Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Gorączka

Znalezione produkty: 70
1

1 - 24 z 70 produktów

1
2
...
3

Leki na gorączkę

Gorączka to częsty i powszechny objaw, który zwykle świadczy o obecności w organizmie wirusów, bakterii lub innych patogenów, które wywołują przeziębienie, grypę lub inne infekcje. Na pomoc przychodzą nam leki przeciwgorączkowe, które skutecznie obniżają podwyższoną temperaturę ciała. Dostępne są one zarówno w formie tabletek przeciwgorączkowych, tabletek musujących, saszetek do rozpuszczania na wodę lub syropów przeciwgorączkowych jak i przeciwbólowych. Dzięki szerokiej ofercie można wybrać najwygodniejszą dla osoby chorej formę przyjmowania leku.

Jakie leki na gorączkę?

Podwyższoną gorączkę możemy zbić stosując popularne leki przeciwgorączkowe bazujące na paracetamolu, ibuprofenie lub kwasie acetylosalicylowym. W lekach tych najczęściej znajdziemy wymienione powyżej substancje, chociaż niektóre z nich występują również jako leki złożone m.in. zawierają składnik na kaszel lub katar.

W przypadku przyjmowania leków z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym (np. aspirina, czyli Aspirin C lub Polopiryna S) należy pamiętać o tym, by przyjmować jest bezpośrednio po posiłku i popijać odpowiednią ilością wody. Substancje te przyjęte na czczo mogą drażnić żołądek. W przypadku gorączki opornej na działanie tych substancji niekiedy stosuje się leki z metamizolem, takie jak Pyralgina Gorączka. Pamiętaj, że leki na zbicie gorączki dla dorosłych zawierają czasami inne substancje czynne, niezalecane do podawania dzieciom.

Wśród preparatów przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty zalecanych do podawania osobom dorosłym wyróżniamy:

  • leki na bazie ibuprofenu – Metafen Ibuprofen Caps, Ibuprom Max Sprint 400 mg, Nurofen Express Forte,
  • leki złożone o kilku substancjach czynnych – Theraflu ExtraGrip, Gripex Hot Max, Febrisan saszetki, Theraflu Total Grip kapsułki,
  • leki na bazie kwasu acetylosalicylowego – Aspirin C Forte tabletki musujące, Polopiryna Max, Ultrapiryna Plus,
  • leki na bazie metamizolu – Pyralgina 500 mg, 20 tabletek, Pyralgina Gorączka 6 saszetek, Gardan 500 mg, 10 tabletek.

W odróżnieniu od powyższych leków, w grupie leków przeciwgorączkowych wyróżniamy również preparaty zawierające w składzie paracetamol. Składnik ten można podawać nawet dzieciom od pierwszych tygodni życia. Apteka Codzienna proponuje je w formie płynu lub zawiesiny do podania doustnego, lub rozpuszczenia w mleku, lub napoju. Więcej preparatów przeciwgorączkowych dedykowanych dzieciom znajdą Państwo w kategorii Ból i gorączka. Za leki przeciwgorączkowe dla dzieci zazwyczaj stosuje się smakowe syropy i zawiesiny, które są łatwe w dawkowaniu ze względu na dołączoną do opakowania strzykawkę z miarką.

Objawy i przyczyny gorączki

Gorączka to naturalna odpowiedź organizmu na kontakt z bakteriami, wirusami lub innymi patogenami wywołującymi infekcję wirusową. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi infekcji są:

  • ból gardła,
  • kaszel,
  • katar,
  • ból mięśni.

Oprócz wymienionych standardowych objawów gorączki, zarówno u dzieci i dorosłych, czasem pojawia się również biegunka i wymioty. Infekcje wirusowe leczymy łagodząc jej objawy. Powszechne leczenie polega na podawaniu osobie chorej środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwkaszlowych. Jeśli gorączce towarzyszą wymioty i biegunki, warto pamiętać o uzupełnieniu płynów i elektrolitów.

Kiedy mówimy o gorączce?

Przyjmuje się, że prawidłowa ciepłota ciała wynosi 36,6°C. Uważa się, że styczność z gorączką mamy wówczas kiedy temperatura ciała przekracza 38°C. Zakres 37,1°C-38°C określamy mianem stanu podgorączkowego. W przypadku gdy ciepłota ciała przewyższa 40°C mówimy o tzw. wysokiej gorączce. Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie wśród dzieci i seniorów. Wysoka gorączka powoduje uszkodzenia komórek ciała oraz białek znajdujących się w mózgu. Ponadto przy wysokiej gorączce możemy zaobserwować:

  • przyśpieszone tempo,
  • magazynowanie dużych ilości wody,
  • zwiększone zużycie energii przez organizm,
  • rozregulowanie procesów chemicznych zachodzących w organizmie,
  • zaburzenie pracy układu trawiennego,
  • dreszcze.

Jeśli temperatura osoby chorej przekroczy w pewnym momencie 38 stopni Celsjusza, należy jak najszybciej zbijać temperaturę, poprzez podanie leków przeciwgorączkowych. W momencie, kiedy temperatura nie maleje, mimo przyjmowania leków, przez 5 dni, warto skontaktować się z lekarzem bądź udać się bezpośrednio na SOR. W przypadku gorączkujących dzieci poniżej szóstego miesiąca życia po pomoc należy udać się niezwłocznie zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów gorączki.

Leki przeciwgorączkowe tylko na gorączkę?

Leki przeciwgorączkowe bazujące najczęściej na substancjach czynnych należących do grupy leków NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, oprócz obniżenia gorączki posiadają w zanadrzu działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oznacza to, że część tych leków wykorzystuje się nie tylko w celu zbicia wysokiej temperatury, ale również w powszechnych dolegliwościach, taki jak ból głowy, zęba czy mięśni.

Paracetamol czy ibuprofen - co lepsze na gorączkę?

Zarówno leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, jak i ibuprofenem wykazują podobną skuteczność, jeżeli chodzi o zbicie zbyt wysokiej temperatury ciała u dzieci i dorosłych. Pierwszy z nich lepiej się sprawdzi kiedy gorączce towarzyszy ból. Z kolei po lek na bazie ibuprofenu lepiej sięgnąć, gdy jej przyczyną jest stan zapalny. W innym przypadku nie ma znaczenia, po który preparat sięgniemy, oba leki stanowią dobry wybór w walce z gorączką.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.