Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Biegunka u dzieci - zdjęcie

06.05.2024

10 min. czytania

Biegunka u dzieci

Biegunka u dzieci to powszechna dolegliwość układu pokarmowego, która może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Do jej pojawienia się przyczynić się mogą nie tylko nieodpowiednie pokarmy, ale też codzienny stres i lęki. Szczególnie niebezpieczną jest biegunka u niemowlaka - mała powierzchnia ciała sprawia, że dziecko może odwodnić się znacznie szybciej niż starsza pociecha czy osoba dorosła. Zobacz, co można zastosować na tego typu problemy układu pokarmowego u dziecka.

Rozwolnienie u dziecka - co to jest?

Biegunka, inaczej rozwolnienie, to stan, gdy stolec jest oddawany w nadmiernie luźnej formie. To właśnie konsystencja ma wpływ na to, by określić, czy mamy do czynienia z tego typu dolegliwością. Kupka dziecka jest półpłynna, wodnista albo płynna. Istotna jest też zwiększona częstotliwość korzystania z toalety. Rozwolnienie występuje, gdy stolec w zmienionej postaci pojawia się minimum 3 lub więcej razy w ciągu doby.

Istnieją 3 podstawowe mechanizmy związane z rozwojem biegunki. Pierwszy z nich to biegunka, która ma związek z uszkodzeniem pracy nabłonka jelitowego w konsekwencji przebiegu procesu chorobowego. Drugi jest uzasadniony nadmiernym wydzielaniem do jelita soli, wody, ale też innych substancji. Z kolei trzeci to efekt niemożności wchłonięcia nadmiernej ilości substancji z jelita. Takie substancje zatrzymują wodę, co przekłada się na zwiększenie objętości stolca. Długość biegunki może być różnorodna - od kilku dni do nawet wielu tygodni czy miesięcy. W tym drugim przypadku pojawia się tzw. biegunka przetrwała.

Potencjalne przyczyny rozwolnienia u dziecka

Co konkretnie przyczynia się do pojawienia się biegunki u pociechy? Czynników sprzyjających rozwolnieniu jest naprawdę sporo i mogą mieć związek nie tylko z dolegliwościami fizycznymi, ale też psychicznymi. U małych dzieci biegunka często ma podłoże infekcyjne. To jeden z objawów infekcji, obok gorączki, bólu brzucha, nudności czy wymiotów. Tego typu biegunki wywołują wirusy, np. przenoszone drogą kropelkową, ale też bakterie, przykładowo obecne w jedzeniu albo w wodzie.

U maluchów obserwuje się też tzw. biegunkę poantybiotykową, która ma związek z przyjmowaniem antybiotyków i leczeniem innych dolegliwości. To konsekwencja zaburzenia równowagi wśród bakterii znajdujących się w jelitach, wywołana antybiotykoterapią.

Biegunka może być też alarmującym sygnałem, że pociecha zjadła pokarm, który jej nie służy, włącznie z trującymi grzybami czy innymi niebezpiecznymi substancjami. Oczywiście, takie sytuacje zdarzają się znacznie częściej niż klasyczna biegunka wywołana infekcja lub zatruciem pokarmowym, jednak zawsze warto trzymać rękę na pulsie i mieć świadomość również i tego typu ryzyka.

Biegunka u noworodka może być pierwszym sygnałem, że dziecko ma nietolerancje pokarmowe, np. ma trudności z trawieniem laktozy. Często towarzyszą im również inne problemy, np. wzdęcia, kolki niemowlęce, refluks. Biegunka może też przebiegać na zmianę z zaparciami.

Biegunka u dziecka - stres jedną z przyczyn

Biegunka to też odpowiedź organizmu na to, co emocjonalnie może w danym momencie przeżywać Twoja pociecha. Świat emocji dziecka dopiero się rozwija, dlatego to, co dorosłych już nie przeraża, dla dziecka może wydawać się problemem nie do przeskoczenia. Przed Twoim dzieckiem ważne wydarzenie, np. sprawdzian lub konkurs, a ono spędza wiele czasu w toalecie?

To znak, że przyczyną biegunki może być u niego stres i napięcie nerwowe związane ze zbliżającymi się wydarzeniami. Jeżeli dziecko boryka się z takimi dolegliwościami, powinno nie tylko przyjąć preparaty łagodzące biegunkę, ale też uzyskać wsparcie od bliskich. 

Niektóre sytuacje mogą być dla Twojej pociechy zbyt trudne i za bardzo obciążające emocjonalnie, czasem więc, zamiast wystawiać dziecko na takie doświadczenia, warto po prostu pozwolić mu np. zrezygnować.


Preparaty na biegunkę

Preparaty na biegunkę dla dzieci - co powinno znaleźć się w składzie?

Co zastosować na biegunkę u maluszka? Twoje dziecko skarży się na rozwolnienie, a może zauważasz u swojego niemowlaka tego typu dolegliwość? Preparaty dopasuj przede wszystkim do wieku pociechy. W ulotce lub opisie na opakowaniu dołączonym przez producenta znajdziesz wskazania związane z tym, dla kogo konkretny środek jest przeznaczony.

Formę preparatu dostosuj do możliwości związanych z połykaniem Twojej pociechy. W naszej aptece internetowej znajdziesz np. środki dostępne w formie płynnej, np. krople albo syrop na biegunkę dla dzieci, które sprawdzą się u niemowląt i kilkulatków.

Krople na biegunkę dla niemowląt oprócz wygodnej formuły, zawierają również w składzie substancje czynne bezpieczne dla tej grupy wiekowej. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że dostępne są także preparaty przeznaczone dla dzieci od 3., 6. lub 12. roku życia. Przed zakupem należy wnikliwie zapoznać się z opisem, by mieć pewność, że konkretny środek sprawdzi się w przypadku maluszka.

Znane substancje w produktach na biegunkę

Co zwykle znajduje się w składzie produktów przeznaczonych do niwelowania biegunki dla dzieci? Podstawowym składnikiem, który od lat jest wykorzystywany w leczeniu biegunek u dzieci, jest węgiel aktywny, nazywany też aktywowanym. Taki środek wspiera układ trawienny dziecka, regulując jego pracę. Gdy węgiel aktywny dostanie się do układu pokarmowego, wiąże różne substancje, co sprawia, że nadaje się nie tylko do łagodzenia biegunek, ale też innych problemów układu pokarmowego, w tym m.in. wzdęć, zatruć czy niestrawności.

Wśród środków dostępnych w Aptece Codziennej znajdziesz również preparaty przeznaczone do leczenia konkretnych typów biegunek u dzieci. Przykładowo rozwolnienie o podłożu bakteryjnym można próbować zwalczać produktami zawierającymi w swoim składzie pochodną 5-nitrofuranu. Tego typu substancja działa miejscowo, bezpośrednio w jelicie, a przy tym nie niszczy tych tzw. dobroczynnych rodzajów bakterii. Substancja jest wydalana bezpośrednio wraz z kałem.

W składzie produktów na biegunkę u dzieci warto też szukać substancji ziołowych, np. rumianku, imbiru, które mają korzystne działanie na perystaltykę jelit, regulują procesy trawienne, a także regulują inne dolegliwości, np. odbijanie czy wzdęcia. Co ciekawe, niektóre ze środków na rozwolnienie dla dzieci mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, dotyczy to zwykle produktów z rumiankiem w składzie. Zawsze jednak dla pewności należy dokładnie sprawdzić wytyczne umieszczone przez producenta na opakowaniu lub w ulotce.

Kiedy stosować leki na rozwolnienie dla dzieci?

W tym zakresie wyróżnia się dwa podejścia. Niektórzy - gdy tylko zauważą niepokojące objawy - od razu podają swoim pociechom preparaty apteczne, inni natomiast - dopiero wówczas, gdy stan dziecka się pogarsza, a biegunki nie ustępują.

Leki na biegunkę dla dzieci można stosować praktycznie od razu, gdy pojawią się niekomfortowe symptomy. W ten sposób rozpoczniesz walkę z biegunką na początku, gdy jeszcze nie doprowadziła np. do odwodnienia dziecka lub innych powikłań. Suplementy diety, preparaty i leki na rozwolnienie są dostępne w różnych wersjach w naszej aptece internetowej. Występują w formie kropel, syropów, tabletek do połykania czy kapsułek do rozpuszczania w ustach.

Szczegóły związane z tym, jak często przyjmować konkretny środek zostały umieszczone w ulotce lub na opakowaniu produktu. Na tej podstawie ustal częstotliwość podawania dziecku leku lub innego preparatu. Niekiedy dawka oraz częstość zażywania leku jest uzależniona od wagi dziecka albo jego wieku. Kieruj się tymi wytycznymi, by nie doprowadzić np. do przedawkowania jakiegoś wyrobu. Miej świadomość ewentualnych skutków ubocznych, które jednak w przypadku środków dostępnych bez recepty nie są z reguły bardzo poważne. W innym przypadku zapewne można by było je kupić wyłącznie na receptę.

Elektrolity dla dzieci - wsparcie w przebiegu biegunki

Pamiętaj, że organizm dziecka po biegunce jest już na tyle osłabiony, że potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci elektrolitów. Tego typu substancje to szansa na to, by uzupełnić niedobory pierwiastków w organizmie, które zostały utracone w trakcie rozwolnienia. W naszej aptece internetowej znajdziesz szereg preparatów, np. elektrolity w saszetkach, które pozwolą organizmowi Twojego dziecka szybko się zregenerować. 

Poza tym uporczywe biegunki to również większe ryzyko odwodnienia dlatego, chcąc zadbać o dziecko, należy zachęcić je do picia dużych ilości wody, by uzupełnić płyny. Woda w połączeniu z elektrolitami to sposób na to, by wyregulować gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. 

Organizm dziecka, które zmierzyło się z biegunką, możesz też wzmacniać za pomocą produktów sklasyfikowanych jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, np. zawierających maślan sodu. Tego typu preparaty wspierają powrót do równowagi nie tylko po biegunkach, ale też w przebiegu chorób zapalnych błony śluzowej jelit. Pamiętaj, że jeżeli pomimo podjętych działań biegunka utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia poważniejszych problemów zdrowotnych u dziecka.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Katarzyna Augustyniak

magister

Katarzyna
Augustyniak

O Autorze

Dziennikarka medyczna zainteresowana światem przyrody i tajnikami ludzkiego organizmu. Ceni sobie dokładny research oparty na literaturze naukowej i dane statystyczne. Uwielbia śledzić najnowsze doniesienia i nowinki medyczne. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Obecnie studentka V roku prawa na Uniwersytecie Opolskim z nieustanną chęcią pogłębiania wiedzy. Ma kota, dzięki któremu każdego dnia przekonuje się, jak fascynująca jest natura.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.