Zamów do 11:00, wyślemy tego samego dnia
Szukaj
Raporty z badań epidemiologicznych nad trądzikiem wskazują, że ponad 80% dziewcząt i niemal każdy chłopiec w okresie dojrzewania cierpi na trądzik młodzieńczy. Jeśli jesteś w tym gronie, to już wiesz, że problem dotyka większość młodych ludzi. Co powoduje trądzik? Co zrobić, jeśli pielęgnacja nie jest wystarczająca? Dowiedz się, jak zadbać o skórę i jak powinna wyglądać dieta na trądzik.
Trądzik to powszechny problem skórny, który często pojawia się w okresie dojrzewania, ale często spotyka również dorosłych. Ten nieproszony gość potrafi wyrządzić wiele szkód, rujnując samopoczucie i pewność siebie. Zaskórniki, grudki, krostki – to tylko niektóre z symptomów, które występują w najbardziej dotkniętych trądzikiem miejscach: twarzy, plecach i klatce piersiowej.
Trądzik jest wynikiem zablokowania ujść gruczołów łojowych skóry, co prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum i tworzenia się stanów zapalnych. Istnieją różne choroby skóry zaliczane do trądziku, w tym trądzik pospolity (trądzik młodzieńczy), trądzik różowaty, trądzik grudkowo-krostkowy, czy późny trądzik – trądzik wieku dorosłego. Każda z tych dermatoz ma swoje charakterystyczne objawy i wymaga odpowiedniego leczenia.
Jak już wiesz, różne typy trądziku charakteryzują się odmiennymi objawami. Przyczyny powstawania zmian na skórze w odniesieniu do rodzaju trądziku też mogą być różne. Co powoduje trądzik? Każdy typ zmian może być wynikiem kombinacji wielu czynników, a dokładne przyczyny mogą się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji. Dbasz o higienę skóry, a i tak dostrzegasz niechciane grudki? Dowiedz się, co może być przyczyną!
W okresie dojrzewania dochodzi do hormonalnych zmian, które prowadzą do wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Nadmiar sebum może prowadzić do zatkania ujść gruczołów, powodując powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. Inną przyczyną może być zakażenie bakterią acnes, która naturalnie występuje na skórze, ale w przypadku trądziku młodzieńczego może dochodzić do nadmiernego jej namnażania. Bakterie te wywołują stan zapalny, co przyczynia się do powstawania krostek i stanów zapalnych.
W przypadku trądziku różowatego przyczyną mogą być zaburzenia naczynioruchowe, takie jak nadreaktywność naczyń krwionośnych w skórze twarzy. To powoduje zaczerwienienie, teleangiektazje (rozszerzone naczynka) i pękanie naczyń krwionośnych. Innym powodem mogą być reakcje zapalne, prowadzące do pojawienia się grudek, krostek i stanów zapalnych na skórze twarzy.
Hormonalne zmiany w organizmie dorosłej osoby, takie jak wahania hormonalne, ciąża lub menopauza, mogą przyczyniać się do powstawania trądziku również w późnym wieku. Inne przyczyny trądziku u dorosłych to stres, niezdrowy tryb życia, dieta, nadmierna ekspozycja na słońce. Używanie nieodpowiednich kosmetyków lub leków również może mieć wpływ na wystąpienie zmian.
Jeśli zmagasz się z zaawansowanym problemem, leczenie trądziku powinno rozpocząć się od wizyty w gabinecie u dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj dermatozy oraz znajdzie jej źródło. Specjalista może zalecić stosowanie miejscowych preparatów przeciwtrądzikowych. Najczęściej są to kremy lub żele zawierające substancje czynne, np. nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy czy retinoidy.
W niektórych przypadkach może być konieczne również stosowanie doustnych leków przeciwbakteryjnych, antybiotyków lub leków stabilizujących hormony. W stanach łagodnych można zminimalizować lub zupełnie pozbyć się objawów, stosując odpowiednią pielęgnację, a także dietę. Czy wiesz, jak zadbać o swoją skórę w domowym zaciszu?
Walczysz z trądzikiem i zastanawiasz się, jak dieta może wpływać na kondycję Twojej skóry? Okazuje się, że żywienie odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowej cery i redukcji trądziku. Co powinna zawierać dieta na trądzik? Poznaj kilka cennych wskazówek:
Czasami Twój organizm może mieć niedobory pewnych składników lub komponowanie diety, która dostarczy Ci wszystkich makro i mikroelementów może być trudne. Co na trądzik może Ci dodatkowo pomóc? Na pomoc przychodzą suplementy diety. Rozważ suplementy zawierające w składzie cynk organiczny, witaminę A, witaminę E i związki krzemu, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry. Apteka internetowa oferuje również suplementy złożone, które zawierają kilka składników aktywnych, w tym składniki pochodzenia roślinnego.
Niektóre zioła mają właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Rozważ wprowadzenie do swojej diety ziół takich jak skrzyp polny, pokrzywa, fiołek trójbarwny czy mniszek lekarski, które mają działanie oczyszczające, łagodzące i regenerujące na skórę. Wykorzystaj je w formie ziół do zaparzania lub w tabletkach.
Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej są odpowiednio skompletowane produkty. Najważniejszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest oczywiście ich skład. Wybieraj sprawdzone dermokosmetyki o krótkim i możliwie naturalnym składzie. Wyeliminuj preparaty oczyszczające o silnym działaniu. Zastąp je łagodnie oczyszczającym żelem lub olejkiem. Warto oczyszczać skórę dwuetapowo. Pamiętaj o nawilżaniu skóry kremem o lekkiej formule, który nie będzie zapychał porów. Twoja pielęgnacja powinna być minimalistyczna i zredukowana do kilku produktów. Na zmiany zapalne sięgnij po dermokosmetyki i maści do stosowania miejscowego. Bezwzględnie pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej.
Aby skutecznie zwalczyć choroby skóry, w tym trądzik, warto działać kompleksowo. Jeśli zastanawiasz się, co na trądzik będzie skuteczne w Twojej sytuacji, skonsultuj się z dermatologiem. Leczenie trądziku może wymagać profesjonalnego podejścia i leczenia. Pamiętaj, że dbanie o higienę i właściwa pielęgnacja mogą nie wystarczyć. Warto poświęcić więcej uwagi na dietę i zawarte w niej składniki.
Przeczytaj również:
Alergia skórna – jak sobie z nią poradzić? Trądzik różowaty – objawy, przyczyny, leczenie oraz dieta Oleje roślinne w codziennej diecie – czy warto je pić i jakie oleje wybierać? Cellulit na udach i pośladkach - jak się go pozbyć? Egzema skóry (wyprysk) – czym jest? Przyczyny i leczenie egzemy na dłoniach i twarzyNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Natalia Młynek
Autor
Patrycja Rafalska
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.