Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Jakich ziół unikać latem? - zdjęcie

23.10.2023

5 min. czytania

Jakich ziół unikać latem?

W ostatnich latach obserwujemy ponowny rozkwit popularności ziołolecznictwa. Herbatki czy tabletki na bazie roślin leczniczych stosowane są coraz chętniej. W społeczeństwie zioła postrzegane są jako niegroźne suplementy. Niestety, jest to błędne przekonanie. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o bezpiecznych ziołach na lato!

Rośliny o właściwościach leczniczych ‒ jakie zioła pić cały rok?

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że zioła były pierwszymi lekarstwami stosowanymi w dziejach ludzkości. Nic zatem dziwnego, że kuracja ziołami ‒ podobnie, jak ma to miejsce w przypadku leków ‒ może wywoływać pozytywne efekty, ale też nieść za sobą skutki uboczne. Na szczęście większość roślin leczniczych charakteryzuje się relatywnie bezpiecznym profilem działania. Do ziół, które warto stosować i które nie wywołują groźnych powikłań podczas stosowania, zalicza się między innymi:

  • melisa, znana ze swoich właściwości uspokajających;
  • pokrzywa, wpływająca pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci;
  • skrzyp polny, stosowany w duecie z pokrzywą;
  • czystek, polecany na poprawę odporności;
  • lipa, stosowana podczas przeziębień, dzięki właściwościom przeciwgorączkowym i napotnym.

W rośliny lecznicze możesz zaopatrzyć się w miejscowym sklepie zielarskim. Wygodną opcją zakupu dobrych jakościowo ziół jest także zamówienie ich w aptece internetowej z szybką dostawą do domu lub paczkomatu.

Ryzyko, płynące ze stosowania ziół na własną rękę

Mimo licznych korzyści, płynących ze stosowania ziół, nie można zapominać o ich szkodliwych, a czasem nawet trujących, właściwościach. Za przykład może służyć naparstnica purpurowa, która jest wprawdzie rośliną wykorzystywaną w medycynie, jednak jej samodzielne spożycie jest śmiertelnie niebezpieczne.

Warto także pamiętać, że zioła mogą również reagować z przyjmowanymi na co dzień lekami. Jedne z groźniejszych działań niepożądanych powoduje dziurawiec zwyczajny. Stosowany z lekami wpływającymi na krzepliwość krwi, może wzmocnić ich działanie, wywołując zagrażające życiu krwawienia. Natomiast w połączeniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, przyspiesza ich metabolizm, mogąc przyczynić się do spadku ich skuteczności i zajścia w ciążę.


Zioła w saszetkach

Zioła fotouczulające ‒ jakich ziół unikać latem?

Reakcja fotoalergiczna może wystąpić w przebiegu równoczesnego działania promieniowanie UV oraz substancji uczulającej. Dochodzi wówczas do aktywacji układu immunologicznego, co przyczynia się do wystąpienia grudek z towarzyszącym świądem na odsłoniętych częściach ciała. Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej po upływie 24 do 48 godzin. Taką reakcję rozwiną tylko niektóre osoby, a jej nasilenie również będzie zależało od indywidualnej predyspozycji. Zioła fotouczulające to:

Stosowanie tych ziół latem, przy intensywnej ekspozycji na światło słoneczne, znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się zmian skórnych. W miesiącach letnich warto zatem zrezygnować z ich spożywania.

Fototoksyczność ‒ co to takiego?

Obok ziół fotouczulających, istnieją również takie, które mają właściwości fototoksyczne. Wydawać by się mogło, że właściwie to tożsame pojęcia, a jednak mechanizm ich powstawania jest zupełnie różny. W powstawaniu reakcji toksycznej nie bierze udział układ immunologiczny. Zachodzi ona przez uwalniane pod wpływem promieniowania UV wolne rodniki, wywołujące ostrą reakcję zapalną w skórze. Reakcja fototoksyczna nie będzie zatem aż tak zależna od indywidualnych skłonności, jak ma to miejsce w przypadki reakcji fotoalergicznych. Wśród roślin leczniczych i surowców z nich pozyskiwanych, które mogą wywołać takie zjawisko, wymienia się:

  • aminek zwyczajny;
  • arcydzięgiel litwor;
  • dziurawiec zwyczajny;
  • rutę zwyczajną;
  • dziegcie.

Jak zadbać o swoje zdrowie latem?

Należy pamiętać, że stosowanie ziołowych herbatek nie zastąpi zdrowych, praktykowanych na co dzień nawyków. Latem, podczas wakacji i upragnionego wypoczynku, nie należy rezygnować z troski o swoje zdrowie. Korzystając z sezonowych produktów, warto zadbać o spożywanie zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków, a także picie odpowiedniej ilości wody. Ciepłe, letnie miesiące to doskonały okres, by spędzać czas na świeżym powietrzu, uprawiając sport czy ulubione hobby. Zdrowy tryb życia to także redukcja stresu, jakościowy sen i rezygnacja z używek.

To właśnie te codzienne nawyki najbardziej wpływają na nasze zdrowie. Zioła warto traktować jako wartościowe uzupełnienie zdrowego stylu życia. Jeśli myślisz o wdrożeniu do swojej diety ziół, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, by upewnić się, że nie spowodują one groźnych dla Twojego zdrowia działań niepożądanych. Specjaliści podpowiedzą Ci, jakie dawki ziół powinieneś stosować oraz jakie są bezpieczne zioła na lato. Pamiętaj, że naturalne pochodzenie ziół nie gwarantuje ich bezpieczeństwa.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • Fu PP, Xia Q, Zhao Y, Wang S, Yu H, Chiang HM. Phototoxicity of herbal plants and herbal products. J Environ Sci Health C Environ Carcinog Ecotoxicol Rev. 2013;31(3):213-55. doi: 10.1080/10590501.2013.824206. PMID: 24024520.
  • Pan N, Xia Y, Hou W, Zhu G, Zhang J, Lai W, Zheng Y. Assessment of Skin Photoallergy Risk in Cosmetics Containing Herbal Extract Ingredients. Skin Pharmacol Physiol. 2021;34(5):253-261. doi: 10.1159/000515470. Epub 2021 Jul 1. PMID: 34198300.
Klaudia Kościelecka

lekarz

Klaudia
Kościelecka

O Autorze

Absolwentka kierunku lekarskiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Związana zawodowo z copywritingiem medycznym od 5 lat, za cel postawiła sobie przekazywanie wiedzy medycznej opartej na faktach (EBM) w prostej i czytelnej dla każdego czytelnika formie.

Prywatnie pasjonatka podróży i fotografii, zafascynowana problematyką chorób tropikalnych.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.