Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Wspomaganie odchudzania

Znalezione produkty: 42
1

1 - 24 z 42 produktów

1
...
2

W walce ze zbędnymi kilogramami pomóc może nie tylko odpowiednio skomponowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Chcąc usprawnić ten proces, warto sięgnąć po dostępne w aptekach leki i suplementy diety na odchudzanie.

Podział preparatów wspomagających odchudzanie

Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami produktów na wspomaganie odchudzania. Są to między innymi leki zawierające substancje czynne, takie jak naltrekson, orlistat, bupropion czy semaglutyd. Kolejną kategorią są suplementy diety, w składzie których znajdziemy:

  • substancje pęczniejące zwiększające uczcie sytości i wspomagające w ten sposób proces redukcji masy ciała (najczęściej są to rozmaite frakcje błonnika),
  • substancje wpływające na zwiększenie termogenezy, czyli zużywania kalorii przez organizm. Określane są one mianem termogeników i zawierać mogą kofeinę, synefrynę czy ekstrakt z guarany,
  • substancje regulujące gospodarkę węglowodanową, takie jak chociażby chrom,
  • substancje wspomagające utlenianie tłuszczów i hamujące ich syntezę. Jest to między innymi L-karnityna, zielona herbata oraz CLA,
  • substancje ograniczające wchłanianie tłuszczu typu chitosan,
  • substancje regulujące przemianę materii, takie jak środki moczopędne.

Leki na wspomaganie odchudzania

Leki na wspomaganie odchudzania przyjmują najczęściej postać tabletek przepisywanych na receptę. Ich główną substancją czynną może być między innymi orlisat, który oddziałuje na enzymy odpowiadające za trawienie tłuszczów, ograniczając ich wchłanianie o około 1/3. Sprawia to, że wartość energetyczna spożywanych posiłków ulega redukcji i powstaje deficyt energetyczny, w konsekwencji czego dochodzi do spadku masy ciała. Leki na wspomaganie odchudzania z orsalitem mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak biegunki tłuszczowe. Niekiedy przyczyniają się one także do pogorszenia wchłaniania środków antykoncepcyjnych lub witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a co za tym idzie - niedoborów tych drugich.

W aptekach spotkać można się także z tabletkami na odchudzanie zawierającymi naltrekson i bupropion. Ich połączenie wpływa na pobudzanie ośrodka sytości w mózgu i oddziałuje na układ nagrody. Skutkami ubocznymi, z jakimi najczęściej borykają się pacjenci przyjmujący leki z tej kategorii są: wymioty, nudności, bóle brzucha, głowy i mięśni, bezsenność oraz poddenerwowanie.

Niezwykle popularnymi w ostatnim czasie preparatami na wspomaganie odchudzania są te, w składzie których znajduje się semaglutyd. Do tej pory wykorzystywane były one wyłącznie u pacjentów z cukrzycą, regulując wydzielanie insuliny i kontrolując apetyt. Jak się jednak okazuje, występująca tu substancja czynna przyczynia się także do redukcji masy ciała. Preparaty tego typu mogą mieć postać zarówno tabletek, jak i zastrzyków.

Suplementy diety hamujące apetyt

Drugą kategorią dostępnych w aptekach produktów na odchudzanie są suplementy diety. Podzielić można je na kilka kategorii. Jedna z nich to tabletki hamujące apetyt. Pęcznieją one w żołądku i jelitach oraz opóźniają opróżnianie żołądka, przyczyniając się w ten sposób to wydłużenia czasu wchłaniania składników pokarmowych i uczucia sytości. Dodatkowo, suplementy tego typu wpływają na wzrost wydzielania związków pobudzających sytość i redukcję tych, które odpowiadają za pobudzanie głodu.

W składzie wspomnianych powyżej suplementów diety znajdują się najczęściej pochodne roślin o wysokiej zawartości błonnika. Mogą być to między innymi nasiona babki jajowatej. Zawarty w nich błonnik rozpuszczalny tworzy w żołądku żel przedłużający uczucie sytości i zmniejszający wchłanianie składników odżywczych, takich jak węglowodany i tłuszcze.

Preparaty hamujące apetyt zawierać mogą również glukomannan, czyli kompleks polisacharydów pozyskiwanych z dziwidła Riviera. Zasada ich działania jest zbliżona do suplementów z nasionami babki jajowatej. By były one skuteczne, należy je stosować w połączeniu z dietą o odpowiednim deficycie kalorycznym.

Chcąc wspomóc proces odchudzania, sięgnąć można również po suplementy z gumą guar, czyli frakcją błonnika pochodzącą z rośliny o nazwie Cyamopsis tetragonolobus. To kompleks polisacharydów wpływających na zwiększone uczucie sytości.

Godne polecenia są także preparaty zawierające spirulinę, czyli proszek o zielonej barwie wytwarzany z sinic. Przyczyniają się one do regulacji apetytu i sytości, nie oddziałując na opróżnianie żołądka.                                        

Warto wspomnieć tutaj również o suplementach na odchudzanie z mlecznym białkiem serwatkowym, które pobudzają wydzielanie hormonów związanych z uczuciem sytości, redukując uczucie głodu. Dodatkowo, prowadzą one do zwiększonego rozwoju tkanki tłuszczowej, a także jej utleniania i redukcji.

Osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, mogą wypróbować oferowane przez apteki suplementy diety spalające tłuszcz, które wspierają proces lipolizy i lipogenezy. W ich składzie może się znajdować między innymi pirogronian, który jest pochodzą kwasu pirogronowego i naturalnym produktem metabolizmu. Jego źródłami są między innymi jabłka, ser oraz wino. Pirogronian przyczynia się do przesunięcia metabolizmu ze spalania węglowodanów do spalania tłuszczu, pobudzając w ten sposób oksydację kwasów tłuszczowych.

Suplementami spalającymi tłuszcz są również te zawierające L-karnitynę. Jest to pochodna aminokwasów naturalnie występująca w ludzkim organizmie. L-karnityna odpowiada za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondrium, gdzie są one przetwaaezane na energię. Wspomniana substancja w pozytywny sposób wpływa na redukcję masy ciała wyłącznie u osób z nadwagą i otyłością.

Dużą popularnością cieszą się także suplementy diety spalające tłuszcz z zieloną herbatą. Jej ekstrakt wpływa na redukcję masy ciała i redukcję występowania nowotworów oraz chorób sercowo - naczyniowych. Zawiera on kofeinę oraz EGCG, które zmniejszają efektywność enzymów trawiących węglowodany i tłuszcze, obniżając ilość wchłanianych kalorii. Zielona herbata pozytywnie oddziałuje na mikrobiotę jelitową i reguluje przebieg lipoogenezy i lipolizy. Wspomniana powyżej kofeina ma działanie termogeniczne.

Preparat wspomagające spalanie tłuszczu mogą zawierać również CLA, czyli sprzężone dieny kwasu linolowego, które naturalnie występują w mleku oraz mięsie przeżuwaczy. Wpływają one na rozmiar oraz różnicowanie komórek tłuszczowych, przyczyniając się do wzrostu spalania kwasów tłuszczowych i przekształcania tkanki tłuszczowej białej w brunatną, która jest aktywna metabolicznie.

Chcąc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i obniżyć masę ciała, należy zadziałać w sposób kompleksowy. Poza dietą i ćwiczeniami warto zastosować również jeden z dostępnych w aptekach leków lub suplementów diety na wspomaganie odchudzania. Środki tego typu mogą się różnić od siebie zarówno mechanizmem działania, jak i składem.

                                                                              

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.