Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Choroby układu sercowo-naczyniowego to główny powód zachorowań i zgonów na świecie, w tym również w Polsce. Ich najczęstszą przyczyną jest miażdżyca, rozwijająca się na skutek zaburzeń lipidowych. Jednym ze skutecznych sposobów walki z tym problemem jest suplementacja, w której kluczową rolę może odgrywać monakolina K.
Monakolina K to naturalna substancja bioaktywna, obecna w fermentowanym czerwonym ryżu, wzbogaconym o czerwone drożdże (Monascus purpureus). Działa podobnie do statyn, często przepisywanych leków na obniżenie cholesterolu, ponieważ blokuje enzym reduktazy HMG-CoA, kluczowy dla produkcji cholesterolu w organizmie. W efekcie suplementacja monakoliną K przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, czyli tzw. "złego cholesterolu" we krwi.
Suplementacja monakoliną K jest szczególnie zalecana osobom, które z różnych względów nie mogą stosować statyn – na przykład z powodu chorób wątroby lub nietolerancji objawiającej się bólami mięśni i stawów. Jest to również korzystna alternatywa dla osób z umiarkowaną hipercholesterolemią, które znajdują się w grupie niskiego lub umiarkowanego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Do korzyści wynikających ze stosowania monakoliny K należą m.in.:
Dodatkowo monakolina K wspomaga również elastyczność tętnic i funkcję śródbłonka, co może ograniczyć ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych w przyszłości.
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 2022/860, maksymalna dawka monakoliny K w suplementach diety została obniżona do poniżej 3 mg. Wcześniej dostępne preparaty mogły zawierać do 10 mg tej substancji, jednak nowe przepisy ograniczają dawkę, by zapewnić większe bezpieczeństwo konsumentów. Monakolina K może wspomagać leczenie w przypadku łagodnej lub umiarkowanej hipercholesterolemii, jednak nie zastępuje pełnej terapii. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, kluczowe jest wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak utrata nadmiernej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych w diecie oraz zwiększenie spożycia błonnika. Zmiana stylu życia jest podstawą skutecznej profilaktyki i wspiera efektywność suplementacji monakoliną K.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, które aktualizuje zalecenia prewencji chorób sercowo-naczyniowych, obecnie nie rekomenduje suplementów z czerwonego ryżu drożdżowego z powodu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u niektórych pacjentów. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 22 czerwca 2022 r. (2022/860), dopuszczone są jedynie preparaty zawierające do 3 mg monakoliny K. Produkty zawierające wyższą dawkę zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na względy bezpieczeństwa. Producenci są zobligowani do informowania na etykietach, że maksymalna dzienna dawka wynosi 3 mg. Ponadto monakolina K nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby poniżej 18 roku życia i powyżej 70 roku życia oraz pacjentów, którzy przyjmują inne leki obniżające poziom cholesterolu.
Suplementy zawierające monakolinę K nie są wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób poniżej 18 roku życia oraz osób starszych powyżej 70 roku życia. Nie zaleca się ich również u osób stosujących inne leki obniżające cholesterol lub produkty z czerwonym ryżem fermentowanym. Ze względu na ryzyko interakcji, monakolina K nie powinna być łączona z niektórymi lekami, takimi jak cyklosporyna, inhibitory proteazy HIV, fibraty, niacyna, pochodne kumaryny, azole przeciwgrzybicze, nefazodon oraz antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna, klarytromycyna, azytromycyna). Ekstrakt z czerwonego ryżu zawierający monakolinę K jest skutecznym środkiem w obniżaniu poziomu cholesterolu, jeśli stosowany jest u osób z łagodną lub umiarkowaną hipercholesterolemią bez dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Po zmianie przepisów i dostosowaniu dawki jest bezpieczniejszy, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Przeczytaj również:
10 powodów, dla których warto jeść paprykę Olej ze słodkich migdałów - jakie ma zastosowania, właściwości i działanie? Herbaty ziołowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć Jakie zioła na cukrzycę? Skuteczne metody na obniżenie cukru we krwi Bluszczyk kurdybanek - właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie i przeciwwskazaniaNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Redakcja
aptek
Codzienna
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Katarzyna Augustyniak
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.