Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Nadciśnienie

Znalezione produkty: 13
1

1 - 13 z 13 produktów

1

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, związana przede wszystkim z szybkim stylem życia. Zdrowe serce powinno być Twoim priorytetem. Niestety, nadciśnienie może negatywnie wpłynąć na jego stan. Dlatego bardzo istotne jest dbanie o odpowiednią suplementację, a w razie rozwinięcia się choroby na przestrzeganie zaleceń lekarskich, w tym przyjmowanie wskazanych przez lekarza leków. Wiele preparatów na nadciśnienie znajdziesz w naszej aptece.

Ciśnienie tętnicze - co to jest?

Krew w układzie krążenia, nazywanym również układem sercowo-naczyniowym, przepływa przez dwa rodzaje naczyń krwionośnych – żyły i tętnice. Ciśnienie wywołane przez nacisk przepływającego strumienia krwi na ściany wskazanych tu naczyń krwionośnych określane jest terminem ciśnienia tętniczego.

Najwyższe ciśnienie krwi występuje podczas skurczu lewej komory serca. Wówczas krew jest transportowana do aorty oraz dużych tętnic.  Występujący w takich okolicznościach nacisk na naczynia krwionośne nazywamy ciśnieniem skurczowym. Natomiast najniższe ciśnienie krwi pojawia się podczas rozkurczu komory. Wtedy to serce znajduje się w stanie spoczynku i przygotowuje się przed ponownym skurczem. Takie zjawisko nosi miano ciśnienia rozkurczowego.

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego

W trakcie pomiarów ciśnienia krwi uzyskuje się dwie wartości. Oznaczają one ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Pierwsza liczba zawsze jest większa i określa ciśnienie skurczowe. Z kolei druga liczba zawsze jest mniejszą wartością i wskazuje na ciśnienie rozkurczowe. Obecnie za prawidłowe ciśnienie uznaje się to znajdujące się w granicach 120 to – 129/80 do 84 mm Hg.

W przypadku gdy ciśnienie skurczowe waha się między 130-139 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 85-89 mm Hg mówimy o tzw. wysokim prawidłowym ciśnieniu krwi.

Z kolei wartości ciśnienia, które są niższe niż 120/80 mm Hg to tzw. optymalne ciśnienie krwi. Warto mieć jednak świadomość, że u pacjentów z wysokim prawidłowym ciśnieniem krwi znacznie częściej pojawia się nadciśnienie tętnicze niż u pacjentów z ciśnieniem prawidłowym.

Nadciśnienie - czym jest?

Choroba, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi, a więc takim gdy ciśnienie tętnicze osiąga wartość 140/90 mm Hg albo większą, nazywana jest nadciśnieniem tętniczym.

Tego typu dolegliwość jest zdiagnozowana na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia krwi. Wykonuje się je zazwyczaj w kilkudniowych albo kilkutygodniowych odstępach.

Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze nie może zostać rozpoznane w oparciu jedynie o pojedynczy pomiar krwi.

Co powoduje nadciśnienie?

Przyczyna pojawienia się nadciśnienia jest zazwyczaj trudna do wskazania. U większości chorych nie stwierdza się jednego konkretnego powodu wystąpienia nadciśnienia. Na podwyższone ciśnienie krwi wpływ może mieć szereg czynników. Na liście znajduje się przede wszystkim otyłość, w szczególności otyłość brzuszna, która ma związek ze zwiększonym obwodem brzucha.

Nadciśnienie tętnicze może być pokłosiem odziedziczonej skłonności do rozwoju tej choroby. Związek z nadciśnieniem bardzo często ma również nieodpowiednia dieta, w tym duże spożycie soli. Brak systematycznej aktywności fizycznej także przyczynia się do występowania nadciśnienia. Pernamentne odczuwanie stresu psychicznego to kolejna z przyczyn nadciśnienia.

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie może być wywołane różnymi czynnikami. Domniemana przyczyna rozwoju tej choroby to częste kryterium różnicujące jej typy.

U 9 na 10 pacjentów rozpoznaje się tzw. nadciśnienie pierwotne, znane również pod pojęciem samoistnego. W takich przypadkach źródło nadciśnienia nie jest rozpoznane, a przyczyna jest złożona. Zwykle to połączenie genów, diety, stresu, stylu życia oraz wpływu środowiska.

Natomiast u 5-10% pacjentów rozpoznaje się tzw. nadciśnienie wtórne, znane jest ono pod pojęciem objawowego. U takich pacjentów podwyższone ciśnienie to objaw innej choroby. Nadciśnienie może mieć tutaj związek z chorobami nerek, dużych tętnic albo zaburzeń czynności gruczołów, które wydzielają substancje wpływające na wysokości ciśnienia krwi. Nadciśnienie może też być objawem wskazującym także na choroby tarczycy, nadnerczy albo przytarczyc. W takich przypadkach wykrycie i usunięcie przyczyny albo podjęcie leczenia konkretnej choroby może doprowadzić do pozbycia się na nadciśnienia.

Nadciśnienie zagrożeniem dla zdrowia i życia

Zazwyczaj nadciśnienie tętnicze bardzo długo nie wywołuje żadnych konkretnych dolegliwości. Pacjent może natomiast odczuwać objawy, które w żaden sposób nie kojarzą mu się z tą chorobą. Są to:

  • łatwe męczenie się,
  • zaburzenia snu,
  • bóle głowy.

W wielu przypadkach tego typu dolegliwości mogą być bagatelizowane i pomijane, a ich obecność tłumaczona na przykład szybkim tempem życia. Tym samym, nadciśnienie tętnicze może rozwijać się wiele lat i prowadzić do wielu niekorzystnych zmian w sercu, w naczyniach krwionośnych, a także w mózgu.

Zawały, niewydolność serca, udar mózgu, a także rozwój zmian miażdżycowych czy przerost mięśnia sercowego to klasyczne powikłania związane z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Można byłoby ich uniknąć, stawiając na regularne kontrole lekarskie, a także pomiary ciśnienia tętniczego.

Sposoby na nadciśnienie

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią diagnostykę, gdyż tak jak wspomnieliśmy, nadciśnienie tętnicze może być jedynie objawem innej choroby. Wówczas wdrożenie właściwego leczenia może prowadzić do trwałego pozbycia się tej dolegliwości.

Zazwyczaj leczenie nadciśnienia tętniczego opiera się na przyjmowaniu leków, które obniżają ciśnienie tętnicze. Bardzo istotne jest też zmodyfikowanie dotychczasowego stylu życia. Taka zmiana opiera się na ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, a wprowadzeniu większej ilości warzyw oraz owoców, a także ryb. Pacjenci powinni również unikać dużych porcji soli kuchennej. Z diety muszą być wykluczone produkty konserwowane związkami sodu. Rezygnacja z używek takich jak alkohol i papierosy to następny krok do zdrowia.

Dbałość o właściwą masę ciała i obwód brzucha to kolejny element walki z nadciśnieniem tętniczym. Pacjent nie może więc zapominać o aktywności fizycznej dostosowanej do jego możliwości. Pływanie, spacery czy jazda na rowerze to formy ćwiczeń, które warto wprowadzić w życie.

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Warto też znać sposoby, które mogą uchronić Cię przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Jak dbać o serce? Kluczem jest wypracowanie odpowiednich nawyków związanych z odżywianiem i aktywnością fizyczną. Zamiast soli sięgaj po inne przyprawy, np. pieprz albo przyprawy korzenne. Nie zapominaj o tym, że sól jest nierzadko dostępna w różnych produktach spożywczych, w tym m.in. w serach, wędlinach oraz pieczywie, dlatego unikaj jedzenia fast foodów, słodkich słonych przekąsek takich jak paluszki, chipsy czy chrupki.

Sięgaj po świeże oraz bogate w potas owoce, oraz warzywa. Jeżeli jadasz mięso, to stawiaj na to zawierające niewielkie ilości tłuszczu. Gruboziarniste kasze i brązowy ryż powinny znaleźć się w Twoim menu. Dobrym rozwiązaniem na początek i koniec dnia jest pieczywo pełnoziarniste albo płatki kukurydziane. Jogurty, chude sery to również smaczna i zdrowa propozycja posiłków. Możesz je wzbogacać o orzechy włoskie i migdały. Uważaj na gotowe soki, ponieważ mogą zawierać wiele konserwantów.

Leki na nadciśnienie

Kluczowym elementem leczenia nadciśnienia tętniczego jest przyjmowanie leków. To, jaki preparat będziesz stosować, zależy od decyzji lekarza. Wpływ na wybór ma nie tylko skuteczność leku, ale również to jak Twój organizm reaguje w kontakcie z konkretną substancją. Czynnikiem warunkującym wybór nierzadko jest współwystępowanie innych chorób.

Nie zaczynaj leczenia na własną rękę. Konkretne tabletki na nadciśnienie powinny być dobrane w porozumieniu z lekarzem. W przyjmowaniu leków bardzo istotna jest systematyczność. Leki, które obniżają ciśnienie tętnicze, przynoszą pełne efekty dopiero po kilku dniach stosowania. Dlatego nie zniechęcaj się, gdy od razu nie przyniosą rezultatu.

Klasyczne typy leków na nadciśnienie to:

  • diuretyki – mają działanie moczopędne, co przekłada się na spadek ilości sodu i płynów w organizmie. W ten sposób zmniejsza się objętość krwi, co skutkuje obniżeniem również ciśnienia krwi;
  • alfablokery – substancje te działają poprzez blokowanie wiązania katecholamin z receptorami alfa. Przekłada się to na bardziej swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne;
  • betablokery – działanie tego typu leków polega na blokowaniu pracy tych hormonów w organizmie, które stymulują serce. Dzięki temu bije z mniejszą prędkością i siłą, co przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi;
  • agoniści receptora alfa – oddziałują na współczulny układ nerwowy, co przekłada się na mniejszą produkcję noradrenaliny i obniżenie ciśnienia krwi.

Inne warte uwagi typy leków na nadciśnienie to m.in.: inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery kanału wapniowego. Ostateczny wybór lekarstwa należy do specjalisty prowadzącego leczenie.

Jeżeli chcesz wspomóc zdrowie swojego serca, możesz też sięgać po preparaty dostępne bez recepty, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów do odpowiedniej pracy tego mięśnia. Apteka Codzienna to miejsce, gdzie znajdziesz tego typu środki.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.