Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Alergia u dzieci. Jak ją leczyć? - zdjęcie

05.09.2023

3 min. czytania

Alergia u dzieci. Jak ją leczyć?

Alergia u dzieci to z roku na rok coraz bardziej dostrzegalny problem społeczny. Wpływ na jego występowanie mają czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza, infekcje, ale też m.in. wysoko przetworzona dieta. Zobacz, jak rozpoznać i jak leczyć alergię u dziecka.

Alergia u dzieci – przyczyny

Alergia u dzieci to poważny i złożony problem społeczny. W ostatnich latach obserwowany jest jego wyraźny wzrost. Istnieje wiele czynników, które predysponują do rozwoju tej uciążliwej dolegliwości.

Alergia u dziecka może być wywołana:

  • zanieczyszczeniem środowiska,
  • częstymi infekcjami, zwłaszcza o podłożu wirusowym,
  • biernym paleniem papierosów,
  • predyspozycjami genetycznymi.

Roztocza, pyłki roślin, ale też alergeny pochodzące od zwierząt to najczęstsze alergeny wziewne. Natomiast wśród najpopularniejszych alergenów pokarmowych wymienić można – według raportu FAO – takie rodzaje jedzenia jak: białko mleka krowiego, białko jajka kurzego, orzeszki arachidowe, pszenicę, soję, ryby, skorupiaki.

Co ciekawe, według Ewy Dadas-Stasiak z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej CSK MON WIM w Warszawie i innych specjalistów, alergia na białko mleka krowiego zazwyczaj ma charakter przemijający i ustępuje wraz z wiekiem.

Alergia u dziecka – symptomy

Objawy alergii mogą mieć postać miejscową lub dotykają rozmaite układy organizmu, a nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Przykładowo symptomy pochodzące ze strony układu pokarmowego dziecka to m.in.:

  • biegunka,
  • zaparcia,
  • ulewanie,
  • kolki,
  • bóle brzucha,
  • refluks żołądkowo-przełykowy czy brak przyrostu masy ciała.

Z kolei dolegliwości charakterystyczne dla alergii w obrębie układu oddechowego to np.: świszczący oddech, kaszel, nieżyt nosa, astma, surowicze zapalenie ucha środkowego, powtarzające się zapalenia oskrzeli.

Zwróć także uwagę na objawy alergii pojawiające się na skórze. Wymienić tu można:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • pokrzywkę czy obrzęk naczynioruchowy.

Inne dolegliwości, które mają związek z alergią to m.in.: omdlenia, drgawki, a nawet nadpobudliwość.


Na alergię dla dziecka

Leczenie alergii

Zastanawiasz się, jak leczyć alergię u swojej pociechy? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie wszystkie polecane dorosłym alergikom wyroby medyczne czy leki na alergię sprawdzą się w przypadku dzieci. Organizm małego człowieka dopiero się rozwija, zatem zanim podasz mu konkretny preparat, sprawdź w ulotce lub zapytaj specjalisty, np. farmaceuty, czy środek jest dla niego bezpieczny.

Leki na alergię w przypadku łagodnych dolegliwości alergicznych – można nabyć bez recepty. Takie preparaty zawierają substancje przeciwhistaminowe, które ograniczają reakcję zapalną organizmu.

Pamiętaj, że leczenie alergii to nie tylko przyjmowanie leków. Najlepszym rozwiązaniem jest zidentyfikowanie źródła dolegliwości i objawów alergicznych, a następnie jego unikanie. Aby potwierdzić alergię u dziecka, konieczne są specjalistyczne testy. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha jest leczona właściwie.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • E. Dadasiak-Stasiak, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), s. 92-99.
Katarzyna Augustyniak

magister

Katarzyna
Augustyniak

O Autorze

Dziennikarka medyczna zainteresowana światem przyrody i tajnikami ludzkiego organizmu. Ceni sobie dokładny research oparty na literaturze naukowej i dane statystyczne. Uwielbia śledzić najnowsze doniesienia i nowinki medyczne. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Obecnie studentka V roku prawa na Uniwersytecie Opolskim z nieustanną chęcią pogłębiania wiedzy. Ma kota, dzięki któremu każdego dnia przekonuje się, jak fascynująca jest natura.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.