Zamów dziś i odbierz w poniedziałek 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Nowy szczep wirusa wywołującego COVID-19 - FLiRT - zdjęcie

09.07.2024

3 min. czytania

Nowy szczep wirusa wywołującego COVID-19 - FLiRT

Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, znany jako FLiRT, budzi coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów i pacjentów. Ten podtyp koronawirusa, odpowiedzialny za wywoływanie COVID-19, charakteryzuje się szybkim rozprzestrzenianiem, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie podwariant KP.2 stanowi już około 25% wszystkich zakażeń. FLiRT dotarł również do Europy, co skłania do zwiększonej czujności.

FLiRT czyli nowy szczeop COVID19, który rozprzestrzenia się w USA

Mimo że pandemia została ogłoszona za zakończoną, COVID-19 nadal krąży po świecie, w tym w Europie, wywołując nowe infekcje. Przez ostatni rok dominującym wariantem był Eris (EG.5.1) z linii XBB Omicron. Obecnie pojawił się nowy, szybko rozprzestrzeniający się szczep FLiRT, składający się z wariantów KP.2 i JN.1, również należących do rodziny Omicron. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), FLiRT odpowiada już za ponad 25% przypadków COVID-19 w USA i zaczyna pojawiać się w Europie. Specjaliści przewidują, że mimo jego rozprzestrzeniania się, warianty FLiRT prawdopodobnie nie spowodują znaczącej fali zachorowań tego lata. Ważne jest jednak, aby pozostać czujnym i dbać o swoje zdrowie, stosując się do aktualnych zaleceń sanitarnych i zdrowotnych.

Objawy zakażenia FLiRT

Objawy zakażenia wariantem FLiRT są podobne do tych, które występowały w przypadku wcześniejszych szczepów koronawirusa. Pacjenci mogą doświadczać gorączki, bólu gardła, kaszlu, bólów mięśniowych oraz utraty smaku lub węchu. Dodatkowo, u niektórych osób może wystąpić tzw. "mgła mózgowa", objawiająca się problemami z koncentracją i pamięcią. Warto podkreślić, że dotychczasowe badania nie wskazują na zwiększoną ciężkość przebiegu choroby w porównaniu do poprzednich wariantów.

Profilaktyka jako ochrona przez zarażeniem COVID-19

W obliczu rozprzestrzeniania się nowego wariantu, kluczowe znaczenie ma stosowanie sprawdzonych metod profilaktyki. Regularne mycie rąk, używanie środków dezynfekujących oraz noszenie maseczek w miejscach publicznych mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia. Szczególnie ważne jest również utrzymywanie odporności organizmu na wysokim poziomie poprzez zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.

Eksperci podkreślają, że dostępne obecnie szczepionki przeciwko COVID-19 nadal stanowią skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby, nawet w przypadku nowych wariantów. Jednakże, ze względu na mutacje w białku kolca wirusa, skuteczność szczepionek w zapobieganiu infekcji może być nieco niższa. Dlatego też zaleca się, aby osoby, które otrzymały ostatnią dawkę szczepionki ponad 6 miesięcy temu, rozważyły przyjęcie dawki przypominającej.

W przypadku wystąpienia objawów przypominających COVID-19, zaleca się wykonanie testu i skonsultowanie się z lekarzem. Dostępne testy antygenowe i molekularne powinny być w stanie wykryć również wariant FLiRT. Warto pamiętać, że szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą znacząco wpłynąć na przebieg choroby i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.

Mimo że pandemia oficjalnie się zakończyła, koronawirus nadal ewoluuje i wymaga naszej uwagi. Wariant FLiRT przypomina nam, że COVID-19 wciąż jest obecny w naszym otoczeniu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pozostali czujni i odpowiedzialni, dbając o swoje zdrowie i zdrowie innych. Pamiętajmy, że wspólne wysiłki w zakresie profilaktyki i odpowiedzialnego zachowania mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się nowych wariantów koronawirusa.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Redakcja aptek Codzienna

Redakcja
aptek
Codzienna

O Autorze

Nasza redakcja apteki internetowej składa się z ponad 15 magistrów farmacji, którzy z pasją i zaangażowaniem przygotowują artykuły blogowe, opisy produktów oraz posty na mediach społecznościowych.

W zespole mamy również farmaceutów z naszych aptek stacjonarnych, którzy służą fachową pomocą i odpowiadają na pytania zadawane przez pacjentów w ramach bezpłatnego programu "Zapytaj farmaceutę". Razem tworzymy zespół, który łączy wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać rzetelne i wartościowe informacje dla naszych klientów.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.