Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Cellulit na udach i pośladkach - jak się go pozbyć? - zdjęcie

07.06.2024

7 min. czytania

Cellulit na udach i pośladkach - jak się go pozbyć?

Wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur, chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Spacery w parkach i chwile na świeżym powietrzu poprawiają nasze samopoczucie. Jednak wiele osób, zwłaszcza kobiet, obawia się odsłaniania ciała ze względu na cellulit. Ten problem estetyczny dotyka większość pań, niezależnie od sylwetki. Cellulit pojawia się głównie na udach, pośladkach i innych partiach ciała. Skąd się bierze i jak można się go pozbyć? Poniżej wyjaśniamy to zagadnienie. Cellulit to zmiana skórna o charakterystycznej "skórce pomarańczowej", spowodowana zaburzeniami w przepływie płynów ustrojowych i odkładaniem się tłuszczu. Jego powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, zaparcia, a także czynniki hormonalne i genetyczne. Pozbycie się cellulitu wymaga zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz stosowania zabiegów antycellulitowych, takich jak masaże, okłady czy mezoterapia.

Czym jest cellulit?

Cellulit, inaczej nazywany lipodystrofią gynoidalną, to problem estetyczny polegający na występowaniu nierówności, guzków i wgłębień na powierzchni skóry. Najczęściej pojawia się on na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach, nadając skórze charakterystyczny wygląd przypominający "skórkę pomarańczy". Dotyka przede wszystkim kobiet, a szacuje się, że zmaga się z nim od 85% do nawet 98% pań. Wbrew powszechnej opinii, cellulit nie występuje wyłącznie u osób z nadwagą, ale może dotyczyć również kobiet z prawidłowym BMI.

Cellulit rozwija się w kilku etapach o różnym stopniu nasilenia:

 1. W pierwszym etapie cellulit jest praktycznie niewidoczny gołym okiem i występują jedynie nieznaczne zaburzenia mikrokrążenia.
 2. W drugim etapie skórka pomarańczowa staje się zauważalna tylko przy ściskaniu ciała.
 3. W trzeciej fazie cellulit jest widoczny nawet bez uciskania skóry. Problemy z mikrokrążeniem nasilają się, prowadząc do większych obrzęków i widocznych zmian w strukturze skóry.
 4. Czwarty stopień to cellulit zaawansowany. Zazwyczaj pojawia się wtedy ból, a tkanki stają się tkliwe. Pod palcami można wyczuć stwardnienia i guzki.
Cellulit rozwija się stopniowo, a jego zaawansowanie charakteryzuje się nasileniem objawów, takich jak obrzęki, ból, tkliwość tkanek oraz widoczne zmiany na powierzchni skóry w postaci grudek i zagłębień.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit to nic innego jak nagromadzenie wody pod skórą oraz nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, która przybiera formę charakterystycznych zgrubień i wgłębień. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników, do których należą:

 • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
 • niezdrowa dieta bogata w sól, cukier i przetworzoną żywność,
 • spożywanie niewielkiej ilości płynów,
 • cykl menstruacyjny i zaburzenia hormonalne,
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Cellulit jest zatem wynikiem nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i zatrzymywania wody w organizmie, na co wpływ mają czynniki związane z trybem życia, odżywianiem, cyklami hormonalnymi oraz niewłaściwym ubiorem.


Skuteczne na cellulit

Jak pozbyć się cellulitu?

Uda i pośladki są głównymi obszarami magazynowania tłuszczu u kobiet. W tkance podskórnej tych partii ciała włókna kolagenowe są ułożone równolegle, co sprzyja powstawaniu komórek tłuszczowych. Dlatego właśnie tam najczęściej rozwija się cellulit. Należy jednak pamiętać, że cellulit nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym. Niemniej wiele kobiet dąży do pozbycia się go ze względów estetycznych.

Skuteczne metody walki z cellulitem

Pozbycie się cellulitu wymaga kompleksowego podejścia i wprowadzenia zmian w stylu życia. Oto najskuteczniejsze metody walki z tym problemem:

 1. Regularna aktywność fizyczna minimum 3-4 razy w tygodniu, obejmująca zarówno ćwiczenia cardio, jak i siłowe, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni ud i pośladków. Poprawia krążenie i przyczynia się do spalania tłuszczu.
 2. Zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności, z unikaniem żywności przetworzonej i słodzonych napojów. Ważne jest również nawodnienie organizmu.
 3. Masaże specjalistyczne, takie jak drenaż limfatyczny, wykonywane przez profesjonalistów. Pomagają w usuwaniu obrzęków i produktów przemiany materii.
 4. Zabiegi kosmetyczne na cellulit, np. lipoliza iniekcyjna, endermologia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa. Dobór metody powinien nastąpić po konsultacji z kosmetologiem.
 5. Masaże domowe z użyciem rollerów, rękawic lub baniek chińskich, wykonywane regularnie (2-3 razy w tygodniu). Wygładzają i uelastyczniają skórę.
 6. Szczotkowanie na sucho, poprawiające cyrkulację krwinapięcie skóry i wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków.
 7. Odpowiednia ilość nawodnienia podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest picie odpowiedniej ilości płynu, czyli około 2,5 litra wody mineralnej dziennie. Ważny jest również rodzaj wody - najlepsza jest naturalna woda mineralna, a nie smakowe napoje lub wody, które zawierają cukier. Picie odpowiedniej ilości czystej wody mineralnej jest kluczowym elementem zdrowego trybu życia.

Dieta do walki z cellulitem

Kluczowym elementem walki z cellulitem jest zbilansowana dieta bogata w białkazdrowe tłuszcze oraz pełnoziarniste produkty. Cellulit często pojawia się w wyniku nagromadzenia tłuszczu lub toksyn z niezdrowej diety, co zmniejsza elastyczność skóry i upośledza krążenie. Zmianę nawyków żywieniowych należy rozpocząć od rezygnacji z białej mąkicukruprzetworzonej żywności, kawy, napojów gazowanych i słonych potraw, które zatrzymują wodę, powodując obrzęki. W diecie antycellulitowej warto wprowadzić:

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Poradnik Codzienna

Poradnik
Codzienna

O Autorze

Apteka Codzienna to nowoczesna apteka internetowa oferująca szeroki asortyment produktów leczniczych, suplementów diety, kosmetyków, artykułów medycznych oraz asortymentu dla mam i dzieci. Wyróżnia się kompleksową ofertą obejmującą zarówno leki wydawane bez recepty (OTC), jak i produkty pielęgnacyjne, higieniczne i specjalistyczne preparaty dla najmłodszych.

Misją Apteki Codziennej jest nieustanny rozwój i doskonalenie oferty, aby sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.