Zamów dziś i odbierz w poniedziałek 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Wytrzeszcz oczu: przyczyny, objawy, leczenie - zdjęcie

10.07.2024

8 min. czytania

Wytrzeszcz oczu: przyczyny, objawy, leczenie

Wytrzeszcz oczu, znany również jako egzoftalmia, to stan, w którym gałki oczne wysuwają się do przodu, a czasem również w górę lub na boki. Przyczyny wytrzeszczu są różnorodne i mogą obejmować schorzenia tarczycy, takie jak choroba Gravesa-Basedowa, nowotwory, infekcje, a także urazy mechaniczne. Precyzyjna diagnoza jest kluczowym elementem w leczeniu wytrzeszczu oczu, ponieważ odpowiednie rozpoznanie pozwala na skuteczne zarządzanie przyczynami tego stanu. Wytrzeszcz oczu może być niebezpieczny, gdy prowadzi do powikłań takich jak uszkodzenia rogówki, problemy z widzeniem, czy ucisk nerwu wzrokowego. Jeśli podejrzewasz u siebie wytrzeszcz oczu, skonsultuj się z lekarzem, aby zidentyfikować podstawową przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wczesna interwencja może zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Czym jest wytrzeszcz oczu? 

Gałki oczne zazwyczaj utrzymują stałą pozycję dzięki otaczającym je tkankom miękkim i mięśniom. Wytrzeszcz oczu to stan, w którym gałka oczna nieprawidłowo przemieszcza się do przodu (wytrzeszcz osiowy) lub w innym kierunku (wytrzeszcz nieosiowy). Najczęstszą przyczyną jest ucisk tkanek miękkich oczodołu na gałkę oczną. Wytrzeszcz może dotyczyć jednego lub obu oczu, ale zwykle występuje jednostronnie.

Widoczna asymetria w ustawieniu oczu lub ich "wypukłość" powinna skłonić do konsultacji z lekarzem. Specjaliści stosują różne metody, aby ocenić prawidłowe osadzenie gałki ocznej. Pierwsza to orientacyjna ocena, podczas której pacjent patrzy w dół, a lekarz unosi jego górne powieki, co pozwala wykryć znaczną asymetrię. Dokładniejszą metodą jest użycie egzoftalmometru Hertla, umożliwiającego precyzyjny pomiar wielkości wytrzeszczu. Różnica przekraczająca 2 mm między oczami wskazuje na patologię. Stosuje się również pomiar przezroczystą linijką między określonymi strukturami oczodołu.

Wytrzesz oczu - objawy

Wytrzeszcz oczu to poważny objaw, który może wskazywać na różne schorzenia okulistyczne lub ogólnoustrojowe. Charakteryzuje się on wysunięciem gałki ocznej z oczodołu, co może prowadzić do ograniczenia ruchomości oka. Pacjenci z wytrzeszczem często doświadczają obrzęku i przekrwienia spojówek, a także zapalenia spojówek. Mogą również występować problemy z łzawieniem i nadmierną wydzieliną z oczu.

Osoby cierpiące na wytrzeszcz oczu mogą mieć trudności z mruganiem i całkowitym zamykaniem powiek. Niekiedy obserwuje się drżenie powiek przy próbie ich zamknięcia. Wytrzeszczowi często towarzyszy ból oka oraz nadwrażliwość na światło. W poważniejszych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co grozi postępującą utratą wzroku.

Jednym z charakterystycznych objawów wytrzeszczu jest podwójne widzenie, które znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Szczególnie niepokojący jest wytrzeszcz jednego oka u dzieci, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Może on świadczyć o orbitopatii tarczycowej, ale także o obecności guza, takiego jak mięsak Ewinga, nerwiak zarodkowy lub zieleniak w przebiegu ostrej białaczki szpikowej.

Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne, jakie może nieść ze sobą wytrzeszcz oczu, kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Każda zauważalna zmiana w wyglądzie lub funkcjonowaniu oczu powinna skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty okulisty.

O czym świadczy wytrzeszcz oczu?

Najczęstszą przyczyną wytrzeszczu oczu, zarówno jednostronnego, jak i obustronnego, są choroby tarczycy. Inne możliwe przyczyny obejmują urazy i złamania w obrębie twarzoczaszki, takie jak krwotok pozagałkowy i odma oczodołu. Zaburzenia i wady rozwojowe, zapalenie tkanek miękkich oczodołu oraz zakażenia grzybicze oczodołu również mogą prowadzić do wytrzeszczu. Stany zapalne oczodołu o nieznanej przyczynie, torbiel zastoinowa zatok przynosowych oraz zaburzenia w unaczynieniu tkanek oczodołu, takie jak przetoka szyjno-jamista, są kolejnymi możliwymi przyczynami.

Wytrzeszcz oczu może być również spowodowany obecnością nowotworów, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, w tym neuroblastomy. Przerzuty nowotworowe oraz układowe choroby zapalne, takie jak ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń czy sarkoidoza, mogą również prowadzić do tego stanu. Zapalenie mięśni gałkoruchowych oraz zakrzepica zatoki jamistej to inne potencjalne przyczyny wytrzeszczu.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze wrażenie wytrzeszczu potwierdza się w badaniu. Taki stan nazywany jest pseudowytrzeszczem i może wynikać z asymetrii kości oczodołu, twarzy lub powiek.

Wytrzeszcz oczu – diagnostyka 

Pacjenci z wytrzeszczem oczu powinni przejść kompleksową diagnostykę okulistyczną. Kluczowym elementem jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, który pozwala ocenić ryzyko rozwoju jaskry. Egzoftalmometria to specjalistyczne badanie umożliwiające precyzyjny pomiar stopnia wysunięcia gałek ocznych z oczodołów. Dla dokładnej oceny struktur oczodołu i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, takich jak guzy, niezbędne są badania obrazowe: RTG, USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Badanie przy użyciu lampy szczelinowej pozwala na szczegółową ocenę przedniego odcinka oka.

W celu ustalenia przyczyny wytrzeszczu konieczne jest również wykonanie badań krwi, w tym oznaczenie poziomu TSH, co może wskazywać na zaburzenia funkcji tarczycy jako potencjalne źródło problemu.

Wytrzeszcz oczu - leczenie

Leczenie wytrzeszczu oczu zależy od jego przyczyny i może obejmować różne metody terapeutyczne. W przypadku chorób tarczycy, które są najczęstszą przyczyną wytrzeszczu, stosuje się leki przeciwtarczycowe oraz beta-blokery, takie jak propranolol. W niektórych przypadkach konieczne może być podanie jodu radioaktywnego w celu zniszczenia tarczycy lub jej chirurgiczne usunięcie. Inne metody leczenia obejmują stosowanie leków sterydowych, immunosupresyjnych oraz radioterapię.

Wytrzeszcz oczu wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, gdyż nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań. Istnieje ryzyko wysychania i uszkodzenia rogówki, a także szybszego rozprzestrzeniania się stanów zapalnych i nowotworowych w oczodole. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W celu łagodzenia objawów wytrzeszczu zaleca się nawilżanie oczu solą fizjologiczną lub płynem z antybiotykiem, jeśli doszło do owrzodzenia. W przypadku stanu zapalnego może być pomocne stosowanie płynów z kortykosteroidami. Dla ochrony oczu przed nadmiernym światłem i wiatrem zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Czy wytrzeszcz oczu można wyleczyć? 

Leczenie wytrzeszczu oczu jest ściśle związane z terapią choroby podstawowej, która go wywołuje. Metody leczenia są dobierane indywidualnie, w zależności od zdiagnozowanej przyczyny. W niektórych przypadkach stosuje się obserwację, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że objaw może ustąpić samoistnie z upływem czasu. Gdy wytrzeszcz jest spowodowany stanami zapalnymi oczodołu, lekarze mogą zalecić leczenie farmakologiczne, wykorzystując sterydy lub antybiotyki.

W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. W sytuacjach ekstremalnych rozważa się chirurgiczne usunięcie gałki ocznej lub całej zawartości oczodołu. Jeśli przyczyną wytrzeszczu jest nowotwór, stosuje się radioterapię i/lub chemioterapię, zgodnie z obowiązującymi standardami postępowania onkologicznego. Szanse na całkowite ustąpienie wytrzeszczu są ściśle powiązane z możliwością wyleczenia choroby podstawowej.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Natalia Młynek

technik farmacji

Natalia
Młynek

O Autorze

Absolwentka Szkoły Medycznej w Gdyni na kierunku Technik Farmaceutyczny oraz Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyła socjologię mediów i komunikacji. 

Przez prawie 6 lat zdobywała doświadczenie zawodowe za pierwszym stołem, pracując w trójmiejskich aptekach. To tam nauczyła się słuchać potrzeb pacjentów i znajdować rozwiązania dla ich problemów. Aktualnie zajmuje stanowisko specjalisty ds. zapytań medycznych w międzynarodowej firmie farmaceutycznej Sanofi, w której udziela odpowiedzi na pytania nurtujące pacjentów, farmaceutów oraz lekarzy.

Prywatnie pasjonatka trekkingu, miłośniczka podróży i Włoch. W domowym laboratorium z pasją tworzy kosmetyki do własnego użytku, wykorzystując umiejętności zdobyte zarówno w pracy w aptece, jak i podczas dodatkowych szkoleń z zakresu dermatologii i receptury aptecznej.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.