Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, która może wywoływać frustrację i bezradność. Czy wiesz, że trądzik dotyka 80% populacji w wieku 11-30 lat? Wiele osób zmagających się z tym problemem cierpi jednocześnie na stany depresyjne lub odczuwa utratę pewności siebie. Jeśli zastanawiasz się, co powoduje trądzik, jakie są przyczyny trądziku, jak powinna wyglądać dieta na trądzik – przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, który pomoże Ci przygotować odpowiedni oręż do walki z tym wrogiem.
Większość osób zna główne objawy tej choroby skóry, ale nie każdy wie, co to trądzik i dlaczego pojawia się na skórze. Trądzik należy do grypy przewlekłych dermatoz, które występują najczęściej u młodych osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Ta przypadłość dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczyny, jednak u niektórych może również występować także w dorosłym wieku. Objawia się powstawaniem zmian skórnych o charakterze krost, cyst, grudek i zaskórników, które często lokalizowane są na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach.
Trądzik jest spowodowany nadmierną produkcją sebum (łoju) przez gruczoły łojowe skóry, co prowadzi do zablokowania porów. Dodatkowo, bakterie obecne na skórze mogą przyczynić się do stanu zapalnego, powodując powstawanie zaczerwienionych i bolesnych zmian skórnych. Czynniki hormonalne, takie jak wzrost poziomu hormonów płciowych w okresie dojrzewania również mogą mieć wpływ na rozwój trądziku.
Twoja skóra często jest zwierciadłem tego, co dzieje się wewnątrz Twojego ciała. Istnieje wiele przyczyn zmian skórnych i najczęściej zależą od rodzaju trądziku. Czy wiesz, dlaczego zmagasz się z tym problemem? Poznaj możliwe przyczyny trądziku:
Wyróżnia się kilka różnych rodzajów trądziku. Aby wiedzieć, z czym dokładnie masz do czynienia, warto poznać różne odmiany tej choroby skóry. Zebraliśmy najczęściej występujące rodzaje trądziku:
Aby poprawić stan swojej skóry, jesteś w stanie sięgnąć po wszelkie dostępne środki? Wiele osób w wyniku desperacji posiłkuje się każdą formą wsparcia i pomocy, by pozbyć się niechcianych krostek i grudek. Podejdź do pielęgnacji skóry trądzikowej z rozsądkiem i spokojem. Ułóż sobie plan, a następnie konsekwentnie go realizuj. Jakie kluczowe aspekty warto wziąć pod uwagę?
Jedną z pierwszych rzeczy, którą warto zmienić w swojej codzienności, są nawyki żywieniowe. Niektóre składniki kryjące się w produktach spożywczych mogą wywierać negatywny wpływ na kondycję skóry. Warto wiedzieć, czego unikać, a po co sięgać, tocząc bój o czystą skórę. Poznaj kilka wskazówek dotyczących tego, co na trądzik powinno znajdować się w Twoim menu, a które produkty musisz wyeliminować.
Każdy z nas marzy o czystej, promiennej skórze, ale dla osób borykających się z trądzikiem ta droga może wydawać się trudniejsza. Niezależnie od stopnia nasilenia trądziku, istnieją elementarne kroki, które możesz podjąć, aby przywrócić skórze równowagę i odzyskać pewność siebie. Pamiętaj, aby uwzględnić:
W drogeriach i marketach znajdziesz mnóstwo specyfików dedykowanych skórze trądzikowej, mimo to postaw na sprawdzone i przebadane dermokosmetyki. Te produkty znajdziesz wyłącznie w godnych zaufania miejscach, takich jak apteka internetowa. Te specjalistyczne produkty skomponowane są w taki sposób, by wspomagać leczenie trądziku i pielęgnację skóry. Jakie składniki powinny zawierać dermokosmetyki na trądzik?
Nie zawsze konieczna jest ingerencja specjalistów medycyny estetycznej, aby zatroszczyć się o skórę w szczególny sposób. Poświęć sobie trochę uwagi i odpręż się w domowym zaciszu. Poznaj 3 domowe zabiegi na trądzik, które możesz wykonać samodzielnie.
Sposoby na leczenie trądziku powinny być dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnych zmian często pomaga modyfikacja stylu życia, która skupia się na właściwiej pielęgnacji czy zbilansowanej diecie. W przypadku bardziej zaawansowanej dermatozy warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Jak wówczas może przebiegać leczenie trądziku?
W przypadku umiarkowanego i ciężkiego trądziku dermatolog może zalecić stosowanie leków na receptę, takich jak:
Często przepisywane są także preparaty do stosowania miejscowego, które zawierają m.in. antybiotyki, kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy bliznach potrądzikowych, skuteczne mogą się okazać zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny, laseroterapia czy terapia światłem.
Czasami na skórze mogą pojawiać się dermatozy, które mogą być mylone z trądzikiem. Niewłaściwie leczenie tych zmian, zwykle pogarsza ich stan. Choroby skóry, które bywają błędnie przez nas rozpoznawane, to:
Jeśli masz wątpliwości co do diagnozy lub objawy nasilają się, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić dokładną przyczynę. Dzięki temu zapobiegniesz niewłaściwemu leczeniu, które może prowadzić do zaostrzeń.
Trądzik jest jedną z najpowszechniejszych chorób skóry, najczęściej pojawiającą się w okresie dojrzewania. Przyczyny trądziku są zróżnicowane, w zależności od tego, czy jest to trądzik młodzieńczy, hormonalny czy trądzik różowaty, jednak najczęściej dotyczą nadprodukcji sebum. Pamiętaj, jak ważna jest dieta na trądzik oraz rozsądna pielęgnacja skóry. Istnieje wiele metod leczenia trądziku: od sposobów domowych po specjalistyczne leki na receptę i zabiegi medycyny estetycznej. Jeśli masz wątpliwości, który ze sposobów będzie w Twoim przypadku właściwy, nie wahaj się skorzystać z porady dermatologa.
Przeczytaj również:
Drożdżyca (kandydoza) - objawy, rodzaje, przyczyny oraz leczenie Znamiona na skórze – pielęgnacja, sposób higieny oraz dlaczego trzeba je badać? Jak działa kolagen w proszku? Stosowanie oraz wskazania do picia kolagenu w proszku Preparaty na rozstępy i blizny dla kobiet w ciąży Wirus małpiej ospy w Europie . Sprawdź jak się ochronić!Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Natalia
Młynek
O Autorze
Autor
Poradnik Codzienna
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.