Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Dobre samopoczucie

Znalezione produkty: 29
1

1 - 24 z 29 produktów

1
...
2

Gwarancją zdrowia psychicznego jest dobre samopoczucie. Aby czuć się dobrze, nie wystarczy jednak tylko dbać o zdrowie fizyczne. Bardzo istotne jest także troszczenie się o zdrowie psychiczne. Wpływ na samopoczucie ma przede wszystkim prawidłowo działający układ nerwowy, ale nie tylko. Dużą rolę odgrywają tu również hormony, np. tarczycy. Internetowa apteka codzienna to miejsce, gdzie znajdziesz odpowiednie suplementy i leki na poprawę nastroju oraz preparaty ograniczające stres. Zobacz, co wpływa korzystnie na układ nerwowy i tym samym poprawia samopoczucie.

Dobre samopoczucie – co oznacza?

Dobra samopoczucie to składowa wielu czynników. Aby czuć się dobrze psychicznie należy dbać o siebie codziennie. Kluczem do osiągnięcia odpowiedniej kondycji psychicznej jest dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb:

 • ilość snu i odpoczynku,
 • aktywność fizyczna,
 • dbałość o spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
 • dieta bogata w wiele wartościowych składników odżywczych.

Istotnym elementem zdrowia psychicznego jest także życie w społeczności i nawiązywanie relacji. Człowiek potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, by móc w pełni realizować siebie. Niestety, mnóstwo obowiązków zawodowych i rodzinnych może sprawiać, że na co dzień brakuje nam czasu na to, by zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Tymczasem to jeden z ważnych elementów udanego i szczęśliwego życia. Dlatego nie należy bagatelizować swojego pogorszonego samopoczucia i dbać o to, by w razie wystąpienia jakichkolwiek niekorzystnych objawów zatroszczyć się o siebie.

Taka samo opieka nie jest wyrazem egoizmu, przeciwnie: to sposób na to, by dłużej móc być obecnym w życiu swoich bliskich, służyć im pomocą i radą.

Jak objawia się pogorszone samopoczucie?

Uczucie rozbicia, osłabienie, apatia, rozdrażnienie czy też ból głowy to charakterystyczne objawy towarzyszące pogorszonemu samopoczuciu. Symptomy mu przypisywane to także między innymi:

 • wahania nastroju,
 • zamykanie się w sobie,
 • uczucie pustki,
 • smutek,
 • trudność w odczuwaniu przyjemności,
 • utrata zainteresowania otoczeniem,
 • nadmierna senność lub bezsenność,
 • permanentne zmęczenie,
 • lęk,
 • spadek libido,
 • zaburzenia apetytu,
 • myśli samobójcze,
 • trudność w podjęciu działania czy pracy.

Przyczyn tego stanu może być wiele. Niektóre z nich są prozaiczne i związane np. z  deszczową, jesienną pogodą. Z kolei inne mogą mieć związek z poważną chorobą. Jeżeli obniżony nastrój lub inne negatywne odczucia towarzyszą Ci dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Kontroli lekarskiej wymaga również negatywny nastrój, który utrzymuje się krócej, jednak ma niekorzystny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie.

Mechanizmy wewnętrzne wpływające na samopoczucie

Jakie mechanizmy stoją za regulacją naszego dobrego samopoczucia? To przede wszystkim działanie hormonów, ale też układu nerwowego. Dlatego, chcąc wpływać pozytywnie na swój nastrój, trzeba zatroszczyć się o wsparcie układu nerwowego, a także o prawidłowy poziom poszczególnych hormonów.

Gdy pomimo stosowania odpowiednich działań, czujesz apatię i zmęczenie, a Twój nastrój jest pogorszony, koniecznie zdecyduj się na badania hormonów. Być może któryś z Twoich organów choruje i w ten sposób organizm informuje Cię o tym. Pogorszone samopoczucie to częsty objaw chorób tarczycy. Do tego gdy towarzyszą Ci m.in. takie symptomy jak:

 • przybieranie lub nagła utrata na wadze,
 • pogorszenie stanu skóry i paznokci,
 • wieczne zmęczenie,

koniecznie udaj się do endokrynologa. Specjalista ten zleci badania hormonów tarczycy w celu weryfikacji jej stanu zdrowia. Powodem złego samopoczucia nierzadko jest więc niedoczynność tarczycy. Podjęcie leczenia i uzupełnienie hormonów może przynieść rezultaty w postaci poprawy nastroju.

Złe samopoczucie może być wywołane przez cukrzycę. Co ciekawe, u osób z cukrzycą typu 2 zmęczenie jest częstym objawem. Ponadto sama świadomość choroby może okazać się dla człowieka przytłaczająca. Z tego względu bardzo istotne jest obserwowanie własnych emocji i zgłaszanie się do specjalisty w razie obniżenia nastroju czy pojawienia się dolegliwości lękowych.

Niewłaściwa dieta przyczyną pogorszonego nastroju

Obniżony nastrój może mieć związek z nieodpowiednio dobraną dietą. Po posiłku możesz czuć bóle brzucha, wzdęcia, gazy, senność oraz cofanie się treści pokarmowych. Tego typu dolegliwości negatywnie wpływają na nastrój. Aby poczuć się lepiej, należy właściwie zbilansować swoją dietę w taki sposób, by dostarczyć sobie nie tylko odpowiednie ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczów, ale także by wykluczyć z diety takie składniki pokarmowe, które w negatywny sposób oddziałują na organizm.

Z tego względu należy indywidualnie spojrzeć na siebie i z pomocą dietetyka lub innego specjalisty zadbać o prawidłowe żywienie. Błędy żywieniowe i jedzenie produktów, które wywołują alergie lub nietolerancje pokarmowe przyczyniają się do gorszego samopoczucia.

Złe samopoczucie tuż po przebudzeniu

Nadmierny stres, osłabienie, a także niska jakość snu mogą wywoływać złe samopoczucie tuż po przebudzeniu. Dlatego chcąc poprawić nastrój, należy zadbać przede wszystkim o jakość snu, odpowiednią temperaturę w sypialni i wilgotność powietrza.

Jeżeli nie możesz zasnąć, ponieważ budzi Cię ból albo inne dolegliwości somatyczne, czym prędzej udaj się do lekarza, który zaproponuje Ci diagnostykę i wdrożenie właściwego leczenia.

Hormony stresu a złe samopoczucie

Złe samopoczucie może być też konsekwencją nadmiernego wpływu hormonów stresu, czyli noradrenaliny. Dzieje się tak, gdy żyjesz w permanentnym stresie, przez co ilość hormonów noradrenaliny jest na bardzo wysokim poziomie. Wpływa to negatywnie na układ nerwowy. W dalszej perspektywie prowadzi do rozwoju nerwowości i rozdrażnienia. Permanentny stres to jedna z przyczyn rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym nerwicy lub depresji.

Jak zadbać o poprawę samopoczucia?

Istnieje wiele sposobów na to, by poczuć się lepiej. Czasem wystarczy nawet mała zmiana, by  poprawić jakość swojego funkcjonowania. Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci zły nastrój przede wszystkim udaj się do lekarza, który wykluczy depresję albo inne choroby o podłożu psychicznym lub somatycznym.

Kolejnym krokiem jest również wypracowanie sobie odpowiedniego stylu życia. Unikaj rzeczy, które Ci nie służą. Jeżeli Twój chronotyp nie jest dostosowany do tego, by nie spać w nocy, zrezygnuj z pracy zmianowej na rzecz pracy w stałych godzinach ściąga. Wprowadź dietę bogatą składniki mineralne oraz witaminy. Dbaj o relacje społeczne. Unikaj używek, w tym alkoholu, który działa jak naturalny depresant.

Wsparcie układu nerwowego sposobem na lepsze samopoczucie

Układ nerwowy w istotny sposób wpływa na  dobre samopoczucie. Dlatego warto stosować różne preparaty, które mogą wspomóc jego codzienne funkcjonowanie. Jakie składniki aktywne powinny zawierać środki, które wykorzystasz do suplementacji celem wzmocnienia Twojego układu nerwowego? Przede wszystkim sięgaj po suplementy i witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego systemu w Twoim organizmie.

Tego typu substancją są z pewnością witaminy z grupy B. Wpływają one w pozytywny sposób na koncentrację oraz procesy pamięci. Takie składniki warto przyjmować łącznie z kwasami omega-3. Kwasy omega-3 to istotny budulec komórek mózgowych. Dlatego ich obecność w pozytywny sposób oddziałuje na pracę całego układu nerwowego. Magnez i potas  to pierwiastki, które również warto wdrożyć do swojej codziennej suplementacji.

Lepsze samopoczucie może być też wynikiem działania takich substancji jak witamina D. i jej zastosowanie nie tylko korzystnie wpływa na nastrój, ale również na odporność, pamięć, koncentrację, a także większą wydajność poznawczą. Pamiętaj jednak, że te substancje sprawdzają się przede wszystkim w profilaktyce dolegliwości układu nerwowego.

Jeżeli borykasz się już z konkretnymi problemami, wówczas warto sięgnąć po tabletki na stres, które zawierają w sobie dobroczynne substancje, w tym między innymi: melisę, walerianę, lawendę oraz wiele innych roślin, które niwelują stres i zmniejszają napięcie emocjonalne. Tego typu środki polecane są w łagodnych stanach niepokoju oraz napięcia nerwowego. Mogą też pomóc w przypadku problemów z zasypianiem. Takie tabletki są dostępne bez recepty.

Uważasz, że tego typu działanie nie przynosi upragnionych rezultatów? W takiej sytuacji zatroszcz się o to by udać się do specjalisty, który może zaproponować Ci podjęcie psychoterapii oraz przepisze lub zaproponuje do wykupienia określone, dostępne bez recepty leki na dobre samopoczucie.

Każdy z nas od czasu do czasu może poczuć się gorzej. Pogorszony nastrój wcale nie musi oznaczać choroby. Jeżeli zdarzy się sporadycznie, nie wymaga również specjalistycznego leczenia. Chcąc jednak dbać o siebie i swój organizm, możesz profilaktycznie stosować suplementy diety zawierające substancje wzmacniające układ nerwowy. To właśnie ten system w sporym stopniu odpowiada za dobry nastrój. Obserwuj również swoich bliskich i gdy zauważysz, że ktoś przez dłuższy czas ma pogorszony nas nastrój, zachęć go do skorzystania z pomocy  lekarza.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.