Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Włosy, skóra, paznokcie

Znalezione produkty: 106
1

1 - 24 z 106 produktów

1
2 3 4
...
5

Skóra, włosy i paznokcie to elementy wywierające ogromny wpływ na wygląd człowieka. Ich zdrowie uzależnione jest od wielu czynników. Stan skóry i jej przydatków odzwierciedla nie tylko kondycję organizmu, ale także codzienną pielęgnację czy stan odżywienia. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, by poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci tak, by uczynić z nich swój wielki atut.

Skóra - największy narząd ciała człowieka

Czy wiesz, że powierzchnia skóry wynosi od 1,5 do 2 m2? Imponująca jest także jej waga. Szacuje się, że skóra może ważyć nawet 20 kg. Nic zatem dziwnego, że skóra uznawana jest za największy narząd ciała człowieka. Choć przez większość osób skóra rozpatrywana jest głównie w kategoriach estetycznych, pełni ona w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim jest ona warstwą ochronną, oddzielającą nasze ciało od otoczenia i stanowiącą barierę przed drobnoustrojami, substancjami chemicznymi czy czynnikami atmosferycznymi. Skóra uczestniczy także w regulacji temperatury ciała, produkcji witaminy D czy odczuwaniu bodźców.

Przydatki skóry, czyli włosy i paznokcie

Włosy i paznokcie, podobnie jak gruczoły, zaliczane są do wytworów skóry. Są one zbudowane z keratyny ‒ twardej białkowej substancji, która nadaje im wytrzymałość i elastyczność. Warto podkreślić, że zarówno włosy, jak i paznokcie są tkanką martwą.

Każdy włos składa się z łodygi oraz mieszka włosowego, który znajduje się pod skórą. To właśnie w mieszku włosowym, a dokładniej w cebulce, mieszczą się komórki odpowiedzialne za wzrost włosa. Włosy przechodzą trzy fazy wzrostu: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) oraz telogen (faza spoczynku). Długość i tempo wzrostu włosów zależą od genetyki, wieku, odżywienia organizmu oraz ogólnego stanu zdrowia.

Nieco bardziej złożona wydaje się budowa paznokcia. Obszar pod skórą, w którym rozwijają się nowe komórki keratynowe, to łożysko. Martwe keranocyty, przesuwające się w kierunku zewnętrznym, tworzą płytkę paznokcia. Otoczona jest ona ochronnymi wałami paznokciowymi. Z kolei pod wolnym brzegiem paznokcia znajduje się hiponychium, które stanowi swoistą „uszczelkę”, która zapobiega dostaniu się brudu czy drobnoustrojów pod płytkę paznokcia.

Wygląd skóry, włosów i paznokcie odzwierciedla stan zdrowia organizmu

Kondycję skóry, włosów czy paznokci bardzo często wiążemy z codzienną pielęgnacją. O ile rzeczywiście wpływa ona na wygląd tych części ciała, tak nie powinniśmy zapominać, że skóra i jej przydatki są odzwierciedleniem stanu zdrowia organizmu. To właśnie funkcjonowanie organizmu stanowi najistotniejszy czynnik warunkujący piękną skórę, włosy i paznokcie. Właśnie dlatego pierwszym i najważniejszym filarem dbania o urodę powinno być zadbanie o własne zdrowie.

Co wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci?

Zastanawiasz się, co na włosy, paznokcie czy skórę wpływa najbardziej? Pogorszenie ich wyglądu może wynikać między innymi z:

 • źle zbilansowanej, mało zróżnicowanej diety;
 • niedoborów witamin i minerałów;
 • nadmiaru stresu;
 • chorób przewlekłych;
 • zakażenia drobnoustrojami;
 • zaburzeń hormonalnych;
 • niedostatecznej ilości snu lub jego złej jakości;
 • kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznymi;
 • częstego sięgania po używki, zwłaszcza alkohol i papierosy;
 • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Nagłe pogorszenie stanu skóry, włosów czy paznokci zawsze warto skonsultować ze specjalistą. W takim przypadku pierwszym wyborem powinien być dermatolog, choć niekiedy bardzo pomocna może być wizyta u trychologa, który jest specjalistą od włosów i skóry głowy.

Jak dbać o skórę?

Choć nasz styl życia odciska ogromne piętno na wyglądzie skóry, nie można zapomnieć o znaczeniu odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, także te wykonywane w domu, mają wielki wpływ na wygląd. Jak dbać o skórę, by cieszyć się jej pięknym wyglądem? Główne zasady pielęgnacji skóry obejmują:

 • odpowiednie oczyszczanie ‒ codzienne, dokładne mycie skóry pozwala usunąć z niej nadmiar sebum, zanieczyszczenia, a także resztki makijażu, co zapobiega powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych;
 • ochronę przed promieniowaniem UV ‒ codzienne stosowanie kremów z filtrami SPF pozwala uchronić skórę przed konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wliczając w to procesu fotostarzenia;
 • regularne nawilżanie ‒ stosowanie odpowiednio dobranych kremów nawilżającym wspomaga funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, dzięki czemu zachowuje ona swoją miękkość, elastyczność i promienność;
 • delikatny peeling ‒ łagodny peeling chemiczny lub enzymatyczny pozwala usunąć nagromadzony na powierzchni skóry martwy naskórek, przywracając prawidłową teksturę skóry i wspomagając proces odnowy komórkowej.

Jak pielęgnować włosy na co dzień?

Włosy ‒ w przeciwieństwie do skóry ‒ zbudowane są z martwej tkanki. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one pielęgnacji. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne powinny jednak obejmować nie tylko włosy, ale także skórę głowy, której kondycja ma ogromny wpływ na wzrost i wygląd włosów. W codziennej pielęgnacji warto pamiętać o:

 • regularnym oczyszczaniu włosów i skóry głowy ‒ częstotliwość mycia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i typu włosów, a używane preparaty powinny być delikatne;
 • delikatnym czesaniu włosów ‒ włosy powinny być czesane za pomocą szczotki lub grzebienia dobranego do typu włosa, bez szarpania i zbyt mocnego ciągnięcia;
 • systematycznym podcinaniu końcówek włosów ‒ czynność ta pozwala usunąć rozdwojone końcówki włosów, co zapobiega rozprzestrzenianiu się uszkodzeń „w górę” włosa;
 • regularnym peelingu skóry głowy ‒ zastosowanie delikatnego peelingu chemicznego lub enzymatycznego ułatwia pozbycie się ze skóry głowy złuszczonego naskórka i resztek kosmetyków;
 • stosowaniu termoochrony ‒ kosmetyki termoochronne zapobiegają uszkodzeniu włosów podczas stosowania takich urządzeń jak prostownica czy lokówka.

Jak wzmocnić paznokcie?

Podczas gdy niektórzy zostali naturalnie obdarzeni mocną i błyszczącą płytką paznokcia, inni muszą poświęcić dodatkowy czas na pielęgnację tej części ciała. Czy warto? Zdecydowanie tak! Zadbane paznokcie niewątpliwie wpływają na estetykę rąk i stóp. Jak jednak poradzić sobie z kruchą, rozdwajającą się płytką? Co na paznokcie zadziała wzmacniająco? Pielęgnacja paznokci powinna opierać się na:

 • unikaniu bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi, drażliwymi substancjami chemicznymi;
 • unikaniu zbyt długiego moczenia rąk w wodzie i innych płynach;
 • nadawaniu płytce paznokcia odpowiedniego kształtu;
 • regularnym obcinaniu i piłowaniu paznokci za pomocą dedykowanych narzędzi;
 • stosowaniu pielęgnujących odżywek lub olejków;
 • unikaniu agresywnych zmywaczy do paznokci;
 • unikaniu zbyt mocnego wycinania skórek otaczających płytkę paznokcia.

Witaminy na skórę, włosy i paznokcie ‒ rola suplementacji w dbaniu o urodę

Nawet najbardziej staranna i rozbudowana pielęgnacja nie wystarczy, jeśli skóra i jej przydatki nie są odpowiednio odżywione od wewnątrz. Niestety, współczesny styl życia nie sprzyja utrzymywaniu prawidłowej diety. Brak czasu, wysokoprzetworzona żywność czy choroby przewodu pokarmowego sprawiają, że niedobory witamin i minerałów występują w naszym społeczeństwie coraz częściej. Deficyt związków odżywczych odbija się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu, w tym też na kondycji skóry, włosów i paznokci.

W przypadku wypadających włosów, łamliwych paznokci czy poszarzałej cery bardzo często sięgamy po preparaty multiwitaminowe. Nie jest to bynajmniej zły pomysł. Suplementy na włosy, skórę i paznokcie mogą pomóc w szybkim uzupełnieniu niedoborów, poprawiając ogólny wygląd. Przed wprowadzeniem do codziennej diety tabletek na cerę czy paznokcie warto jednak skonsultować swoją decyzję ze specjalistą i upewnić się, że problemy ze skórą i jej przydatkami nie są objawem rozwijającej się choroby.

Jak wybrać suplementy na włosy, skórę i paznokcie?

W Aptece Codziennej znaleźć można szeroki wybór suplementów na włosy, skórę i paznokcie. Ich forma i skład są niezwykle zróżnicowane. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiednich minerałów czy witamin na skórę, włosy i paznokcie może stanowić nie lada wyzwanie. Co powinny zawierać w swym składzie suplementy, by odpowiednio odżywić skórę i jej przydatki? Wybierając tabletki na cerę, włosy czy paznokcie warto szukać w składzie takich związków aktywnych jak:

 • biotyna ‒ wspomaga wzrost włosów i paznokci, a także działa pozytywnie na funkcjonowanie skóry;
 • witamina C ‒ bierze udział w syntezie kolagenu;
 • witamina E ‒ chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
 • cynk ‒ wspomaga regenerację skóry, łagodzi stany zapalne, a także działa wzmacniająco na paznokcie;
 • miedź ‒ uczestniczy w budowie kolagenu i elastyny;
 • siarka organiczna ‒ jest elementem keratyny, która buduje skórę i jej przydatki.

Warto pamiętać, że witaminy na skórę, włosy i paznokcie mogą pomóc uzupełnić niedobory żywieniowe i poprawić ogólny wygląd, jednak nie zastąpią zbilansowanej diety. Zdrowe, zróżnicowane posiłki i spożycie odpowiedniej ilości wody to klucz do pięknego wyglądu.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.