Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Cierpisz na trądzik różowaty lub podejrzewasz, że ten uciążliwy problem może Cię dotyczyć? Nie martw się – tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania: jak go poznać, jakie są jego przyczyny oraz jakie istnieją skuteczne metody leczenia. Dowiedz się, jak wygląda trądzik różowaty, jakie suplementy na skórę stosować oraz jak przebiega leczenie trądziku.
Trądzik różowaty (Rosacea) to przewlekła dolegliwość skórna, która najczęściej daje o sobie znać w dorosłym życiu, szczególnie u kobiet. Ta przypadłość zwykle obejmuje centralne części twarzy. Zazwyczaj pierwsze oznaki pojawiają się na policzkach, czole, nosie i brodzie. Różowy trądzik cechuje przewlekły przebieg, w którym okresy nasilenia się objawów i remisji występują naprzemiennie. Szczególnie narażone na rozwój różowego trądziku są osoby o cerze naczynkowej. W przypadku pielęgnacji skóry zmagającej się z tą dolegliwością warto sięgać po kosmetyki hipoalergiczne, które łagodzą i nawilżają skórę, pomagając złagodzić objawy.
Czy wiesz, jak spośród wszystkich rodzajów trądziku poznać trądzik różowaty? Trądzik różowaty to schorzenie skóry, które charakteryzuje się czerwonymi, rumieniowymi plamami na twarzy, szczególnie na policzkach, nosie, czole lub brodzie. Objawy trądziku różowatego mogą przypominać klasyczny trądzik, ale nie występują w nim typowe zaskórniki ani grudki. Oprócz rumieniowych plam, które są najbardziej charakterystyczne, możesz również doświadczać uczucia pieczenia i swędzenia skóry.
Przyczyny trądziku różowatego nie są jeszcze w pełni poznane, ale istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Jeden z nich to nadreaktywność naczyń krwionośnych, powodujący czerwone plamy na twarzy. Do innych możliwych przyczyn trądziku różowatego należą:
Leczenie trądziku różowatego polega na wyciszeniu zaostrzeń i zredukowaniu objawów. To przewlekła choroba skóry i do tej pory nie odkryto remedium, które mogłoby doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Odpowiednie podejście, skupiające się na pielęgnacji skóry, ochronie, stosowaniu produktów leczniczych może zahamować procesy zapalne i na długo powstrzymać nasilanie się zmian skórnych. Zacznij od wizyty u dermatologa, który zbada Twoją przypadłość i zaleci odpowiednie leki na trądzik różowaty, takie jak kremy czy żele dostępne bez recepty. Specjalista zdiagnozuje także przyczynę trądziku różowatego i pomoże Ci ją zwalczyć, jeśli będzie to możliwe. W niektórych przypadkach rekomendowaną metodą leczenia trądziku jest laseroterapia i zabiegi złuszczające.
Czy wiesz, że odpowiednia dieta może pomóc w profilaktyce i leczeniu trądziku różowatego? Ponieważ trądzik różowaty jest chorobą o charakterze zapalnym, priorytetem powinno być konsumowanie produktów, które łagodzą stan zapalny. Postaw na warzywa liściaste takie jak jarmuż i sałata, brokuły, brukselkę, a także owoce jagodowe – jagody goji, borówki, maliny, porzeczki, stanowiące źródło antyoksydantów.
Cenne składniki, które mają korzystny wpływ na stan skóry to również cynk, selen, witamina B3, kwasy tłuszczowe omega 3 i witamina E.
Pamiętaj o nawodnieniu dlatego już teraz zacznij wypijać około 2 litrów wody dziennie. Spożywaj potrawy o umiarkowanej temperaturze, starając się wybierać takie sposoby obróbki cieplnej jak gotowanie na parze, duszenie, gotowanie w wodzie. Zrezygnuj z ostrych przypraw, alkoholu, fast foodów, słodzonych napojów, słonych przekąsek i słodyczy. Unikaj również bardzo gorących potraw i napojów. Ogranicz produkty bogate w histaminę, takie jak pomidory, szpinak, cytrusy, bakłażany, sery pleśniowe i długo dojrzewające, czekolada czy konserwy.
Leczenia trądziku różowatego możesz uzupełnić także suplementacją. Nasza apteka to miejsce, w którym znajdziesz zarówno suplementy diety jak i leki na trądzik różowaty dostępne bez recepty. Suplementy powinny stanowić uzupełnienie Twojej diety. Sięgaj zatem po preparaty, które zawierają takie składniki, jak cynk, selen, witamina B3, kwasy tłuszczowe omega 3 i witamina E. Dodatkowo korzystny wpływ na skórę wywierają probiotyki i ekstrakty roślinne. Niektóre zioła, takie jak nagietek, szałwia czy rumianek, mają właściwości przeciwzapalne i łagodzące, pomagają więc w łagodzeniu objawów trądziku różowatego.
Nie zapominaj o profesjonalnej pielęgnacji. Po fazie zaostrzeń, która wymaga stosowania produktów leczniczych pod okiem dermatologa, sięgnij po profesjonalne dermokosmetyki. Wybieraj produkty łagodne, które nie podrażniają skóry, zawierają składniki przeciwzapalne i kojące. Unikaj produktów zbyt silnie perfumowanych, które mogą wywoływać reakcje skórne. Pamiętaj, jak ważna jest ochrona – stosuj kremy do twarzy zawierające filtry UV, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Trądzik różowaty to schorzenie skóry, które może być uciążliwe, ale nie musi być powodem do zmartwień. Teraz gdy wiesz więcej na temat tego problemu, możesz podejść do niego z większą pewnością siebie. Pamiętaj o zdiagnozowaniu przyczyny trądziku oraz unikaj czynników, które mogą go nasilać. Skonsultuj się z dermatologiem i wybierz odpowiednie suplementy oraz dermokosmetyki. Dzięki temu Twoja skóra odzyska młodzieńczy blask.
Przeczytaj również:
Przebarwienia na skórze ‒ skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Jak działa kolagen w proszku? Stosowanie oraz wskazania do picia kolagenu w proszku Znamiona na skórze – pielęgnacja, sposób higieny oraz dlaczego trzeba je badać? Czy olej z czarnuszki pomaga na atopowe zapalenie skóry (AZS)? Jak dbać o skórę w ciąży? Pielęgnacja skóry kobiety w ciążyNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Klaudia Kościelecka
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.