Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Łuszczyca

Znalezione produkty: 49
1

1 - 24 z 49 produktów

1
2
...
3

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba zapalna skóry o podłożu autoimmunologicznym, która wywołuje powstanie mało estetycznych zmian skórnych o charakterze rumianych grudek pokrytych srebrną łuską. Przyczyną ich powstania jest nadmierne podziały komórek oraz zaburzenia w procesie ich złuszczania. Choroba ta współistnieje razem z szeregiem innych zaburzeń drobnoustrojowych, takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • złuszczenie wątroby.

Szacuje się, że łuszczycą zmaga się w Polsce ponad 1 milion osób, a 80% osób chorych to osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat. Zdarza się, że pierwsze objawy łuszczycy obserwuje się już u dzieci zaraz po przebytej anginie lub okresie obniżonej odporności. Zwykle diagnozowana jest po 10 roku życia. W ofercie apteki Codziennej znajdziemy liczne leki na łuszczycę oraz farmakoterapię, w tym kosmetyki i dermokosmetyki, które złagodzą objawy tej choroby, dodatkowo nawilżając i pielęgnując podrażnioną skórę.

Łuszczyca - przyczyny

Pomimo faktu, że co rocznie około 2-4% populacji na świecie zmaga się z łuszczycą, w dalszym ciągu nie wyjaśniono jednoznacznie przyczyn występowania tej choroby. Szacuje się, że duże znaczenie ma podłoże genetyczne, w którym zaobserwowano polimorfizm w obrębie genu HLA-Cw6. Drugą ze wskazanym przyczyn są zaburzenia układu autoimmunologicznego. Ponadto nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, w tym przebyte infekcje, stres, urazy oraz stosowana farmakoterapia.

Łuszczyca - jak ją rozpoznać?

Objawy łuszczycy w obrębie skóry w fazie aktywności są szczególnie charakterystyczne dla tej choroby. Objawy skórne dla tej choroby dermatologicznej to:

 • drobne, ropne wypryski o zabarwieniu czerwonobrunatnym (tzw. wykwit potny),
 • ból, pieczenie, podrażnienie skóry,
 • niewielkie plamki różnych rozmiarów (od 1-2 cm),
 • złuszczenie naskórka w obrębie wykwitu pierwotnego,
 • nadmierna wrażliwość skóry, której potarcie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i kropelkowate krwawienie w miejscu,
 • zgrubiałe paznokcie z drobnymi wgłębieniami,

Często łuszczyca bywa mylona z innymi chorobami. Początki łuszczycy obserwuje się najczęściej w obrębie głowy, i to właśnie wtedy bywa mylona z łupieżem. Zmiany skórne umiejscawiają się w obszarach najbardziej narażonych na otarcia, tj. pachwiny, kolana, łokcie, dłonie, pachy czy fałdy skórne. Zmiany początkowo zajmują mały obszar, jednak z czasem sukcesywnie się rozprzestrzeniają.

Skuteczne środki na łuszczycę

W leczeniu tej dolegliwości zwykle wyróżnia się leczenie miejscowe i uogólnione w zależności od nasilenia i stopnia rozprzestrzeniania choroby. Do leczenia miejscowego można wykorzystać preparaty keratolityczne zawierające mocznik i kwas salicylowy, które zmniejszają ilość łusek, nawilżają skórę oraz wspomagają wchłanianie innych składników preparatu. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak: świąd, pieczenie i suchość można stosować również kremy i emolienty, które mają za zadanie zmniejszyć łuszczenie się skóry, chronić go przed nadmiernym przesuszeniem oraz głęboko nawilżyć. Inne leki stosowane w zaawansowanych stanach choroby to glikokortykosteroidy, które wykazują działanie przeciwzapalne, i immunomodulujące oraz analogi witaminy D3 (kalcypotriol, takalcytol). Preparaty te dostępne są wyłącznie na receptę w postaci tabletek i maści.

W przypadku gdy łuszczyca pojawia się na skórze głowy i ciężko jest dotrzeć bezpośrednio do skóry, warto sięgnąć po szampony na łuszczycę, które zmniejszają proces łuszczenia się naskórka, a także inne nieprzyjemne objawy, które towarzyszą opisane powyżej chorobie dermatologicznej. Bardzo ważne, aby oprócz stosowania specjalistycznych środków przeciw łuszczycy wspomóc nasze ciało prawidłowo przeprowadzoną pielęgnacją skóry. Są to preparaty dostępne np. w formie szamponu, żelu, mydła, które mają zmniejszyć łuszczenie skóry, działają przeciwświądowo i nawilżająco.

Jaki krem na łuszczycę?

Łuszczyca to choroba przewlekła, której leczenie jest długotrwałe i może zając nawet kilka miesięcy. Regularne stosowanie różnych kremów i maści pozwoli jednak zmniejszyć uprzykrzające objawy i skutecznie wyleczyć się z tej choroby. Kremy, balsamy i maści na łuszczycę w swoim składzie zawierają najczęściej mocznik, panthenol, wazelinę, lanolinę, masło shea i naturalne wyciągu roślinne, które doskonale wpływają na poprawę kondycji skóry, dzięki temu możliwe jest wyleczenie tej choroby bez pozostawienia blizn. Jeśli jednak leczenie miejscowe poprzez krem na łuszczycę okaże się niewystarczające, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który po przeprowadzeniu badań z łatwością dobierze idealną formę leczenia. Sprawdź też inne produkty dostępne na stronie naszej apteki i podaruj sobie długotrwałą ulgę.

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Fototerapia znana jest od dawna jako skuteczna, bezinwazyjna metoda leczenia łuszczycy. Polega na kierowaniu na skórę promieni ultrafioletowych (UV) w celu odtworzenia korzystnego wpływu słońca na łuszczycę. Działa przeciwzapalne i immunosupresyjnie poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Istnieją różne rodzaje protokołów w zależności od stosowanego zakresu ultrafioletu (UVA i UVB). W obu przypadkach kontrolowana jest ilość podawanego promieniowania UV. Najczęściej fototerapia połączona jest z miejscowym leczeniem łuszczycy, w którym stosuje się: kortykosteroidy miejscowe, pochodne witaminy D oraz dermokosmetyki na łuszczycę. Orientacyjna cena jednej sesji terapii fotodynamicznej wynosi od 250 do 450 zł.

Inne sposoby walki z łuszczycą

Jeśli krem ​​przeciwko łuszczycy nie jest dla ciebie najlepszym wyborem w walce z tą chorobą, warto również przyjrzeć się nieco lżejszej, szybciej wchłaniającej się formie żelu. Dla tych, którzy wolą preparaty o gęstszej konsystencji, odpowiednią opcją może być maść na łuszczycę. Oprócz maści, balsamów czy żeli w ofercie apteki Codziennej można znaleźć również produkty na łuszczycę w następujących postaciach:

 • mleczko,
 • szampon,
 • spraye,
 • lakier do paznokci,
 • emulsja.

Jak widać, wybór kremu na łuszczycę lub innej formy leczenia zależy w dużej mierze od lokalizacji dotkniętego obszaru oraz Twoich osobistych preferencji co do zastosowanej formy. Na przykład szampon przeciw łuszczycy do skóry głowy wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem, podobnie jak spray, gdy łuszczyca dotyka większego obszaru ciała. W razie wątpliwości jaki środek wybrać, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą naszej apteki. Wybór odpowiedniego preparatu może wpłynąć na skuteczność całego procesu pozbywania się choroby.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.