Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Ból zęba

Znalezione produkty: 30
1

1 - 24 z 30 produktów

1
...
2

Ból zęba

Nagły i uporczywy ból zęba może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Ponieważ często rozwija się nagle, zwykle trzeba odczekać kilka dni na umówioną wizytę u stomatologa. Co gorsze, często boli nie tylko zaatakowany ząb, ale także szczęka bądź i nawet cała głowa. Gdy tak się stanie, może warto sięgnąć po tabletki na ból zęba dostępne bez recepty w naszej internetowej Aptece Codziennej - znajdziesz tam środki przeciwbólowe odpowiednie dla różnych grup wiekowych, w tym takie, które można stosować już od I roku życia.

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Ostry ból zęba może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, takim jak jedzenie, picie zimnych lub gorących napojów, mycie zębów czy żucie gumy, i może nasilać się z godziny na godzinę. Dyskomfort ten często utrudnia koncentrację przy pracy lub obowiązkach domowych, a także zasypianie oraz normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Ból zęba to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która może przybierać różne odmiany. Ból może być nagły i ostry, nasilający się m.in. za sprawą żucia gumy, jedzenia czy również normalnego ruszania szczęką. Przyczyną jest najczęściej nadwrażliwość zębów, która może być genetyczna lub spowodowana wadą szkliwa. Inną przyczyną jest paradontoza, w której szyjka zęba osuwa się lub dziąsło krwawi podczas szczotkowania.

Silny lub długotrwały dyskomfort wymaga wizyty u stomatologa. Jeżeli nie masz możliwości natychmiastowej konsultacji z dentystą, chwilową ulgę mogą przynieść Ci dostępne na naszej stronie tabletki na ból zęba. Mimo to pamiętaj, że jest to rozwiązanie krótkotrwałe i nie należy ich przyjmować dłużej niż przez kilka dni.

Ból zęba często spowodowany jest próchnicą, czyli bakteryjną chorobą zęba polegającą na demineralizacji (odwapnieniu). Próchnica odsłania wewnętrzną, bardzo delikatną miazgę zęba, a jej ciągły kontakt ze środowiskiem zewnętrznym może doprowadzić do stanów zapalnych i powstawania ropni. Oczywiście ból jest naturalnym tymczasowym objawem, który wraz z podjętym leczeniem będzie stopniowo ustępować. Po zakończonym leczeniu stomatologicznym warto zapytać lekarza o możliwość przepisania środków przeciwbólowych, które pozwolą Ci normalnie funkcjonować w tym trudnym okresie.

Jakie leki na ból zęba?

Ból zęba to sytuacja, w której zwłoka jest niedopuszczalna. Jego przyczyny mogą być różne: od nadwrażliwości zęba, zapalenia miazgi, próchnicy aż po wychodzące ósemki. Zbyt długie oczekiwanie na podjęcie odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do powstania ropnia podokostnowego. W takich przypadkach konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia stomatologicznego oraz włączenie odpowiednich leków.

Jednym z najczęściej stosowanych skutecznych leków na ból zęba to leki oparte na substancji czynnej należącej do NPLZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak:

  • ibuprofen,
  • deksketoprofen,
  • ketoprofen,
  • naproksen,
  • kwas acetylosalicylowy.

W zależności od indywidualnych preferencji leki te występują w różnej formie podania: tabletki, kapsułki miękkie, tabletki o opóźnionym rozpadzie, granulatów do sporządzenia roztworu czy tabletek musujących. Poszczególne leki z grupy NLPZ wykazują również działanie zwalczające gorączkę oraz stany zapalny, które często towarzyszą różnym dolegliwościom bólowym.

Czy lek NLPZ na ból zęba to jedyne wyjście?

Oczywiście, że nie. Kolejną substancją czynną w tej kategorii produktów jest paracetamol. Leki zawierające paracetamol nie należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niemniej jednak paracetamol posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które w połączeniu z odpowiednim dawkowaniem mogą skutecznie pomóc w walce z bólem zęba. W ofercie apteki Codzienna dostępne są także produkty stanowiące połączenie paracetamolu oraz ibuprofenu. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do samego paracetamolu leki te przeznaczone są do stosowania w przypadku bardzo silnego bólu.

Należy pamiętać, że leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są tylko rozwiązaniem tymczasowym. Mogą one złagodzić ból, ale nie mogą zwalczyć jego przyczyny. Dlatego jeśli tego typu dyskomfort jest szczególnie silny lub długotrwały, pamiętaj, aby zgłosić się do dentysty. Lekarz będzie w stanie określić przyczynę bólu i przeprowadzić odpowiednie leczenie. Dopiero po skutecznym wyeliminowaniu źródła bólu pacjent jest w stanie uwolnić się od długotrwałego dyskomfortu.

Ból zęba u dzieci i kobiet w ciąży

Ból zęba dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także nasze dzieci. Może on towarzyszyć podczas wyrzynania się ząbków, powstaniu próchnicy, czy stanach zapalnych jamy ustnej. Dzieci zazwyczaj nie są tak cierpliwe jak osoby dorosłe, dlatego dobrze jest działać szybko.

Odpowiednie są tabletki zawierające paracetamol lub ibuprofen, miękkie kapsułki (dostępne również w formie do żucia) lub owocowe granulki o przyjemnym smaku do aplikowania na język.

Sytuacja komplikuje się znacznie bardziej w przypadku wystąpienia bólu zęba u kobiet w ciąży. Tabletki przeciwbólowe niezależnie od zawartej w nich substancji czynnej nie powinny być przyjmowane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ nie wszystkie mogą być stosowane w ciąży. Szczególnie należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) (m.in. ibuprofen), ponieważ leki te zwiększają ryzyko krwawień oraz prowadzą do przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla w sercu dziecka.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.