Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur, chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Spacery w parkach i chwile na świeżym powietrzu poprawiają nasze samopoczucie. Jednak wiele osób, zwłaszcza kobiet, obawia się odsłaniania ciała ze względu na cellulit. Ten problem estetyczny dotyka większość pań, niezależnie od sylwetki. Cellulit pojawia się głównie na udach, pośladkach i innych partiach ciała. Skąd się bierze i jak można się go pozbyć? Poniżej wyjaśniamy to zagadnienie. Cellulit to zmiana skórna o charakterystycznej "skórce pomarańczowej", spowodowana zaburzeniami w przepływie płynów ustrojowych i odkładaniem się tłuszczu. Jego powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, zaparcia, a także czynniki hormonalne i genetyczne. Pozbycie się cellulitu wymaga zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz stosowania zabiegów antycellulitowych, takich jak masaże, okłady czy mezoterapia.
Cellulit, inaczej nazywany lipodystrofią gynoidalną, to problem estetyczny polegający na występowaniu nierówności, guzków i wgłębień na powierzchni skóry. Najczęściej pojawia się on na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach, nadając skórze charakterystyczny wygląd przypominający "skórkę pomarańczy". Dotyka przede wszystkim kobiet, a szacuje się, że zmaga się z nim od 85% do nawet 98% pań. Wbrew powszechnej opinii, cellulit nie występuje wyłącznie u osób z nadwagą, ale może dotyczyć również kobiet z prawidłowym BMI.
Cellulit rozwija się w kilku etapach o różnym stopniu nasilenia:
Cellulit to nic innego jak nagromadzenie wody pod skórą oraz nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, która przybiera formę charakterystycznych zgrubień i wgłębień. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników, do których należą:
Cellulit jest zatem wynikiem nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i zatrzymywania wody w organizmie, na co wpływ mają czynniki związane z trybem życia, odżywianiem, cyklami hormonalnymi oraz niewłaściwym ubiorem.
Uda i pośladki są głównymi obszarami magazynowania tłuszczu u kobiet. W tkance podskórnej tych partii ciała włókna kolagenowe są ułożone równolegle, co sprzyja powstawaniu komórek tłuszczowych. Dlatego właśnie tam najczęściej rozwija się cellulit. Należy jednak pamiętać, że cellulit nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym. Niemniej wiele kobiet dąży do pozbycia się go ze względów estetycznych.
Pozbycie się cellulitu wymaga kompleksowego podejścia i wprowadzenia zmian w stylu życia. Oto najskuteczniejsze metody walki z tym problemem:
Przeczytaj również:
Palenie w ciąży - czym grozi, skutki dla dziecka Wirus małpiej ospy w Europie . Sprawdź jak się ochronić! Jak przebiega ciąża? Dowiedz się, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu Tran - właściwości lecznicze, na co pomaga, dawkowanie i przeciwwskazania Osteoporoza - przyczyny, objawy, leczenie, badania diagnostyczneNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Poradnik
Codzienna
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Patrycja Rafalska
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.