Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Woda w kolanie to obecność nadmiernej ilości płynu stawowego, pojawiająca się zwykle w wyniku stanu zapalnego albo przeciążenia kolana. Poprzez wysięk w stawie kolanowym można rozpoznać również wiele chorób i stanów patologicznych tej struktury. Zobacz, skąd się bierze woda w kolanie i jakie są najczęstsze dolegliwości towarzyszące temu problemowi. Sprawdź dokładniej, czym jest woda w kolanie i czy można zwalczyć ją domowymi sposobami.
Woda w kolanie to bolesna dolegliwość, która tworzy się w wyniku nadmiernego nagromadzenia się płynu w torebce stawowej. Pojawia się w konsekwencji stanu zapalnego torebki stawowej. Gdy dojdzie do nagromadzenia się wody w kolanie, staje się ono obrzęknięte oraz powiększone.
Skąd się bierze woda w kolanie? Przyczyn tego stanu jest kilka. Dolegliwość może pojawić się w wyniku:
Warto przeanalizować, czym jest woda w kolanie. Może być to objaw innej choroby, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Zwykle jednak woda w kolanie ma związek z uszkodzeniami mechanicznymi. Zazwyczaj to kontuzje i urazy są czynnikami predysponującymi do rozwoju tej dolegliwości. Na swoje stawy kolanowe powinni w szczególności uważać piłkarze, kolarze, biegacze, narciarze czy tenisiści. Te grupy są najbardziej narażone na urazy stawów i pojawienie się wody w kolanie. Do zapalenia może dojść nie tylko w wyniku stłuczenia, ale też upadku czy uderzenia.
Wśród osób, u których może pojawić się woda w kolanie wymienić można też ludzi starszych i pacjentów z nadwagą. Wraz z upływem czasu, kolana są bardziej narażone na różnego rodzaju urazy. Z kolei nadmierna masa ciała sprawia, że kolana są bez przerwy obciążone, co przekłada się na większe ryzyko uszkodzeń.
Jak rozpoznać, że dolegliwość, której doświadczasz to właśnie woda w kolanie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co może wskazywać na obecność za dużej ilości płynu w tym obszarze? Klasyczne objawy wody w kolanie to:
Symptomem wskazującym na wodę w kolanie jest również uczucie uciekania stawu na boki. Takie wrażenie wynika z podrażnienia mięśni, więzadeł, które znajdują się w okolicy. Struktury stawowe nie mogą przyjąć dodatkowego obciążenia, co przekłada się na to, że staw staje się luźniejszy, a przez to jeszcze bardziej podatny na kontuzje. Ponadto, jeżeli doszło do dodatkowego stłuczenia stawu albo mięśnia, będzie to manifestować się na skórze w formie zasinienia. Świadczy to o uszkodzeniu naczyń krwionośnych w obrębie kolana. Zauważasz, że opuchlizna nie znika, a dodatkowo towarzyszy jej silny ból? Może mieć to związek z uszkodzeniem torebki stawowej. Taki stan wymaga natychmiastowej kontroli lekarskiej.
Co więcej, takie objawy mogą często nawracać, dlatego wymagają szczególnej kontroli. Zastanawiasz się zapewne, dlaczego właśnie stawy kolanowe są tak narażone na kontuzje. Okazuje się, że to tego rodzaju stawy znoszą największe obciążenie ze wszystkich w organizmie. Podczas różnego rodzaju ćwiczeń, siły wpływające na kolana potrafią przekraczać nawet kilkunastokrotnie ciężar konkretnej osoby. Ponadto ruch stawu pociąga za sobą ruch wielu struktur jednocześnie, w tym mięśni, rzepki. Jeżeli dojdzie do destabilizacji jakiegokolwiek z nich, prowadzi to do wystąpienia urazu.
Nim specjalista podejmie decyzję o leczeniu wody w kolanie, najpierw musi przeprowadzić badania, dzięki którym potwierdzi tę diagnozę. Jak wygląda diagnostyka wody w kolanie? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że samodzielnie nie jesteś w stanie postawić celnej diagnozy, a jedynie możesz się domyślać, co Ci dolega, dlatego, gdy zauważysz u siebie dolegliwości wskazujące na wodę w kolanie, udaj się do specjalisty. Możesz najbardziej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ale też od razu zgłosić się do ortopedy.
Lekarz najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie wykona badanie fizykalne. Wodę w kolanie można rozpoznać palpacyjnie. Dotyk sprawia ból, a skóra jest spuchnięta, miękka i zaczerwieniona. W dalszej kolejności specjalista zleci Ci również badania, dzięki którym będzie mógł lepiej ocenić stan Twoich kolan. Diagnostyka wody w kolanie powinna być oparta na takich badaniach specjalistycznych jak:
Nie trzeba wykonywać wszystkich tych badań, jeżeli wystarczające okaże się zrealizowanie np. jednego lub dwóch i na tej podstawie będzie możliwe postawienie diagnozy. Takie badania służą nie tylko celnemu rozpoznaniu, ale także sprawdzeniu, czy nie doszło do poważniejszych, trwałych uszkodzeń tkanki łącznej. Zwykle jednak uszkodzenia nie powinna być na tyle poważne.
Ponadto, aby łatwiej ustalić przyczynę dolegliwości, lekarz może podjąć decyzję o tym, by z Twojego kolana pobrać próbkę do badań. W ten sposób zweryfikuje, co znajduje się w płynie. Specjaliści zazwyczaj szukają w takiej próbce:
Odnalezienie takich składników w próbce wymaga dalszej diagnostyki pod kątem wymienionych chorób i podjęcia odpowiedniego leczenia, którego celem jest m.in. zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.
Wiesz już, co Ci dolega i zastanawiasz się, co można zrobić, byś poczuł się lepiej. Jak leczyć wodę w kolanie? Przyjęta metoda zależy przede wszystkim od tego, co jest przyczyną Twojego stanu zdrowia. Jeśli woda w kolanie pojawiła się z powodu czegoś niegroźnego, to wystarczające działania to podjęcie się zabiegów fizykalnych oraz ćwiczeń izometrycznych. Z ich pomocą poprawisz kondycję kolana i wrócisz do sprawności. W przypadku mniej poważnych urazów, objawy wody w kolanie zniwelujesz, stawiając na odpoczynek, unikanie obciążania kolana, okłady z woreczków napełnionych wodą czy sięganie po różne maści przeciwbólowe. Niewielka ilość mazi, która wytworzyła się w przypadku mniej groźnego urazu, może wchłonąć się samoczynnie.
Apteka Codzienna to apteka internetowa, w której znajdziesz wiele środków przeciwbólowych oraz okłady, które zmniejszą doświadczany ból. Warto sięgnąć po preparaty na ból mięśni i stawów. Jakich składników aktywnych szukać w tego typu środkach? Z pomocą przyjdą Ci takie substancje jak:
Jeżeli wodzie w kolanie towarzyszy również siniak na skórze, warto sięgnąć po maść z arniki, która przyśpieszy gojenie się i działa przeciwzapalnie.
Czasem jednak stan jest na tyle poważny, że nie poradzisz sobie, korzystając jedynie z domowych sposobów. Nierzadko konieczna może okazać się operacja kolana. Podejmuje się jej chirurg albo ortopeda traumatolog. W jej trakcie usuwa nadmiar płynu, przez co ogranicza nacisk tej substancji na staw. W celu zmniejszenia stanu zapalnego specjalista może zlecić również ostrzykiwanie stawu kolanowego kortykosteroidami. Jeżeli doszło do urazu stawu kolanowego, można też skorzystać z artroskopii. To metoda oparta na wprowadzeniu kamerki i narzędzi przez małą dziurkę w skórze do stawu kolanowego. Lekarz pozbywa się luźnej tkanki i dokonuje naprawy pojawiających się ewentualnych uszkodzeń.
Czy w przypadku płynu w kolanie ćwiczenia fizyczne są wskazane? Jeżeli borykasz się z problemem wody w kolanie, fizjoterapeuta przeprowadzi rehabilitację. Natomiast na czas rekonwalescencji po kontuzji należy wstrzymać się z podejmowaniem dodatkowych aktywności fizycznych.
Moment, kiedy będziesz mógł wrócić do aktywności fizycznej, powinien być dokładniej omówiony ze specjalistą, który zaproponuje Ci też sposoby na to, by nie obciążać nadmiernie kolana podczas ćwiczeń. Dbaj o to, by treningi poprzedzać rozgrzewką.
Jeżeli masz tendencję do pojawiania się takiej dolegliwości, z pewnością powinieneś ograniczyć te ćwiczenia, które wpływają negatywnie na Twoje kolana. Być może warto pomyśleć o uprawianiu innego sportu, np. pływania, które nie jest tak obciążające dla stawów.
Czy można coś zrobić, by zapobiec pojawieniu się tej dolegliwości? Jakie działania profilaktyczne podjąć, by móc cieszyć się zdrowiem i uniknąć urazu kolana? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba przeanalizować, skąd się bierze woda w kolanie.
Jak już wspomnieliśmy, jej głównymi przyczynami są urazy i przeciążenia kolan. Chcąc więc uniknąć wystąpienia takich dolegliwości, przede wszystkim należy zadbać o to, by stawy kolanowe nie były narażone na nadmierny nacisk i kontuzje. Jeżeli jesteś sportowcem, troszcz się o to, by uprawiać sport w sposób maksymalnie bezpieczny i stosować ochraniacze na stawy.
Osoby z nadmiarem kilogramów powinny natomiast zadbać o dietę, która pozwoli im szybko pozbyć się kilogramów, które obciążają kolana. W ten sposób pozbędzie się nadmiernego nacisku i pozwoli kolanom się zregenerować.
Woda w kolanie to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdą osobę, zarówno tę młodszą, jak i starszą. Czynniki ryzyka to nadmierna masa ciała, uprawianie sportów obciążających kolana i zwiększających ryzyko kontuzji, a także osłabienie w wyniku naturalnego starzenia się organizmu chrząstki stawowej. Woda w kolanie może być też powiązana z wieloma poważnymi chorobami, w tym z nowotworami. Jeżeli pojawiły się u Ciebie objawy wskazujące na tę dolegliwość, zgłoś się do lekarza.
Przeczytaj również:
Witamina D - właściwości, działanie, rodzaje, niedobór i nadmiar Rwa kulszowa – czy wiesz, jak ją leczyć? Po jakie witaminy sięgać na zdrowe stawy i dlaczego warto dbać o zdrowie kości? Czy warzywa i owoce wspierają układ kostny? Dieta na mocne i zdrowe kości Jak działa kolagen w proszku? Stosowanie oraz wskazania do picia kolagenu w proszkuNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekilekarz
Klaudia
Kościelecka
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Patrycja Rafalska
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.