Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Arytmia serca – poznaj przyczyny sercowe i pozasercowe - zdjęcie

05.03.2024

11 min. czytania

Arytmia serca – poznaj przyczyny sercowe i pozasercowe

Arytmia serca to zaburzenie rytmu serca. Przyczyn arytmii serca należy upatrywać w czynnikach niezależnych od nas, związanych ze stanem organizmu, ale również tych środowiskowych, np. długotrwałej niezdrowej diecie czy zbyt małej aktywności fizycznej. Zobacz dokładniej, czym jest arytmia serca. Czy istnieją metody na to, by uregulować pracę tego narządu? Na czym polega profilaktyka tej dolegliwości. Jak leczyć arytmię serca i czy możliwy jest całkowity powrót do zdrowia?

Arytmia – co to jest? Poznaj rodzaje tej dolegliwości

Czym jest arytmia? Już w samym tym określeniu ukryta jest definicja tego słowa. Znajdziemy w nim wyraz „rytm”, czyli coś, co jest miarowe, równomierne. Przedrostek „a” wskazuje z kolei na zaprzeczenie tego, co znajduje się w dalszej części wyrazu, a więc „arytmia serca” to niemiarowe, nierównomierne bicie serca.

To, co wyróżnia arytmię, to fakt, że może pojawiać się zarówno u osób z różnymi schorzeniami serca, jak i u tych zdrowych lub nieobciążonych dolegliwościami sercowymi.

Arytmia serca może przybierać różne formy. Istotne kryteria podziału to tempo bicia serca, a także miejsce występowania dolegliwości (komory albo przedsionki serca). W podstawowym podziale zaburzeń rytmu serca wskazuje się na takie typy tego problemu jak:

  • bradyarytmie – to zaburzenie rytmu serca, które przebiega z wolną czynnością serca. Wówczas liczba uderzeń na minutę jest mniejsza niż 60.
  • tachyarytmie – takiemu zaburzeniu rytmu serca towarzyszy zbyt szybka czynność tego narządu. Tachyarytmia charakteryzuje się częstoskurczem przekraczającym 100 uderzeń na minutę. Tu wyróżnić można dwa typy tej arytmii serca: nadkomorowe i komorowe.

Przyczyny arytmii serca. Skąd się bierze arytmia?

Co powoduje arytmię? Na rozwój dolegliwości wpływa wiele czynników. Nierzadko powód pojawienia się tego zaburzenia pracy serca jest dość prozaiczny i łatwy do uregulowania – to brak równowagi elektrolitowej pomiędzy sodem i potasem we krwi. Wówczas – zgodnie ze wskazaniami lekarza – warto zaopatrzyć się w elektrolity, by wyrównać ich poziom.

Skąd jeszcze się bierze arytmia? Inne przyczyny arytmii serca mogą mieć podłoże bardziej chorobowe i wynikać z/ze:

  • zmian w mięśniu sercowym, określanych również jako kardiomiopatia,
  • problemów z pracą zastawek,
  • urazami serca po przebytym zawale,
  • choroby wieńcowej,
  • wysokiego ciśnienia krwi – aby regulować ciśnienie krwi, nim pojawi się arytmia, warto sięgać po suplementy diety przeciwdziałające nadciśnieniu.

Tym, co powoduje arytmię, jest również nerwica. Wśród przyczyny arytmii serca wymienia się także powikłania po przebyciu covidu.

Objawy arytmii serca, czyli po czym poznać arytmię?

Arytmia może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Z czasem jednak objawy arytmii serca zaczynają się ujawniać. Arytmia to nie tylko nieregularna praca serca, ale także objawy towarzyszące związane z: ogólnym niepokojem, lękiem, dusznościami, a także osłabieniem czy zawrotami głowy.

Nieco inaczej może czuć się osoba z bradyarytmią, a w odmienny sposób pacjent z tachyarytmią, dlatego wyszczególnimy te symptomy.

Wśród dolegliwości, które mogą mieć związek z bradyarytmią wymienić można:

  • zmęczenie,
  • duszność,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • stan przedomdleniowy,
  • omdlenia.

Z kolei, po czym poznać arytmię, która przebiega wraz z tachykardią? Zazwyczaj symptomy pojawiają się nagle i równie często szybko samodzielnie znikają. Oto kilka objawów wskazujących na tę dolegliwość:

  • kołatanie serca,
  • ucisk i ból w okolicy mostka,
  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • zimne poty,
  • uczucie niepokoju.

Leczenie arytmii serca – na czym polega?

Wiesz już, po czym poznać arytmię, teraz dowiedz się, jakie kroki podjąć dalej, by poprawić swój stan zdrowia. Jak leczyć arytmię serca? W niektórych przypadkach pacjent o tym, że ma arytmię, dowiaduje się np. po groźnym omdleniu, gdy trafia do szpitala i tam wykonywane są mu różne badania. Być może wcześniej ignorował niepokojące objawy albo serce po raz pierwszy zareagowało tak gwałtownie, co przełożyło się np. właśnie na wspomniane omdlenie.

To jednak skrajne sytuacje – zwykle początkowo pacjent ma szansę zareagować, udając się na wizytę do lekarza POZ albo już bezpośrednio do kardiologa. Leczenie musi zostać poprzedzone dokładną diagnostyką, dzięki której można ustalić przyczynę tego zaburzenia pracy serca. Jeżeli zostaną wykluczone czynniki pozasercowe związane z występowaniem arytmii, np. choroby tarczycy, wówczas konieczne jest dokładniejsze przyjrzenie się sercu.

Jak leczyć arytmię serca? Terapia zależy od rodzaju i nasilenia arytmii. Czasem jej bezpośrednie leczenie nie jest konieczne, ponieważ ustępuje ona, gdy zostaje wyleczona jej pierwotna przyczyna. Wśród sposobów leczenia wymienić można:

  • leki – pacjenci przyjmują leki antyarytmiczne, które pozwalają na kontrolę tętna. Aby zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów i udarów, stosuje się również leki antyzakrzepowe i przeciwpłytkowe, takie jak warfaryna;
  • modyfikacja stylu życia – czasem drobne zmiany, np. związane z wdrożeniem zdrowego odżywiania czy podjęciem aktywności fizycznej dostosowanej do potrzeb i możliwości konkretnej osoby mogą okazać się pomocne. Niekiedy to ograniczenie stresu i higiena dnia, wprowadzenie stałych pór związanych z odpoczynkiem i pracą pomagają poradzić sobie z tego typu problemem. Poza tym należy unikać używek, nie tylko papierosów czy alkoholu, ale również kofeiny czy innych napojów i produktów stymulujących, w tym np. niektórych leków na kaszel. Swojemu żywieniu powinny w szczególności przyjrzeć się osoby z otyłością lub z podwyższonym poziomem cukru – modyfikacja diety może być dla nich niezwykle przydatna i poprawić ich codzienne funkcjonowanie,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • wszczepianie urządzeń elektrycznych stymulujących i regulujących pracę serca.

W leczeniu cięższych przypadków, gdy leki nie działają, stosuje się inwazyjne terapie, m.in. kardiowersję elektryczną i ablację cewnikową. Niektórym pacjentom zakładany jest stały rozrusznik serca. Takie urządzenie wysyła impulsy elektryczne do mięśnia sercowego, przez co może on utrzymać normalne tętno pracy.


Wspomaganie pracy serca

Arytmia serca – czy jest śmiertelna?

Czy arytmia serca może wpływać na długość życia? Obecnie dostępność leczenia arytmii serca, w tym w szczególności rozruszniki serca czy inne urządzenia, które są wszczepiane do organizmu chorego, np. urządzenia do defibrylacji, sprawiają, że rokowania są optymistyczne. Pacjenci po rozpoznaniu arytmii mogą żyć jeszcze przez długie lata, ciesząc się dobrą jakością życia. Wpływ na śmiertelność w przebiegu arytmii ma również rodzaj arytmii i towarzyszące jej choroby. Jeżeli zaburzeniom rytmu serca towarzyszą także np. choroba wieńcowa albo inne zaburzenia mięśnia sercowego, to wiąże się to z ryzykiem przedwczesnego zgonu.

Niebezpieczną sytuacją jest stan, gdy arytmia prowadzi do migotania komór. Wówczas śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut. Ostatecznie jednak długość i jakość życia chorego zależy od szybkiego wdrożenia leczenia i indywidualnych cech każdego organizmu, a także rozpoznania i leczenia przyczyny pierwotnej, która wywołała problemy z sercem.

Ponadto, w wielu przypadkach arytmia nie ma związku z uszkodzeniem serca, a np. z innymi dolegliwościami, w tym nadczynnością tarczycy albo nerwicą. W momencie, gdy tego rodzaju choroby zostaną wyregulowane np. odpowiednimi lekami, objawy arytmii serca również powinny zostać wyciszone. Taka arytmia ma więc zupełnie inne podłoże niż np. arytmia wywołana chorobą wieńcową i można ją traktować jako symptom świadczący np. o nadczynności tarczycy, a nie chorobę samą w sobie, bo jej źródłem nie są problemy z sercem, ale inna dolegliwość.

Jak dbać o serce? Profilaktyka arytmii

Wiesz już, czym jest arytmia i jak ją leczyć. Teraz przyjrzyj się lepiej temu, jak dbać o serce, by uniknąć tej dolegliwości. Choć nie na wszystko masz wpływ, np. nie pozbędziesz się pewnych predyspozycji genetycznych, to jednak zdrowe serce w sporym stopniu zależy od Ciebie.

Jak dbać o serce? Pierwszym krokiem jest zatroszczenie się o odpowiedni styl życia, uwzględniający zdrową dietę i aktywność fizyczną. Pamiętaj również o regularnym śnie i odpoczynku – tych dwóch kwestii nie należy traktować jako marnotrawstwa czasu, ponieważ służą one organizmowi i jego regeneracji. Bez właściwej dawki snu i odpoczynku, dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb, nie będziesz wystarczająco produktywny. Zmniejszą się Twoje zdolności poznawcze, ale też zauważysz mniej siły fizycznej, przez co trudniej będzie Ci podejmować kolejne wyzwania życia codziennego.

Chcąc jak najdłużej utrzymać zdrowe serce, powinieneś dbać o to, by ograniczać, a nawet wykluczyć przyjmowanie używek. Papierosy czy alkohol szkodzą pracy Twojego serca. Zapewne te rady mogą brzmieć banalnie, ale tak naprawdę kluczem do zdrowia jest codzienna, systematyczna troska o to, co jesz, ile się ruszasz, jak odpoczywasz i czy unikasz używek.

Z diety należy wyeliminować wszelkie produkty, które są bogate w tzw. tłuszcze nasycone i trans. Zamiast tego lepiej sięgać po roślinne źródła białka, warzywa, owoce. Niezbędne jest także regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Jeżeli te dwa wskaźniki są wysokie, może zwiększać to ryzyko pojawienia się problemów z sercem.

Swoje serce możesz wspomóc, sięgając również po suplementy diety wzmacniające ten organ.  Apteka Codzienna to apteka internetowa, w której znajdziesz wiele preparatów na zdrowe serce. Zawierają one dobroczynne substancje, w tym wyciągi pochodzenia roślinnego, np. z zielonej herbaty czy liści karczocha. Takie składniki pomagają regulować poziom cholesterolu, co wspiera utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych i przekłada się na zdrowie serca.

Zdrowe serce to coś, co nie jest poza Twoim zasięgiem. Bardzo ważne jednak, by ograniczać ryzyko rozwoju arytmii serca, dbając o siebie, jedząc zdrowo i stawiając na aktywność fizyczną. Gdy arytmia już się pojawi, nie zawsze musi mieć związek z problemami kardiologicznymi. Czasem to jedynie objaw innej choroby, np. nadczynności tarczycy. Gdy pierwotna przyczyna zostanie usunięta lub wyregulowana lekami, arytmia przestanie utrudniać Ci życie.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/008/981/original/Zaburzenia_rytmu_serca_2022-4.pdf, [dostęp: 28.11.2023].
  • https://podyplomie.pl/kardiologia/31052,elektroterapia-czesc-1-pacjent-z-bradyarytmia, [dostęp: 28.11.2023].
Katarzyna Augustyniak

magister

Katarzyna
Augustyniak

O Autorze

Dziennikarka medyczna zainteresowana światem przyrody i tajnikami ludzkiego organizmu. Ceni sobie dokładny research oparty na literaturze naukowej i dane statystyczne. Uwielbia śledzić najnowsze doniesienia i nowinki medyczne. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Obecnie studentka V roku prawa na Uniwersytecie Opolskim z nieustanną chęcią pogłębiania wiedzy. Ma kota, dzięki któremu każdego dnia przekonuje się, jak fascynująca jest natura.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.