Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Ciąża to naprawdę wyjątkowy czas w życiu kobiety. Oprócz radości i podekscytowania ciężarna boryka się jednak z wieloma dolegliwościami. Jednym z obszarów, które wymagają szczególnej troski, jest dbałość o skórę. Pielęgnacja skóry ciężarnych powinna opierać się na dbaniu o cerę oraz skórę całego ciała, by zmniejszyć ryzyko powstawania cellulitu czy rozstępów w ciąży. Dowiedz się, jak dbać o skórę w ciąży, by uniknąć skutków ubocznych dynamicznego przybierania na wadze.
Zanim odpowiemy na pytanie, jak dbać o skórę w ciąży, najpierw przyjrzyjmy się najczęstszym problemom skórnym występującym wśród ciężarnych. Ciekawego podziału dokonały tu specjalistki Anna Pietras oraz Lucyna Kapka-Skrzypczak z Wydziału Medycznego w Rzeszowie. Wskazują one na dwa rodzaje dolegliwości skórnych związanych z przemianami zachodzącymi w organizmie ciężarnych. Są to:
Sposób pielęgnacji skóry osoby chorej jest zwykle indywidualnie ustalany z lekarzem. Zwłaszcza ciężarna powinna zwrócić szczególną uwagę na to, jakie zmiany pojawiają się na jej skórze i gdy mają znamiona choroby, musi zgłosić się do specjalisty. My natomiast przyjrzyjmy się lepiej temu, jak dbać o skórę w ciąży, gdy u kobiety nie pojawiają się tzw. zmiany patologiczne, ale te fizjologiczne, wynikające z naturalnych przemian zachodzących w jej organizmie.
Powszechnym problemem wielu przyszłych mam jest cellulit w ciąży. Co sprawia, że ta dolegliwość pojawia się na skórze kobiety? Cellulit to powszechny problem ciężarnych. Według danych opublikowanych przez Annę Pietras i Lucynę Kapkę-Skrzypczak, na obecność tego objawu wskazuje aż 40% kobiet w ciąży. Taka sama liczba boryka się z rozstępami.
Cellulit to konsekwencja działania nadmiernej liczby estrogenów, które sprawiają, że przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych jest znacznie większa. Taka łatwość przenikania do przestrzeni międzykomórkowej sprawia, że łatwiej powstają obrzęki. Tkanki poddane są uciskaniu, a krążenie staje się zaburzone. Cellulit to nierównomiernie rozłożone, naprzemienne złogi tłuszczu oraz płynu. To powoduje, że skóra wygląda na pofalowaną. Takie zmiany przypominają w swojej budowie skórkę pomarańczy, dlatego często o cellulicie mówi się inaczej: „skórka pomarańczowa”. Do zmian związanych z cellulitem dochodzi nawet u tych kobiet, u których ten problem wcześniej, przed ciążą, nie występował.
Cellulit u ciężarnych zazwyczaj zlokalizowany jest na brzuchu, udach oraz pośladkach. Co ciekawe, jak wskazują przywołane badaczki, u 1 na 3 kobiety z tą dolegliwością pojawiał się niepokój. Oznacza to, że takiego problemu nie tylko z uwagi na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie psychiczne kobiety w ciąży nie należy lekceważyć.
Choć cellulit u kobiet w ciąży to normalne zjawisko, nie dotyczy wszystkich kobiet. Ponadto można podjąć działania, które sprawią, że będzie on znacznie mniejszy lub po prostu zminimalizują ryzyko jego powstawania.
Jak zatroszczyć się o zdrowie w ciąży w tym aspekcie? Przede wszystkim dbaj o przyjmowanie właściwej ilości płynów, które zapobiegną pojawieniu się obrzęków. Im mniej pijemy, tym więcej wody gromadzi się w organizmie. Natomiast przyjmowanie płynów zapobiega kumulowaniu się nadmiaru wody w tkankach, co przekłada się również na kwestie związane z mniejszym ryzykiem cellulitu.
Zatroszcz się o to, co zjadasz. Zrównoważona, zdrowa dieta to nie tylko klucz do utrzymania prawidłowej masy ciała, ale też sposób na to, by zminimalizować szanse na pojawienie się cellulitu. Skórce pomarańczowej sprzyjają pokarmy tłuste, wysokoprzetworzone, słone i słodkie. Za to jedzenie, które chroni przed cellulitem to przede wszystkim to, bogate w antyoksydanty, m.in. owoce i warzywa. Walcząc z cellulitem, zwróć również uwagę na prawidłową masę ciała.
Gdy jednak zauważysz u siebie takie zmiany, stosuj specjalne kosmetyki dla ciężarnych. U kobiet, które przed ciążą nie miały cellulitu, tego typu dolegliwość zwykle ma charakter przemijający.
Pamiętaj, że osobnej troski wymaga również biust i sutki. Specjalne kosmetyki do biustu i sutków dla ciężarnych pozwalają na regenerację podrażnionej skóry, oczyszczają i łagodzą ból.
Rozstępy w ciąży to problem równie powszechny jak cellulit i nierzadko chodzący z nim w parze. Tu istotne znaczenie mają nie tylko zmiany hormonalne, ale też dynamiczna zmiana wagi, która sprzyja pojawieniu się cienkich linii na skórze. To nic innego niż objaw zbyt szybkiego rozciągania skóry. Tempo jest dla skóry zbyt szybkiej i nie jest sobie w stanie sobie poradzić.
Takie zmiany zazwyczaj zlokalizowane są w miejscach najbardziej podatnych na rozciąganie, a więc w okolicach brzucha, ud, piersi i bioder. Pierwsze rozstępy manifestują się poprzez swędzenie i pojawiają się w II trymestrze ciąży. Po uczuciu swędzenia na skórze zaczynają występować czerwone lub białe, pionowe, wgłębione lub wypukłe pasma. Ich brzegi zwykle są nierówne.
Rozstępy to nic innego jak blizny, które powstają na skórze, która niedostosowana do rozrostu tkanki, po prostu pęka. Pamiętaj, że występowanie rozstępów może też wynikać z określonych predyspozycji genetycznych.
Niestety, w wielu przypadkach nie łatwo jest uniknąć blizn. Jednak stosowanie od początku ciąży preparatów wzmacniających skórę może sprawić, że ilość rozstępów będzie znacznie mniejsza. Kosmetyki dla ciężarnych powinny być przede wszystkim łagodne i nie wpływać na stan płodu. Warto, by kosmetyki na rozstępy dla ciężarnych zawierały w swoim składzie, m.in. witaminę E, kolagen, masło Shea. Takie substancje poprawiają elastyczność skóry, poprzez produkcję kolagenu i elastyny. Takie preparaty należy nakładać regularnie, najlepiej kolistymi i wolnymi ruchami.
Dobrym dodatkiem do pielęgnacji skóry ciężarnych będzie także masaż. Wykorzystuj do niego specjalny olejek na rozstępy. Taka oliwka pozwoli Ci również zrelaksować się i odprężyć w trakcie. Kondycję skóry poprawisz, stawiając na suplementy diety bogate w cynk. Nasza Apteka Codzienna to apteka internetowa, gdzie znajdziesz tego typu produkty działające w sposób skuteczny i bezpieczny na organizm matki oraz płodu.
Pamiętaj, że zmniejszysz ryzyko wystąpienia dużych rozstępów, gdy będziesz przybierać na wadze w sposób przemyślany. Ciąża to czas, gdy je się dla dwóch, ale nie za dwóch. Dlatego dbaj o odpowiednią kaloryczność potraw. Postaraj się przybierać na wadze stopniowo, zbytnio nie obciążając w ten sposób swojego organizmu.
Tak jak już wspomnieliśmy, trądzik w ciąży to powszechna dolegliwość, mająca związek przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, których doświadcza kobieta. W okresie ciąży podnosi się gwałtownie poziom progesteronu, co ma wpływ na pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększanie wydzielania sebum. Skutkiem jest pojawienie się trądzik w ciąży. Zmiany występują zazwyczaj na twarzy oraz plecach, ale w zasadzie mogą dotknąć całego ciała. Trądzikowi mogą towarzyszyć przetłuszczające się włosy.
Nasilenie tego problemu można zauważyć w pierwszym trymestrze ciąży, gdy hormony płciowe zaczynają się intensywnie zmieniać. Wraz z upływem czasu, trądzik w ciąży zwykle samoistnie maleje albo znika. Już pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru, zmiany trądzikowe znikają. Nie oznacza to jednak, że należy na niego nie zwracać uwagi. Nieleczony trądzik może pozostawić nieestetyczne blizny.
Ogromnym wyzwaniem jest leczenie trądziku w ciąży. Z uwagi na bezpieczeństwo dziecka, niezbędne jest stosowanie specjalnie dopasowanych kosmetyków dla ciężarnych. Należy przede wszystkim unikać preparatów na bazie retinoidów. Tego typu substancje, choć mają dużą skuteczność w terapii trądziku, to jednak stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Sięgaj natomiast po aloes, wyciągi z zielonego ogórka. Stosowanie maści cynkowej omów natomiast z lekarzem.
Pamiętaj, że na stan skóry może mieć wpływ ogólna dbałość o zdrowie w ciąży. Zbyt częste sięganie po słodycze czy nadmierny stres nie tylko negatywnie oddziałują na płód, ale też mogą być przyczyną pogorszenia kondycji skóry matki. Dlatego nim sięgniesz po jakiekolwiek preparaty, w pierwszej kolejności zadbaj o to, co jesz. Wyeliminuj cukry proste i zastąp je tymi, pochodzącymi z warzyw i owoców. Sięgaj też po orzechy, awokado oraz ryby, które są źródłem zdrowych tłuszczów. Nie zapomnij też o suplementach diety dla ciężarnych, w tym o kwasie foliowym, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu oraz do dobrego stanu zdrowia w ciąży.
Zdrowie w ciąży to nie tylko kwestie związane z samopoczuciem przyszłej mamy, zaparciami czy mdłościami. Równie istotnym elementem dbałości o aspekt zdrowotny jest troska o skórę ciężarnej. Ta, niestety, narażona jest na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym cellulit, rozstępy czy trądzik. Stosując odpowiednią dietę, aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości kobiety w ciąży oraz właściwe i bezpieczne kosmetyki dla ciężarnych można poradzić sobie z tego typu problemami skórnymi.
Przeczytaj również:
Trądzik różowaty – objawy, przyczyny, leczenie oraz dieta Trądzik pospolity: czym jest, rodzaje, objawy oraz sposoby leczenia Po ilu dniach można wykonać test ciążowy? Rodzaje i ranking testów ciążowych Egzema skóry (wyprysk) – czym jest? Przyczyny i leczenie egzemy na dłoniach i twarzy Zioła na poprawę płodności - sprawdź jak zwiększyć szansę na zajście w ciążęNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister farmacji
Wiktoria
Ozimek
O Autorze
Autor
Natalia Młynek
Autor
Natalia Młynek
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Patrycja Rafalska
Autor
Jacek Wojtas
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.