Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Najważniejsze wskazówki w codziennej higienie jamy ustnej - zdjęcie

26.10.2023

8 min. czytania

Najważniejsze wskazówki w codziennej higienie jamy ustnej

Piękny i zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką. Aby zachować zdrowie jamy ustnej i uniknąć poważnych chorób zębów, niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i zębów na każdym etapie życia. W tym kompleksowym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak dbać o zęby, by uniknąć konsekwencji zaniedbań, takich jak choroby zębów. Dowiedz się, jak powinno wyglądać szczotkowanie zębów oraz na co zwracać uwagę, by zachować zdrowe zęby!

Choroby zębów – zagrożenie dla Twojego uśmiechu

Twoje zęby są narażone na różne choroby, które mogą poważnie wpłynąć nie tylko na Twój uśmiech, ale również na ogólne zdrowie. Niektóre choroby zębów mogą powodować powikłania, które w zaawansowanym stadium stanowią zagrożenie dla życia. Poznaj najczęściej diagnozowane choroby w obrębie jamy ustnej:

Czy wiesz, jak poważne choroby mogą Cię dotknąć od nieleczonego zęba?

Zepsute zęby mogą powodować również szereg schorzeń ogólnych. Niektóre choroby od nieleczonego zęba są poważne i mogą zagrażać życiu. Nie bagatelizuj żadnych zmian i dolegliwości związanych z jamą ustną, aby nie zmagać się z przykrymi skutkami, do których zalicza się następujące przypadłości:

  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie zatok,
  • infekcje w obrębie kości szczękowej,
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby nerek,
  • problemy z układem trawiennym.

Jak dbać o zęby? Poznaj najważniejsze kroki do utrzymania zdrowych zębów

Piękny uśmiech zawsze przyciąga uwagę. Zastanawiasz się jak dbać o zęby? Wystarczy, że będziesz regularnie stosować się do kilku prostych zasad. Zapewnij swoim zębom najlepszą opiekę i ciesz się ich długotrwałym blaskiem. Poznaj trzy podstawowe kroki, które powinny być częścią Twojej codziennej rutyny:

  1. Higiena jamy ustnej i zębów
  2. Zdrowa dieta
  3. Regularne wizyty u stomatologa

W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy każdy z powyższych kroków. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, które od teraz będą nieodłącznym elementem Twojej codzienności.


W higienie jamy ustnej

Krok 1. – wprowadź do swojej rutyny kluczowe zasady higieny

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów.  Powinna składać się z kilku etapów i każdy z nich jest niemniej ważny. Aby pielęgnacja była kompletna, pamiętaj, aby żadnego z nich nie pomijać.

  • Wybierz odpowiednią szczoteczkę do zębów – powinna mieć miękkie włosie i dostosowaną wielkość główki, aby łatwo docierać do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Regularnie wymieniaj szczoteczkę co około trzy miesiące. Po pewnym czasie włosie staje się zużyte i mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej.
  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest często pomijane, a jednak ma ogromne znaczenie. Użycie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych pozwala na usunięcie resztek jedzenia i płytki nazębnej z miejsc, gdzie zwykła szczoteczka nie dociera.
  • Wybór odpowiedniej pasty do zębów zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Możemy wybierać spośród past wzmacniających szkliwo, chroniących przed nadwrażliwością, przeciwdziałających próchnicy czy zapewniających długotrwałą świeżość oddechu.
  • Płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem do płukania to ważne uzupełnienie codziennej higieny. Płyny do płukania mogą zawierać składniki antybakteryjne, przeciwdziałać powstawaniu płytki nazębnej oraz zapewniać uczucie świeżości.

Jak myć zęby, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia?

Mogłoby się wydawać, że każdy doskonale wie, jak myć zęby. Okazuje się jednak, że wiele osób popełnia błędy, wykonując tę prostą z pozoru czynność. Bez obaw, zapoznaj się z poniższą instrukcją i nabierz pewności, że robisz to poprawnie.

  • Utrzymuj odpowiedni kąt szczoteczki – trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni, skieruj włókna w stronę linii dziąseł. To pomoże usunąć osad nazębny i resztki jedzenia z powierzchni zębów.
  • Wykonuj ruchy okrężne na powierzchni zębów, skupiając się na przedniej i tylnej stronie oraz na powierzchni żującej. Unikaj zbyt silnego nacisku, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa.
  • Nie zapomnij o języku – szczotkowanie języka jest równie ważne. Delikatnie przeciągaj szczoteczką po języku, aby usunąć bakterie i śluz.
  • Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty. Pamiętaj, że regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Krok 2. – uwzględnij w diecie składniki, które pozwolą Ci zadbać o uśmiech

Prawidłowa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. Jej składniki powinny wspierać mineralizację szkliwa i tkanki zęba oraz zapewniać odpowiednią ochronę przed próchnicą. W diecie uwzględnij produkty bogate w wapń, takie jak mleko i jego przetwory, które wzmacniają szkliwo i zapobiegają erozji. Pamiętaj, że produkty bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, wspomagają zdrowe dziąsła i utrzymanie kolagenu w tkankach. Z kolei warzywa i owoce bogate w błonnik, jak jabłka czy marchewki, stymulują produkcję śliny, która neutralizuje kwasy i chroni przed próchnicą.

Suplementy diety na zdrowe zęby

W przypadku suplementów diety, witamina D pełni kluczową rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu, niezbędnych dla zdrowych zębów. Z kolei fluor, często obecny w pastach do zębów i płukanek, wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Należy jednak zachować umiar w stosowaniu fluoru.  Suplementacja witaminą K2 może pomóc w mineralizacji kości i utrzymaniu zdrowych zębów poprzez regulację transportu wapnia.

Krok 3. – zaprzyjaźnij się z gabinetem stomatologicznym.

Regularne wizyty u stomatologa są kluczowym elementem dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Stosując odpowiednią dietę i trzymając się reguł związanych z higieną – wciąż istnieje ryzyko pojawienia się zmian w obrębie jamy ustnej. Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić każdy zakamarek. Tu z pomocą przychodzi specjalista. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog może przeprowadzić dokładne badanie zębów i dziąseł, wykryć wczesne oznaki chorób, takich jak próchnica czy zapalenie dziąseł, oraz zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Higienizacja jamy ustnej przeprowadzona przez specjalistę, pozwoli na skuteczne usunięcie płytki nazębną i osadów, które są niemożliwe do usunięcia w domowych warunkach. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwalają na monitorowanie stanu uzębienia i podejmowanie odpowiednich działań prewencyjnych.

Podsumowanie

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna na każdym etapie życia. Pamiętaj, jak istotne jest prawidłowe szczotkowanie zębów,  nitkowanie oraz regularne kontrole u dentysty. Wykorzystaj specjalistyczne środki, takie jak pasty czy płyny, które są dostępne w aptekach internetowych. Zdrowie jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia, dlatego warto poświęcić temu czas i uwagę.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Natalia Młynek

technik farmacji

Natalia
Młynek

O Autorze

Absolwentka Szkoły Medycznej w Gdyni na kierunku Technik Farmaceutyczny oraz Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyła socjologię mediów i komunikacji. 

Przez prawie 6 lat zdobywała doświadczenie zawodowe za pierwszym stołem, pracując w trójmiejskich aptekach. To tam nauczyła się słuchać potrzeb pacjentów i znajdować rozwiązania dla ich problemów. Aktualnie zajmuje stanowisko specjalisty ds. zapytań medycznych w międzynarodowej firmie farmaceutycznej Sanofi, w której udziela odpowiedzi na pytania nurtujące pacjentów, farmaceutów oraz lekarzy.

Prywatnie pasjonatka trekkingu, miłośniczka podróży i Włoch. W domowym laboratorium z pasją tworzy kosmetyki do własnego użytku, wykorzystując umiejętności zdobyte zarówno w pracy w aptece, jak i podczas dodatkowych szkoleń z zakresu dermatologii i receptury aptecznej.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.