pilnuj kaloryczności dań, byś zdrowo przybierała na wadze. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy dietetyka.
Jak już wiesz, w ciąży rośnie zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych i witamin. Czasem nie jest możliwe ich uzupełnienie, tylko samą żywnością. Wówczas specjalista może nakazać stosowanie suplementów diety w ciąży. To preparaty, które pozwolą Ci szybciej osiągnąć optymalną wartość konkretnych substancji w Twoim organizmie. W naszej aptece znajdziesz:
W kontekście suplementów diety warto też wskazać, czego w tej kategorii unikać w ciąży. Przede wszystkim uważaj na różnorodne zioła, które nie są polecane ciężarnym. Na opakowaniu od producenta z pewnością znajdziesz informację, czy konkretna roślina jest bezpieczna w tym okresie.
Czy wiesz, czego przyszła mama powinna unikać w ciąży? Pierwsze skojarzenia z pewnością dotyczą używek, w tym alkoholu i papierosów. Oczywiście, to pierwszy krok do tego, by zadbać o siebie i swoje dziecko. Należy też ograniczyć lub wykluczyć spożywanie mocnej kawy i czarnej herbaty. Dobrze też wyeliminować jedzenie wątróbki.
Jakich produktów spożywczych nie jeść w ciąży? Ciężarna powinna też uważać na zakażenia pokarmowe, które mogą być wynikiem spożywania:
Chcąc więc zadbać o siebie, przede wszystkim uważaj na przedstawione powyżej produkty.
Wiesz już, czego unikać w ciąży, a przede wszystkim, co jeść w ciąży. W przypadku ciężarnych dieta powinna być pełnowartościowa i urozmaicona, by nie doprowadzać do niedoborów witaminowych. Opiera się przede wszystkim na zdrowych nawykach. Może też być uzupełniona o suplementy diety, dostępne w naszej Aptece Codziennej.
Przeczytaj również:
Preparaty na rozstępy i blizny dla kobiet w ciąży Przepuklina u dzieci i niemowląt - przyczyny, rodzaje oraz sposoby leczenia Ciąża i macierzyństwo – rola karmienia piersią Jak zadbać o siebie w połogu? Cellulit na udach i pośladkach - jak się go pozbyć?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Natalia Młynek
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.