Szukaj
Ministerstwo Zdrowia stworzyło dedykowaną stronę internetową, na której znajdują się istotne informacje dla pacjentów z obszarów dotkniętych powodzią. Zawiera ona m.in. wskazówki dotyczące uzyskania recepty na leki refundowane w razie potrzeby.
W komunikacie ministerstwa podkreślono, że w szpitalach w Polanicy-Zdrój oraz Głuchołazach dostępni są lekarze, którzy udzielą pomocy pacjentom, którzy nie mają recepty:
W tych szpitalach, w Izbach Przyjęć będą wystawiane recepty, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że na obszarach dotkniętych powodzią dostęp do leków jest zapewniony. Jednakże zaleca się unikanie wykupywania leków w nadmiarze, aby zapewnić ich dostępność dla wszystkich potrzebujących.
Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, na podstawie danych z Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, z powodu powodzi nie funkcjonuje 10 aptek. Pięć kolejnych działa, mimo że znajdują się w strefie zagrożenia. W województwie dolnośląskim zamknięto jedną aptekę w Kłodzku, dwie w Stroniu Śląskim oraz jedną w Ząbkowicach Śląskich. W województwie opolskim trzy apteki nie działają w Głuchołazach oraz trzy w Nysie. Natomiast w strefie zagrożenia, czynne są cztery apteki w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie) oraz jedna w Słubicach (woj. lubuskie).
Naczelna Izba Aptekarska ogłosiła możliwość wystawiania recept farmaceutycznych dla pacjentów, których zdrowie jest zagrożone z powodu braku dostępności niektórych leków. Zgodnie z komunikatem NIA, recepty farmaceutyczne będą wystawiane według następujących zasad:
W trakcie realizacji recept farmaceutycznych stosuje się przepisy art. 96a ust. 4 i 4a ustawy – Prawo farmaceutyczne, co oznacza, że farmaceuta może przepisać jednorazowo maksymalną ilość leku potrzebną pacjentowi na okres do 180 dni, wyliczoną na podstawie dawkowania określonego na recepcie (w przypadku recepty papierowej maksymalnie na 120 dni).
Naczelna Izba Aptekarska apeluje do farmaceutów o umożliwienie pacjentom kontynuacji terapii poprzez korzystanie z prawa do wystawiania recept farmaceutycznych, szczególnie w sytuacjach, gdy realizacja recepty elektronicznej w aptece ogólnodostępnej dotkniętej powodzią nie może być zakończona.
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) reaguje na potrzeby mieszkańców południowych województw Polski, które od kilku dni znajdują się w stanie klęski żywiołowej z powodu powodzi dlatego:
Przeczytaj również:
Gdzie kupić tabletkę „dzień po”? Aktualizacja mapki aptek Różnica między lekami rozkurczowymi a przeciwbólowymi Drożdżyca (kandydoza) - objawy, rodzaje, przyczyny oraz leczenie Planujesz wakacje za granicą? Zabierz ze sobą kartę EKUZ Dlaczego niektóre leki są tylko na receptę? Co warto o nich wiedzieć?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Redakcja
aptek
Codzienna
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Poradnik Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Elżbieta Litwin
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.