Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Czym jest złote mleko? Na co pomaga? Ten starożytny napój, czerpiący z bogactwa medycyny ajurwedyjskiej, zdobywa uznanie wśród osób ceniących sobie naturalne metody dbania o zdrowie. Prozdrowotne właściwości złotego mleka sprawiają, że jest ono skuteczną, ale też w pełni bezpieczną formą wsparcia organizmu. Złote mleko to także kojący, pełen aromatów napój, którego kubek z pewnością urozmaici zimowe wieczory. Kiedy pić złote mleko? Wyjaśniamy to w poniższym artykule!
Medycyna ajurwedyjska, uznawana za jedną z najstarszych systemów leczniczych na świecie, ma swoje korzenie w starożytnych Indiach. Najstarsze odnalezione teksty ajurwedyjskie datuje się na okres X-XII wieku p.n.e., choć przypuszcza się, że sama ajurweda ma o wiele dłuższą tradycję. Medycyna ajurwedyjska opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia, kładąc nacisk na równowagę między ciałem, umysłem i duchem. Jej zasady obejmują nie tylko leczenie chorób, ale także zapobieganie im, głównie poprzez dietę, ziołolecznictwo, masaż, ćwiczenia fizyczne czy medytację.
Czy współczesna medycyna stoi w opozycji do medycyny ajurwedyjskiej? Okazuje się, że nie. Już w roku 1979 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ajurwedę nie za pseudonaukę, a za koncepcję zdrowia i terapii. Co więcej, od kilku dekad uwagę naukowców przyciągają kolejne zioła ajurwedy, których skuteczność próbują potwierdzić w badaniach naukowych. Okazuje się, że wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej surowe lecznicze, takie jak imbir czy ashwagandha, rzeczywiście posiadają silne właściwości prozdrowotne.
Podczas gdy nasze babcie i prababcie stosowały na przeziębienie mleko z miodem i czosnkiem, w Indiach od stuleci pija się haldi ka doodh, co w wolnym tłumaczeniu oznacza mleko kurkumowe. W swojej podstawowej wersji, ten popularny napój na infekcje i przeziębienia składa się z mleka (krowiego lub roślinnego), kurkumy, która nadaje mu charakterystyczny złoty kolor, oraz szczypty czarnego pieprzu, który zwiększa przyswajanie kurkuminy.
To, co złote mleko wyróżnia na tle innych napojów, jest niepowtarzalny smak i aromat. Najczęściej uzyskuje się go dzięki dodatkowym przyprawom, takim jak imbir, cynamon, kardamon czy miód. Warto jednak wiedzieć, że każdy składnik w złotym mleko ma swoje znaczenie, tworząc niezwykłą kompozycję smakową, która zyskała popularność na całym świecie.
Główny składnik złotego mleka ‒ kurkuma ‒ nie bez powodu nazywana bywa „złotem Orientu”. W jej ojczyźnie, Indiach, stosowana była od ponad 2000 lat w kuchni, medycynie, barwierstwie, a także w produkcji kosmetyków. O szczególnym uznaniu tej rośliny może świadczyć fakt, że w sanskrycie, języku starożytnych Indii, kurkuma posiadała aż 53 różne nazwy.
W polskich domach kurkuma znana jest obecnie głównie za sprawą popularnej mieszanki przypraw curry, która dzięki niej nadaje potrawom charakterystycznego, złoto-żółtego koloru. Czym jednak dokładnie jest kurkuma? To nic innego jak kłącze rośliny z gatunku Curcuma longa, która jest szeroko rozprzestrzeniona w regionach południowo-wschodniej Azji.
Najważniejszym składnikiem aktywnym, odpowiadającym za działanie kurkumy jest kurkumina ‒ związek chemiczny z grupy polifenoli. Był on przedmiotem wielu badań naukowych, które potwierdziły jego liczne właściwości prozdrowotne, tak chętnie wykorzystywane w złotym mleku z kurkumą.
Właściwości złotego mleka, a konkretniej kurkumy, znajdują odzwierciedlenie w licznych publikacjach naukowych. Współczesna medycyna potwierdziła, że ten składnik aktywny posiada między innymi działanie:
Na co złote mleko może pomóc? Lista dolegliwości, których leczenie można wspierać za pomocą kurkumy, jest długa. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
Złote mleko może być cennym dodatkiem do diety, zarówno w celach profilaktycznych, jak i wspomagających leczenie. Jego regularne spożywanie pomaga wzmocnić układ odpornościowy, co jest szczególnie wartościowe w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej narażony na przeziębienia i infekcje. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym kurkumy, złote mleko może wspierać organizm w walce z drobnoustrojami oraz przyczyniać się do szybszego powrotu do zdrowia.
Pijąc złote mleko profilaktycznie, można korzystać z jego korzyści na co dzień, wspierając swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Warto dodać, że jest to napój zarówno smaczny, jak i kojący, co sprawia, że jego spożywanie może być przyjemnym rytuałem, szczególnie wieczorem, sprzyjającym relaksacji i lepszemu snu.
Pomimo licznych korzyści zdrowotnych, nie każdy powinien sięgać po mleko z kurkumą. Złote mleko jest przeciwwskazane osobom borykającym się z:
Nie poleca się spożywania złotego mleka z kurkumą w okresie ciąży i laktacji, z uwagi na wpływ tej rośliny na układ hormonalny kobiety. W tym przypadku przed sięgnięciem po ten napój należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni bezpieczeństwo takiego postępowania.
Złote mleko przeciwwskazane jest też niektórym osobom przyjmującym lekarstwa. Istnieje bowiem szereg leków, takich jak leki przeciwpłytkowe, przeciwzakrzepowe czy przeciwcukrzycowe, które wchodzą w interakcje z kurkumą. Także w tym przypadku przed wprowadzenie złotego mleka do diety warto zasięgnąć porady specjalisty.
Gdy wiadomo już, czym jest złote mleko i jak działa, pozostaje kwestia przygotowania tego napoju. Na początku należy ogrzać szklankę wybranego mleka. Może to być zarówno mleko krowie, jak i wersja roślinna ‒ mleko kokosowe czy migdałowe. Następnie, do ciepłego mleka dodaje się główny składnik – kurkumę, zazwyczaj w ilości około jednej łyżeczki. Dla wzmocnienia absorpcji kurkuminy warto dodać szczyptę czarnego pieprzu.
Dla dodatkowego smaku i korzyści zdrowotnych można wzbogacić napój o inne składniki, takie jak imbir, kardamon czy cynamon, które nadadzą złotemu mleku głębszy i bardziej złożony aromat. Niektórzy lubią słodzić napój miodem lub innym naturalnym słodzikiem. Po dokładnym wymieszaniu składników, złote mleko gotuje się na wolnym ogniu przez kilka minut, aby wszystkie aromaty i smaki się połączyły.
Niektórzy nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie złotego mleka, z kolei innym nie odpowiada jego charakterystyczny smak. Czy jest to równoznaczne z koniecznością rezygnacji z korzyści płynących z picia tego prozdrowotnego napoju? Absolutnie nie. W aptekach internetowych coraz częściej znaleźć można suplementy diety zawierające ekstrakt z kurkumy. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby włączyć ten cenny składnik do swojej codziennej diety.
W Aptece Codziennej kupić można preparaty zawierające wyciąg z kurkumy, standaryzowany na zawartość aktywnych biologicznie kurkuminoidów. Pozwala to zyskać pewność, że suplement jest dobrej jakości i zawiera odpowiednią ilość składników aktywnych.
Złote mleko z kurkumą stanowi jeden z elementów medycyny ajurwedyjskiej, który znalazł potwierdzenie w badaniach naukowych. Napój ten jest bezpieczny i dobrze tolerowany, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany jako naturalna forma wsparcia zdrowia. Warto pamiętać, że złote mleko jest jednak nie tylko napojem na infekcje i przeziębienia ‒ wyróżnia się ono silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i antyoksydacyjnymi, wywierając dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka.
Przeczytaj również:
Dziurawiec - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania Bylica piołun – właściwości, działanie, zastosowanie, pochodzenie Domowe sposoby na wzmocnienie organizmu jesienią Tran - właściwości lecznicze, na co pomaga, dawkowanie i przeciwwskazania Bluszczyk kurdybanek - właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie i przeciwwskazaniaNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekilekarz
Klaudia
Kościelecka
O Autorze
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Patrycja Rafalska
Autor
Patrycja Rafalska
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.