Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Rzucanie palenia

Znalezione produkty: 27
1

1 - 24 z 27 produktów

1
...
2

Nigdy nie jest za późno, by zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów. Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych zwykle nie jest proste i trwa przez długi czas. Aby złagodzić nieco objawy odstawienia nikotyny, warto sięgnąć po dostępne w aptekach specjalistyczne preparaty dla palaczy. Mogą one mieć postać tabletek do ssania, gum do żucia, sprayów czy plastrów. Środki tego typu skutecznie zmniejszają symptomy głodu nikotynowego.

W jaki sposób objawia się uzależnienie od nikotyny?

Nikotyna jest substancją psychoaktywną oddziałującą na ośrodkowy układ nerwowy, powodując powstanie fizycznego uzależnienia. Organizm palacza nie jest w stanie funkcjonować bez regularnej stymulacji receptorów nikotynowych, a co za tym idzie, chcąc osiągnąć pożądany poziom pobudzenia i koncentracji - sięga po papierosa.

Osoba, która chce zerwać z nałogiem, boryka się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się głód nikotynowy, niepokój, irytacja, rozdrażnienie, bezsenność, zmęczenie, wzrost apetytu czy problemy ze skupieniem uwagi.

Warto wspomnieć tutaj także o uzależnieniu psychicznym, które rozwija się na skutek powtarzalnego rytuału związanego z paleniem. Osoba borykająca się z nałogiem, sięga po papierosa w sytuacjach stresowych czy niekomfortowych. Zawarta w nim nikotyna działa pobudzająco, lecz zamiast rozładowywać napięcie - odwraca uwagę od problemu, dając złudne wrażenie jego rozwiązania. Wiele osób łączy palenie papierosów z wykonywanymi na co dzień czynnościami, takimi jak pocie kawy czy rozmowa przez telefon. Wyrobione w ten sposób nawyki znacząco utrudniają walkę z nałogiem.

Preparaty na rzucenie palenia

W aptekach znaleźć można rozmaite preparaty dedykowane osobom walczącym z uzależnieniem od nikotyny. Przyjmują one postać między innymi tabletek bez recepty z cytyzyną. To naturalna substancja pozyskiwana z nasion złotokapu pospolitego występującego na terenie południowo - wschodniej Europy. Jej działanie jest zbliżone do nikotyny, lecz w przeciwieństwie do niej, jest ona pozbawiona efektu uzależniającego. Cytyzyna zwiększa skuteczność procesu rzucania palenia, pozwalając na stopniowe redukowanie uzależnienia od nikotyny. Co więcej, jest bezpieczna w stosowaniu i wywołuje jedynie nieliczne działania niepożądane. Tabletki z cytyzyną są zalecane przez Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych jako preparaty, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności, jeżeli samozaparcie i silna wola palacza są niewystarczające, by zerwać z nałogiem. Wykazują one największą skuteczność w trwałym leczeniu uzależnienia, skutecznie łagodząc objawy głodu nikotynowego i sprawiając, że organizm lepiej radzi sobie z brakiem nikotyny.

W walce z nałogiem, jakim jest palenie papierosów, pomocna może okazać się również nikotynowa terapia zastępcza. Określenie to odnosi się do środków zawierających w swoim składzie nikotynę. Pozwalają one ograniczyć szkodliwy wpływ dymu tytoniowego, stopniowo redukując ilości dostarczanej do organizmu substancji i łagodząc objawy zespołu abstynencyjnego. Preparaty wykorzystywane w nikotynowej terapii zastępczej występują w następujących postaciach:

  • gumy do żucia - są dostępne w różnych smakach i mogą zawierać 4 mg lub 2 mg nikotyny (wyższa dawka dedykowana jest osobom rozpoczynającym walkę z nałogiem). Taką gumę należy spożyć wówczas, gdy odczuwa się silną potrzebę sięgnięcia po papierosa. Środki tego typu mają tę przewagę nad tabletkami do połykania, że pozwalają walczyć z psychologicznym aspektem palenia. Żując gumę, w pewien sposób zastąpić można nawyk trzymania w ustach papierosa. Celem stosowania takich preparatów jest stopniowe, lecz całkowite zerwanie z nałogiem i zupełne odstawienie nikotyny. Terapia z użyciem gum z nikotyną trwa około 12 tygodni.
  • pastylki do ssania - stanowią one dobrą alternatywę dla osób, które nie przepadają za żuciem gum. Są dyskretne i można je mieć zawsze przy sobie, sięgając po nie wówczas, gdy przyjdzie ochota na zapalenie papierosa. Tabletki do ssania występują w różnych wersjach smakowych i dawkach. Umożliwiają natychmiastowe lub stopniowe zerwanie z nałogiem. Kuracja z wykorzystaniem takich pastylek trwa około 12 tygodni.
  • spraye - to środki do stosowania w jamie ustnej, które stosuje się w momencie, w którym pojawia się chęć zapalenia papierosa. Maksymalnie zaaplikować można 64 dawki w przeciągu 16 godzin. Zaleca się, aby z każdym kolejnym dniem zmniejszać ich liczbę.
  • plastry - służą one do przeprowadzenia 3-stopniowej kuracji trwającej około 10 tygodni. Polega ona na codziennej zmianie plastrów i naklejaniu ich za każdym razem w innym miejscu.

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Alternatywą dla farmakoterapii mogą być domowe sposoby na walkę z nałogiem nikotynowym. Jak powinna przebiegać taka terapia? Najlepiej, by palacz wyznaczył sobie dzień, w którym wypali ostatniego papierosa. Później może on zdecydować, jaką czynność będzie wykonywać wówczas, gdy najdzie go ochota „na dymka”. Może to być na przykład zjedzenie jabłka lub kostki czekolady czy zrobienie kilku przysiadów.

Zioła

Chcąc zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów, warto sięgnąć po zioła łagodzące przykre objawy głodu nikotynowego. Jest to między innymi melisa, kozłek lekarski oraz dziurawiec, które znane są z właściwości uspokajających. Podbiał oraz dziewanna wspomogą natomiast oczyszczanie organizmu palacza z toksyn. Dodatkowo zioła te działają kojąco na podrażnione przez papierosy drogi oddechowe.

Terapia antynikotynowa

Osoby chcące rzucić palenie sięgają niekiedy po alternatywne terapie antynikotynowe. Jedną z nich jest hipnoza. W trakcie seansu osoba prowadząca przekazuje palaczowi sugestie i informacje, które trafiają do podświadomości i nie mogą zostać zanegowane. Pierwsze efekty można zaobserwować już po kilku spotkaniach. Wielu byłych palaczy potwierdza, że na skutek hipnoterapii udało się im zrozumieć negatywny wpływ palenia na zdrowie.

By przestać palić, zastosować można również terapię antynikotynową metodą biorezonansu, która wykorzystuje specjalne urządzenie eliminujące drgania elektromagnetyczne. Pacjenta podłącza się do aparatu przy pomocy specjalnych diod, umieszczając na jego plecach matę elektromagnetyczną. Terapia ta ma na celu zarówno wyeliminowanie głodu nikotynowego, jak i oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów pojawiających się na skutek palenia. W jej trakcie zalecane są długie, odprężające kąpiele i picie dużej ilości wody.

U niektórych palaczy dobrze sprawdza się metoda awersyjna polegająca na obrzydzeniu nałogu przez szereg nieprzyjemnych czynności. Może być to na przykład wypalenie kilku lub kilkunastu papierosów na raz, zamknięcie się na kilkadziesiąt minut w zadymionym pomieszczeniu czy wstrzymywanie oddechu po zaciągnięciu się. Metoda ta jest jednak ryzykowna - długotrwała ekspozycja na duże dawki szkodliwych substancji może w szkodliwy sposób wpływać na organizm.

Uzależnienie od palenia papierosów to trudny do przezwyciężenia mechanizm. W walce z nałogiem pomogą dostępne w aptekach tabletki, pastylki, spraye oraz plastry. Mnogość oferowanych rozwiązań sprawia, że każdy palacz znajdzie tu coś dla siebie.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.