Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Kategorie produktów


Filtry

Wzdęcia, kolka niemowlęca

Znalezione produkty: 11
1

1 - 11 z 11 produktów

1

Wzdęcia, kolka niemowlęca

Układ pokarmowy maluszka, który nie skończył jeszcze pierwszego roku życia, wciąż się rozwija. Ta niedojrzałość przekłada się na różne dolegliwości, które mogą przytrafić się czasem zupełnie bez powodu albo z naprawdę prozaicznych przyczyn. Wiele maluchów cierpi z powodu wzdęć i towarzyszącej im często bolesnej kolki. Zobacz, co znajdziesz w naszej Aptece Codziennej na tego typu problemy u dziecka. Czy po preparaty na kolkę i wzdęcia u dzieci mogą sięgać też dorośli?

Najczęstsze problemy pokarmowe u dzieci i niemowląt

Niedojrzałość układu pokarmowego małego dziecka to jedna z przyczyn wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Organizm maluszka dopiero się rozwija, co przekłada się na to, że na wiele bodźców, np. pokarm, odpowiada w nadmierny sposób. Przekłada się to na dużą częstotliwość różnych problemów trawiennych. Niczym zaskakującym są więc biegunki, wymioty, wzdęcia czy refluks u dziecka.

Z takimi dolegliwościami zmagają się noworodki, niemowlęta, ale też starsze dzieci. Oczywiście, tego typu problemów nie należy bagatelizować i w razie, gdy domowe metody nie przynoszą rezultatów lub objawy wzmagają się pomimo podjęcia prób leczenia, bardzo istotne jest skorzystanie z pomocy lekarza. Jednak wiele takich dolegliwości można zażegnać, stawiając na domowe rozwiązania i leki bez recepty, choć - co należy podkreślić - należy stosować je doraźnie, a nie jako sposób na długofalowe leczenie konkretnych dolegliwości.

Opisywane tu problemy mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub być wywołane nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Niekiedy objawy pokarmowe mogą być też manifestacją lęków i stresów, jakie przeżywa malec, nawet ten kilkumiesięczny. Bardzo często sen z powiek rodzicom i innym opiekunom spędzają kolki i wzdęcia, które są kojarzone zwykle z wiekiem niemowlęcym, gdy mały człowiek dopiero poznaje nowe smaki, w tym smak mleka. Nierzadko to właśnie nietolerancja na składniki mleka jest przyczyną wielu problemów pokarmowych maluszka.

Wzdęcia i kolka niemowlęca - co je wywołuje?

Zanim poznasz konkretne rozwiązania związane z tym, jak pozbyć się kolek i wzdęć u niemowląt, najpierw dowiedz się, co może je wywoływać. Co powoduje wzdęcia u dziecka? Dotychczas mechanizm związany z rozwojem tych dolegliwości u dzieci nie jest do końca poznany.

Początkowo domniemywano za stoi za tym zbyt duże nagromadzenie gazów w jelitach dziecka. Dziś oprócz tego czynnika, przyczyn kolki u niemowlaka upatruje się w niedojrzałym układzie pokarmowym dziecka oraz wciąż rozwijającym się mikrobiomem.

Poza tym, kolki i wzdęcia to nierzadko pierwszy objaw nietolerancji i alergii pokarmowych, z którymi może borykać się dziecko. Uczulenie na laktozę może ujawniać się w taki właśnie sposób. W niektórych przypadkach przyczyna kolek i wzdęć u niemowlaka jest prozaiczna - stoi za nią nieprawidłowa technika karmienia dziecka.

Objawy kolki i wzdęć - jak je rozpoznać?

Gdy dziecko ma kolkę, ból może być dla niego tak uciążliwy, że staje się bardzo płaczliwe, niespokojne i może mieć trudności z zasypianiem, co również przekłada się na ogólny nastrój rodziców i opiekunów. Ponadto, gdy dziecko jest nakarmione, przewinięte, a mimo to marudzi, można domniemywać, że czuje się źle. Klasycznymi objawami kolki jest nagły, głośny płacz, a także nieustanne prężenie się dziecka. Zaobserwować można tu również podkurczanie nóżek u maluszka, zaciskanie piąstek oraz czerwoną buzią. Gdy atak kolki mija, zazwyczaj kończy się intensywnymi gazami. Niekiedy też maluszek robi kupę, co powinno przynieść mu ulgę.

Kiedy zazwyczaj występują pierwsze objawy związane z kolką? Dzieje się to zwykle między 3 tygodniem życia a 5 miesiącem życia. U większości dzieci takie dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie. Nie oznacza to jednak, że należy pociechę pozostawić z tym samą. W naszej aptece internetowej dostępnych jest mnóstwo preparatów, które pomogą uregulować tego typu problemy pokarmowe. Dzięki temu zarówno niemowlę, jak i rodzic będą mogli w końcu spokojnie zasnąć.

Domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Czy kolkę i wzdęcia u maluszka można łagodzić w zaciszu domowym? Oczywiście, że tak, o ile te dolegliwości nie stają się na tyle uciążliwe, że dziecko zaczyna bardzo cierpieć, nie spać po nocach i odmawiać przyjmowania napojów i pokarmów. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza.

Jakie zatem metody można wybrać, by przynieść ulgę swojemu dziecku? Sposób jest naprawdę bardzo sporo. Mogą to być kąpiele dziecka, masaże brzuszka, ale także podawanie odpowiednich leków bez recepty na kolkę. Metodę dopasuj do tego, co w danym momencie potrzebuje Twoja pociecha. Zacznij od masażu, a jeżeli to nie przyniesie ulgi, sięgnij po środki z apteki, które pomogą w uregulowaniu dolegliwości żołądkowych pociechy i przyniosą jej spokój.

Masaż brzuszka niemowlaka - na czym polega?

Jak wykonać masaż relaksacyjny brzuszka dziecka? Podstawową funkcją takiego masażu jest wypchnięcie gazu z jelit niemowlaka. Masaż rozpocznij od ugniecenia palcami dłoni skóry nad pępkiem. Ugniataj skórę, a następnie ją rozluźniaj. Tego typu chwyty powtarzaj wokół pępka, obracając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, że taki masaż musi być delikatny, by nie zrobić krzywdy dziecku, a jednocześnie przynieść mu ulgę. Aby niemowlę odczuło efekty, dobrze jest je masować przez około 5-10 minut. Dotyk rodzica może również zmniejszyć stres i niepokój, których doświadcza dziecko w związku z odczuwanymi dolegliwościami. Na taki masaż nie należy decydować się bezpośrednio po karmieniu pociechy. Daj dziecku czas na to, by odpoczęło po jedzeniu. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, masaż rozpocznij po minimum pół godzinie. Natomiast po podaniu mleka modyfikowanego - odczekaj co najmniej godzinę.

Leki i preparaty na kolkę u noworodków i dzieci w kropelkach

Bóle i kłucie brzuszka można niwelować poprzez podawanie maluszkowi odpowiednich preparatów, dostosowanych do jego dolegliwości. Najlepiej sprawdzą się tu rozpuszczalne w wodzie proszki na kolkę, a także specjalne kropelki do niwelowania objawów bólowych i regulowania wzdęć.

Co powinny zawierać takie preparaty? Gdy przyczyną problemów układu pokarmowego są nietolerancje pokarmowe związane z brakiem umiejętności trawienia mleka, wówczas warto podawać maluszkowi krople dla niemowląt zawierające enzym laktazę. Dzięki temu trawienie mleka i produktów z laktozą będzie możliwe. Taki preparat działa na przyczynę, a więc nie dopuszcza do tego, by kolka w ogóle się pojawiła. Mleko, które je dziecko, staje się znacznie łatwiej przyswajalne. Takie krople na kolki niemowlęce należy podawać dziecku przy okazji każdego karmienia, najlepiej tuż przed podaniem mleka.

W kropelkach na kolki szukaj także żywych kultur bakterii, ponieważ mają one istotny wpływ na mikrobiom jelitowy Twojej pociechy. Im bardziej urozmaicony mikrobiom, tym mniejsze ryzyko różnych nieprzyjemnych dla dziecka dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj takie kropelki można podać dziecku bezpośrednio do ust lub po rozpuszczeniu w letnim płynie.

W preparatach na wzdęcia u maluszków warto, by znajdowała się m.in. taka substancja czynna jak dimetykon. Zapobiega ona bolesnemu gromadzeniu się powietrza w jelitach. Z reguły leki zawierające ten składnik można podawać już od pierwszego miesiąca życia dziecka.

Leki na kolkę u noworodka w innych formach

Jeżeli maluszek boryka się z kolką albo z bólem wywołanym wzdęciami można też sięgnąć po inne preparaty. Gdy dziecko odmawia przyjmowania doustnych środków, można zaaplikować mu czopki na kolkę. Takie środki mają działanie kojące zwłaszcza w przebiegu infekcji, stanów gorączkowych. Tego typu preparaty sprawdzą się również wtedy, gdy maluszek boryka się z bolesnym ząbkowaniem. Środki doodbytnicze niwelują napięcie, lęk i stres u tak małego dziecka.

Ogromnym plusem czopków jest bezpieczeństwo ich aplikacji. Z uwagi na sposób podawania, nie ma tu ryzyka np. zadławienia się. Czopki można stosować już u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia. Innym rozwiązaniem mogą być też kapsułki na kolki, które zawierają wewnątrz proszek. Wystarczy otworzyć tego typu kapsułkę i - zgodnie ze wskazaniami producenta - rozpuścić ją w wodzie.

Preparaty na wzdęcia i kolkę dla niemowląt - czy sprawdzą się u starszych dzieci?

Czy środki przeznaczone do niwelowania dolegliwości bólowych związanych z kolką i wzdęciami nadają się do stosowania w starszych grupach wiekowych? Zasadniczo tak, choć wszystko zależy od konkretnego preparatu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz bezpośrednio w opisie na opakowaniu od producenta lub w ulotce produktu.

Zwykle zmienione jest dawkowanie - co do zasady większą dawkę należy podać dziecku starszemu. Ponadto tego typu preparaty - przykładowo zawierające laktazę - nierzadko sprawdzają się u osób dorosłych, np. tych z nietolerancją laktozy. Oprócz preparatów doustnych na kolkę i wzdęcia, w starszych grupach wiekowych można stosować także czopki. Zazwyczaj zwiększa się tu jedynie częstotliwość aplikacji takiego środka. Kolka i wzdęcia u niemowląt to często pojawiające się problemy u dzieci w tej grupie wiekowej. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ wiążą się z nieprzyjemnymi odczuciami i bólem u dziecka.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.