Gwarancja spakowania zamówienia tego samego dnia  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Okulary

Znalezione produkty: 0
1

Brak produktów

Okulary – wsparcie dla Twojego wzroku

Prawidłowe widzenie to jeden z ważnych elementów codziennego funkcjonowania. Dobry wzrok pozwala na czerpanie pełnej satysfakcji z życia. Gdy ulega pogorszeniu, wówczas niezbędna staje się korekta wady. Apteka Codzienna to miejsce, gdzie zakupisz dobre okulary, które pomogą Ci skorygować Twoją wadę wzroku.

Jak dbać o oczy? Pamiętaj o regularnych badaniach wzroku

Wzrok w czasie życia ulega pogorszeniu. To naturalny objaw związany ze starzeniem się organizmu. Z wiekiem rozwija się wada nazywana prezbiopią, inaczej starczowzrocznością. Czasem do rozwoju wad wzroku przyczyniają się choroby m.in. cukrzyca.

Wadom refrakcji, bo tak określa się inaczej wady wzroku, sprzyjają też różne czynniki środowiskowe. Jednym z nich jest współczesny styl życia i częste korzystanie z urządzeń elektronicznych. Co w tym przypadku niszczy wzrok? To światło niebieskie emitowane przez tego rodzaju sprzęt prowadzi do nadwyrężenia oraz przemęczenia oczu, a w dłuższej perspektywie także do pogłębiania się wad wzroku.

Jak więc dbać o swój wzrok? Przede wszystkim należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, a jeżeli nie ma innego wyjścia, trzeba pamiętać o tym, by robić sobie częste przerwy podczas pracy z ekranem.

Istotne jest również korzystanie z regularnych badań wzroku. Najlepiej udać się do specjalisty co najmniej raz w roku oraz zawsze wtedy, gdy zauważymy pogorszenie widzenia. Dzięki temu można szybciej wykryć wadę i w razie potrzeby zastosować odpowiednie dobrane przez specjalistę okulary korekcyjne.

Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku to inaczej nieprawidłowość wywołana niewłaściwym działaniem mechanizmu refrakcji oka. Refrakcja to  załamanie światła, mechanizm ten zachodzi w ludzkim oku, pozwalając na uzyskanie wyraźnego obrazu. Gdy jednak światło załamuje się w nieprawidłowy sposób, wówczas obraz staje się niewyraźny.

Wśród popularnych wad refrakcji, które mogą być korygowane za pomocą okularów korekcyjnych, wymienić można między innymi:

  • krótkowzroczność – w przebiegu tej wady obraz powstaje przed siatkówką. Osoba z tą wadą wzroku widzi więc niewyraźnie obiekty, które znajdują się w oddali. Natomiast te położone blisko są dobrze widoczne. To jedna z najpowszechniejszych wad refrakcji. Obecnie dotyczy również osób młodych. Wpływ na jej powstanie mają czynniki genetyczne, które dodatkowo nakładają się na oddziaływanie środowiskowe, na przykład długie czytanie z bliska z ekranu komputera, nieodpowiednia korekcja wady oraz stres;
  • dalekowzroczność – nazywana również nadwzrocznością. To wada wzroku, w której przebiegu obraz układa się poza siatkówką, przez co osoby dotknięte tą wadą widzą dobrze z daleka, ale obraz z bliska jest dla nich niewyraźny. Co ciekawe, z uwagi na to, że układ wzroku potrzebuje czasu do tego, aby w prawidłowy sposób się rozwinąć, nadwzroczność występuje jako zjawisko fizjologiczne u większości dzieci. Wraz z upływem czasu i dojrzewaniem dziecka widzenie ulega wyrównaniu. Wśród najpopularniejszych przyczyn dalekowzroczności wymienić można dziedziczność oraz niektóre choroby w tym, np. odklejenie siatkówki albo cukrzycę;
  • astygmatyzm – to inaczej zniekształcenie rogówki oka. Astygmatyzm wywołuje niewyraźne widzenie i może współwystępować razem z krótkowzrocznością albo dalekowzrocznością. Zazwyczaj tego typu wadę refrakcji uznaje się za dziedziczną, ale na jej rozwój może też wpływać długotrwałe wpatrywanie się na bliską odległość przy niedostatecznym oświetleniu. Wśród objawów, które pojawiają się wraz z astygmatyzmem, wymienić można m.in.: bolesność, swędzenie, pieczenie oczu, a także bóle głowy;
  • prezbiopia – inaczej starczowzroczność. To stan naturalnego pogorszenia wzroku, następujący wraz z wiekiem. W wyniku procesu starzenia naturalna soczewka oka traci elastyczność, co przekłada się na mniejszą jej zdolność do skupiania wzroku na przedmiotach znajdujących się w różnych odległościach. Pierwsze objawy prezbiopii można zauważyć już około 40 roku życia.

Kto rozpoznaje wadę wzroku i dobiera okulary korekcyjne?

Aby skorygować wadę wzroku, najpierw trzeba ją w odpowiedni sposób rozpoznać. Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę do specjalisty. Rozpoznawaniem wad refrakcji zajmuje się nie tylko okulista, ale także optometrysta. W odróżnieniu od lekarza okulisty optometrysta ma uprawnienia tylko do badania wzroku. Nie diagnozuje jednak chorób ani też nie wyjmie z oka ciała obcego. Niee może również przeprowadzać zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej.

Podstawowym badaniem wzroku wykonywanym przez specjalistę jest odczytywanie liter z tablic Snellena. To tradycyjna metoda oceniająca ostrość wzroku. Jeżeli w tego rodzaju badaniu pojawią się nieprawidłowości, są one wskazaniem do wykonania dokładniejszych analiz wzroku.

Wśród klasycznych badań wzroku wymienić można:

  • autorefraktometrię, czyli komputerowe badanie wady wzroku umożliwiające stwierdzenie stopnia zaawansowania nadwzroczności, astygmatyzmu czy też krótkowzroczności;
  • skiaskopię, która wykrywa zaburzenia akomodacji, krótkowzroczność, nadwzroczność albo też astygmatyzm.

Warto korzystać z tego rodzaju narzędzi diagnostycznych, w celu ustalenia stopnia zaawansowania wady wzroku.

Parametry okularów są dobierane na podstawie recepty wystawionej przez okulistę lub badań wykonanych przez optometrystę. Dobre okulary korekcyjne to przede wszystkim takie, które odpowiadają na indywidualne potrzeby pacjenta. Gwarantują mu nie tylko wyraźne widzenie, ale również posiadają szereg uszlachetnień, które sprawiają, że wzrok jest dodatkowo chroniony. Mowa tu m.in. o filtrach zabezpieczających przed wpływem światła niebieskiego z ekranu komputera albo innych urządzeń elektronicznych.

Dostrzegaj jeszcze więcej. Powłoki uszlachetniające na okularach

Warto również zwrócić uwagę na obecność w wielu modelach okularów powłok AR, które eliminują refleksy świetlne pojawiające się po obu stronach soczewki. Obecność takich refleksów rozprasza uwagę i może ograniczać czystość widzenia. Zastosowanie powłok AP poprawia więc kontrast widzenia i dodatkowo wygasza odbicia powstające na powierzchniach okularowych. Jest to więc doskonałe rozwiązanie m.in. dla kierowców prowadzących samochody.

Jednym z rodzajów powłok uszlachetniających jest, chociażby powłoka hydrofobowa. Jej struktura zewnętrzna sprawia, że różne zabrudzenia, w tym krople, brud i kurz znacznie wolniej się osadzają. Dodatkowo szkła okularowe są również łatwiejsze w pielęgnacji. Na uwagę zasługuje również powłoka oleofobowa, która zapobiega osiadaniu drobinek tłuszczów przylegających do soczewki okularowej w trakcie na przykład styczności z palcami. Tłuszcz nie rozmazuje się na powierzchni okularów, ale przyjmuje formę łatwych do usunięcia kropli.

Jakie okulary sprawdzą się w Twoim przypadku?

Każdy z nas ma inną sytuację zdrowotną, zawodową i społeczną. To właśnie na tej podstawie należy podejmować decyzję związaną z zakupem określonych okularów, kierując się przede wszystkim wskazaniami związanymi z korektą podstawowej wady wzroku.

Niektórym, na przykład osobom z dalekowzrocznością, potrzebne będą okulary do czytania. Umożliwią one wyraźne widzenie bez konieczności odsuwania tekstu dalej. Z kolei krótkowidze będą potrzebować okularów, które pozwolą na komfortowe widzenie w dal, np. na oddaloną tablicę, projektor czy drogę.

Pracownicy biurowi pracujący wiele godzin przed komputerem sięgną natomiast po okulary do komputera, które nie tylko mają za zadanie korygować wadę refrakcji, ale również zabezpieczać wzrok przed wpływem czynników zewnętrznych, w tym przed działaniem światła niebieskiego.

Z kolei kierowcy będą czuć się pewniej za kółkiem, decydując się na okulary dodatkowo wyposażone w filtry antypolaryzacyjne. Zabezpieczoną one przed odbijaniem się światła i chwilowym oślepieniem w reakcji na nadjeżdżające auto z mocnymi lampami.

Jak wybrać okulary, by wyglądać atrakcyjnie?

Okulary to nie tylko przedmiot do korekty wzroku. To także dodatek, który obecnie jest traktowany również jako modny gadżet. Warto więc poznać sposoby odpowiedniego doboru kształtu oprawek do twarzy.

W przypadku okrągłej lub owalnej twarzy lepiej sprawdzą się okulary z kwadratowymi, lub prostokątnymi oprawkami. Z kolei u posiadaczy kwadratowej lub prostokątnej twarzy, rysy staną się łagodniejsze, gdy zastosowane będą okulary z okrągłymi oprawkami. Jeżeli masz szeroką twarz, wybieraj oprawki, które będą prezentować się na bardziej pionowe. Dzięki temu twoja twarz ulegnie optycznemu wyszczupleniu.

Wpływ na to, jak będziemy wyglądać w okularach, ma również grubość i kolor oprawek. Dostępne są różne oprawki: począwszy od prawie niewidocznych, poprzez druciane, a skończywszy na kolorowych, które mogą być świetnym uzupełnieniem niejednej stylizacji.

Dobrze dobrane okulary mogą służyć lata, choć pamiętaj, że w przypadku gdy Twoja wada ulegnie pogłębieniu, należy wymienić szkła w okularach na mocniejsze. Możesz też zdecydować się na kupno nowego modelu okularów korekcyjnych. Terminy wizyt kontrolnych dostosuj do indywidualnych wskazań specjalisty. W ten sposób możesz na bieżąco dostosowywać swoje okulary do potrzeb Twoich oczu.

 

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.