Gwarancja spakowania w ciągu 24h

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Najczęstsze dolegliwości dzieci na wakacjach - zdjęcie

30.05.2024

5 min. czytania

Najczęstsze dolegliwości dzieci na wakacjach

Wakacje to dla każdego dziecka najbardziej wyczekiwany czas w roku. Nie trzeba chodzić do szkoły, na dworze jest ciepło, jest to także okres wyczekiwanych wyjazdów i podróży. Niestety, przerwa wakacyjna nie zawsze jest wolna od chorób czy urazów. Właśnie dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować. Na co chorują dzieci latem? Jak spakować apteczkę na wakacje? Przeczytaj poniższy tekst!

Maluch w podróży ‒ jak spakować dziecko na wakacje?

Za pakowanie bagażu dziecka odpowiadają oczywiście rodzice lub opiekunowie, choć dzieci ‒ zwłaszcza te starsze ‒ powinny być zaangażowane w ten proces. Wyjazdowy ekwipunek powinien być dostosowany do celu podróży, czasu trwania wyjazdu oraz spodziewanych na miejscu warunków pogodowych. Oprócz ubrań, obuwia czy kosmetyków, w dziecięcym bagażu powinna znaleźć się także książeczka zdrowia dziecka, czyli najważniejszy dokument informujący o przebytych chorobach i obecnym stanie zdrowia pociechy. Przed wyjazdem warto również zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca wypoczynku znajduje się SOR, przychodnia lub apteka.

Apteczka na wakacje ‒ wyposażenie i lekarstwa dla dzieci

Istotnym elementem zabieranego bagażu na wakacje z dzieckiem jest apteczka. Podstawowymi elementami jej wyposażenia powinny być:

Kompletując medyczny ekwipunek, warto skorzystać z usług apteki internetowej. Dzięki temu apteczkę na wakacje można skompletować szybko i wygodnie ‒ bez wychodzenia z domu.


Dziecięca apteczka

Najczęstsze dolegliwości podczas wakacji z dzieckiem

Wakacyjna, letnia pogoda niestety nie chroni przed infekcjami. Przebywanie w zatłoczonych miejscach, takich jak środki transportu lub atrakcje turystyczne, zwłaszcza z innymi dziećmi, jest czynnikiem ryzyka częstszych zakażeń. Infekcje u dzieci dotyczą głównie dróg oddechowych, uszu, przewodu pokarmowego, a także układu moczowego. Objawiają się one zwykle gorączką, osłabieniem, rozdrażnieniem, kaszlem, katarem, wymiotami lub biegunką u dziecka.

Niekończąca się historia, czyli co na katar u dziecka

Czy wiesz, że zdrowie dziecko może przechodzić zakażenie górnych dróg oddechowych nawet do 8 razy w ciągu roku? Nic zatem dziwnego, że katar u dziecka może wystąpić również podczas wakacji. Schorzenie to nie jest groźne, jednak zdecydowanie wpływa na samopoczucie małego podróżnika.

Co pomaga na katar u dziecka? Niestety, nie istnieje leczenie przyczynowe, które pozwoliłoby zupełnie zniwelować nieprzyjemne objawy związane z tym schorzeniem. Działania lecznicze powinny się zatem skupić na leczeniu objawowym. Najczęściej zaleca się zastosowanie kropli do nosa, które pomogą go udrożnić. W przypadku cięższych infekcji konieczne może być zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Warto pamiętać, że katar u dziecka może mieć również przyczynę alergiczną. Wakacje są czasem pylenia wielu roślin i grzybów, dlatego rodzice małych alergików powinni pamiętać o zabraniu ze sobą leków antyhistaminowych oraz regularnym ich stosowaniu.

Wymioty i biegunka u dzieci

Ostre choroby infekcyjne przewodu pokarmowego są jednymi z częstszych schorzeń, na które chorują latem dzieci. Jedzenie w nowych miejscach, drobnoustroje lub nawet stres mogą doprowadzić do wystąpienia wymiotów, lub biegunki u dziecka. Najgroźniejsze jest wówczas odwodnienie, które może doprowadzić do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Należy zachęcać małego pacjenta do picia, choćby małymi łyczkami, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy konieczne będzie podanie kroplówki w warunkach szpitalnych. W zależności od wieku dziecka oraz prezentowanych objawów warto rozważyć również podanie leku przeciwbiegunkowego i probiotyku.

Nagłe urazy, czyli jak zachować zimną krew

Chyba każdy dorosły doświadczył na własnej skórze ogromu dziecięcej wyobraźni. Niestety, niejednokrotnie te genialne pomysły na zabawę kończą się urazami. Zazwyczaj jest to niewielkie otarcie naskórka lub siniak, jednak zdarzają się również poważniejsze obrażenia. Uraz wiąże się zwykle z niespodziewanym bólem, co wywołuje u dziecka duży strach. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic lub opiekun zachowali w takiej sytuacji zimną krew.

Jeśli zranienie jest niewielkie, wystarczy przemyć je płynem dezynfekującym i zakleić plasterkiem. Jeśli jednak rana jest większa, najważniejsze jest zatamowanie krwawienia przy użyciu opasek i bandaży. W sytuacji, gdy mogło dojść do złamania lub zranienie może wymagać szycia chirurgicznego, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem ratunkowym. Jeśli podejrzewamy uraz narządów wewnętrznych lub głowy nie należy zwlekać z wykonaniem telefonu alarmowego.

Z pewnością nie da się przewidzieć każdej ewentualności i spakować dziecko na wakacje w idealny sposób. Warto jednak skompletować wakacyjną apteczkę tak, by ulżyć mu w najczęściej występujących dolegliwościach dotykających zdrowie. Wszystko po to, by zareagować odpowiednio szybko i skutecznie, niezależnie od tego, gdzie spędza się wakacje.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • Starr, Mike. “Paediatric travel medicine: vaccines and medications.” British journal of clinical pharmacology vol. 75,6 (2013): 1422-32. doi:10.1111/bcp.12035
  • DeGeorge KC, Ring DJ, Dalrymple SN. Treatment of the Common Cold. Am Fam Physician. 2019 Sep 1;100(5):281-289. PMID: 31478634.
Klaudia Kościelecka

lekarz

Klaudia
Kościelecka

O Autorze

Absolwentka kierunku lekarskiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Związana zawodowo z copywritingiem medycznym od 5 lat, za cel postawiła sobie przekazywanie wiedzy medycznej opartej na faktach (EBM) w prostej i czytelnej dla każdego czytelnika formie.

Prywatnie pasjonatka podróży i fotografii, zafascynowana problematyką chorób tropikalnych.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.