Zamów i otrzymaj Inpostem w ciągu 2 dni
Szukaj
Czy wiesz, że próchnica zębów jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych? Aż 80% dzieci w Polsce w wieku 6 lat zmaga się z próchnicą. Aby zmienić ten trend, należy wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy oraz jak z nią walczyć.
Zdrowy uśmiech wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również na ogólny stan zdrowia. Niektóre choroby od zepsutych zębów mogą być bardzo poważne w skutkach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny próchnicy oraz jak ją leczyć. Dowiedz się, jak zadbać o zęby i chronić je przed próchnicą.
Próchnica zębów to najczęściej występujące schorzenie jamy ustnej, które może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wracając do wyników z badań – bo liczby są tutaj bezlitosne, czy wiesz, że tylko połowa Polaków wchodzi w dorosłość z kompletnym uzębieniem, a aż 95% dorosłych ma próchnicę zębów? Ta poważna choroba ma podłoże zakaźne, dlatego gdy pojawia się na jednym zębie, szybko rozprzestrzenia się na pozostałe i nieleczona – sieje spustoszenie w jamie ustnej.
Czym tak naprawdę jest próchnica i dlaczego powinna Cię niepokoić? Próchnica to proces demineralizacji szkliwa, który prowadzi do powstawania ubytków w zębach. Może być spowodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w jamie ustnej, które żywią się resztkami po spożyciu cukru i skrobi. Czy wiesz, że erozja szkliwa może prowadzić do bólu, wrażliwości zębów, ubytków i poważnych powikłań? Czas wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o uśmiech!
Najczęściej występującą chorobą dotykającą pierwsze zęby, jest próchnica. Próchnica zębów mlecznych, zwana również próchnicą wczesną, może występować już u dzieci w wieku 1-1,5 lat. Próchnica wczesna to zmiany próchnicze, które pojawiają się tuż po wyrżnięciu się zębów mlecznych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, co oznacza, że w bardzo krótkim czasie może prowadzić do znacznej utraty korony zęba oraz choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. To poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej dziecka, dlatego należy mu poświęcić szczególną uwagę.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na próchnicę zębów mlecznych u dzieci? Oto kilka istotnych powodów:
Zęby to nie tylko narzędzie ułatwiające nam spożywanie posiłków. Mają one ogromne znaczenie dla naszej pewności siebie i atrakcyjności. Czy wiesz, że choroby zębów, takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy choroby przyzębia mogą powodować poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia? Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby zębów u dorosłych i jak ich unikać, by cieszyć się zdrowym i promiennym uśmiechem na długie lata.
Konsekwencje próchnicy mogą być o wiele poważniejsze, niż może się wydawać. Wiesz, że choroby zębów mogą prowadzić do poważnych powikłań? Zapoznaj się z kilkoma dolegliwościami, które mogą pojawić się w wyniku zaniedbania jamy ustnej:
Ale to nie koniec! Konsekwencje wynikające z nieleczonych zębów mogą być jeszcze poważniejsze. Zainfekowane zęby mogą stać się źródłem poważnych chorób układu krwionośnego, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla twojego życia. Ponadto, bakterie z jamy ustnej mogą przyczynić się do wystąpienia kłębuszkowego zapalenia nerek czy chorób reumatycznych.
Wiesz już, jakie mogą być konsekwencje zaniedbań i braku odpowiedniego leczenia w przypadku próchnicy. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby móc zareagować odpowiednio szybko. Jeśli chcesz ocalić swoje zęby, te sygnały powinny skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u stomatologa.
Jednym z głównych objawów próchnicy jest ból zęba, który może być tępy, pulsujący lub ostry. Ząb dotknięty próchnicą może stawać się bardziej wrażliwy na zmiany temperatury. Ból może występować podczas jedzenia lub picia czegoś słodkiego, gorącego lub zimnego. Do innych objawów próchnicy zalicza się plamy i przebarwienia na zębach. Ich obecność może być widoczna gołym okiem i świadczy o ubytkach w szkliwie. W zaawansowanym stadium często pojawiają się stany zapalne dziąseł. Chore zęby stają się słabe i podatne na złamania. Mogą rozpadać się, tworząc widoczne ubytki w strukturze zęba.
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że pierwsze zęby mleczne mogą zostać zaatakowane przez próchnicę, a następnie doszczętnie zniszczone? Co powoduje próchnicę na pierwszych ząbkach? Ponownie odnosząc się do liczb, odsetek próchnicy u dzieci pijących słodkie napoje w nocy wynosił prawie 93%, natomiast u dzieci spożywających tylko wodę już 53%
Jakie zatem są przyczyny próchnicy? Głównym winowajcą jest dieta bogata w cukry i węglowodany, które stanowią pożywkę dla bakterii w jamie ustnej. No dobrze, ale co z tymi, które piją tylko wodę? To wciąż ponad połowa. Otóż źródłem cukru w diecie niemowlaka jest mleko, w tym mleko matki. Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się próchnicy na pierwszych zębach, to między innymi przedłużone karmienie piersią, czy „uspokajacze” w postaci smoczków. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę mogą być również przenoszone z rodziców na dzieci między innymi poprzez wspólne używanie sztućców.
Niestety, próchnica zębów jest bezlitosna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Gdy poznasz najczęstsze powody jej rozprzestrzeniania się, Twoje szanse na wygraną walkę znacznie wzrosną. Przyjrzyjmy się głównym przyczynom próchnicy u dorosłych. Należą do nich:
Zauważyłeś u swojego dziecka próchnicę? Nie panikuj! W odpowiednim czasie i z właściwą opieką, próchnica u dzieci może być skutecznie leczona. Na pierwsze objawy próchnicy można z powodzeniem zastosować specjalistyczne pasty i żele, które w swojej ofercie ma każda apteka internetowa. Te preparaty dla dzieci odbudowują ubytki w szkliwie, zwalczając początkową fazę próchnicy.
Stan zębów Twojego dziecka jest poważniejszy? Jeśli choroba postępuje lub jest zaawansowana, niezbędna będzie wizyta u dentysty, który zastosuje odpowiednie leczenie. Poznaj najczęściej stosowane metody leczenia próchnicy w gabinecie stomatologicznym:
Leczenie próchnicy u dzieci wymaga specjalnej uwagi, szczególnie gdy dotyczy zębów mlecznych i okresu przed pojawieniem się pierwszych zębów u niemowląt.
Już wiesz, że próchnica u dorosłych może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie miazgi zęba, infekcje czy choroby lokalizowane poza obrębem jamy ustnej. Twoje zdrowie i uśmiech są warte tego, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w leczeniu próchnicy. W zależności od zaawansowania choroby i Twojego stanu zdrowia istnieje kilka możliwości leczenia:
Profilaktyka próchnicy u dzieci, szczególnie w przypadku pierwszych zębów mlecznych, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Higiena jamy ustnej i zębów jest ważna już od momentu pojawienia się pierwszych zębów mlecznych.
Poznaj 4 praktyczne wskazówki, jak zapobiec chorobom zębów u dzieci:
Dużo pisaliśmy o tym, jakie mogą być konsekwencje nieleczonej próchnicy oraz jakie są sposoby walki z nią. Bardzo istotne jest również uświadomienie sobie, że niemal wszystkich następstw można uniknąć, stosując odpowiednie działania profilaktyczne. Jak powinna wyglądać Twoja codzienność, jeśli nie chcesz zmagać się z próchnicą?
Czy uśmiech jest dla Ciebie ważny? Oczywiście, że tak! Twoje zęby mają ogromne znaczenie dla wyglądu, zdrowia i pewności siebie. Próchnica jest powszechnym problemem, który można skutecznie leczyć i zapobiegać. Pamiętaj, że o zęby należy zadbać już w pierwszych latach życia, aby uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak choroby od zepsutych zębów. Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej regularnym wizytom u dentysty i zdrowemu stylowi życia możesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.
Przeczytaj również:
Astma – przyczyny, objawy, leczenie astmy oskrzelowej Pneumocystoza – co to, objawy, rozpoznanie i leczenie Czym jest oxymel i jakie ma właściwości? Biegunka u niemowlaka - co robić i kiedy zgłosić się do lekarza? Ibuprofen a paracetamol – czym się różnią? Porównanie składnikówNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Patrycja Rafalska
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.