Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. octisalate lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, filtry przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej i spowodują uszkodzenia. Filtry te są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Jednak zazwyczaj zawierają także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry. Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynku, działają fizycznie poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.
Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.
Współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB. Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną, w porównaniu ze skórą bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym z SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce.
Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją również inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowanie UV. Należą do nich pigmentacja skóry oraz ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Skóra osób o jasnej karnacji może pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.
Współczynnik PPD (ang. Persistent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego. Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.
Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne. Dlatego ważne jest, aby nałożyć filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym na twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy stosować go obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u osób dorosłych. Spędzając czas na powietrzu i wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczne z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.
Przeczytaj również:
Najczęstsze dolegliwości dzieci na wakacjach Jakie choroby stanowią przeciwwskazanie do lotu samolotem? W jaki sposób usunąć blizny i przebarwienia? Poznaj sprawdzone metody! Strzyżak jeleni (sarni) - latający kleszcz niebezpieczny dla człowieka Wirus małpiej ospy w Europie . Sprawdź jak się ochronić!Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do apteki
Poradnik
Codzienna
O Autorze
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Wiktoria Ozimek
Autor
Agnieszka Stelmach
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.