Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Blizny

Znalezione produkty: 29
1

1 - 24 z 29 produktów

1
...
2

Blizny, czyli wstydliwa przypadłość, którą można wyleczyć

Blizny to nieestetyczny, dla większości osób krępujący problem, zwłaszcza jeśli znajdują się w miejscach odsłoniętych. Zwykle towarzyszą im nieprzyjemne odczucia, takie jak mrowienie, ból, ciągnięcie czy swędzenie. Nie zawsze jest to spowodowane operacją lub urazem. Często są wynikiem zaostrzonego trądziku, pokonania ospy, cesarskiego cięcia czy oparzeń. I choć istnieją domowe sposoby na leczenie blizn, warto stosować profesjonalne produkty. W tej kategorii proponujemy szeroki wybór kremów, sprayów, a także żeli silikonowych, które zdecydowanie przyśpieszą proces regeneracji skóry, a także przyczynią się do blednięcia blizn, zmniejszając tym samym ich widoczność.

Czym właściwie są blizny?

Blizny są tkankami, które kształtują się na skutek gojenia ran. W trakcie gojenia się uszkodzonej skóry dochodzi do naprawy powstałego ubytku w miejscu uszkodzonej tkanki. Powstająca w wyniku naprawy blizna nie ma prawidłowej budowy skóry ani naskórka. Skóra właściwa nie regeneruje warstw tkankowych, prawidłowego materiału zewnątrzkomórkowego i stabilności mechanicznej. Naskórek nie regeneruje przydatków, takich jak mieszki włosowe i gruczoły.

Rodzaje blizn

Blizny możemy dzielić ze względu na czas ich powstania, przyczynę i wygląd. Ich kwalifikacja wygląda następująco:

 • wiek blizny:
  • dojrzała – jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, charakteryzuje się jasnym wyglądem. Blizny te są płaskie i z reguły niewyczuwalne.
  • niedojrzała – są najczęściej lekko czerwone i wypukłe, dotknięcie takiej blizny może powodować dyskomfort w postaci świądu, a nawet bólu.
 • wygląd blizny:
  • zanikowa – zwana również blizną atroficzną to rodzaj blizny powstałej na skutek rozpadu włókien kolagenowych, wyróżnia je okrągły oraz wklęsły kształt. Do najpopularniejszych przykładów blizny zanikowej należą rozstępy, a także blizny po trądziku.
  • przerostowe – blizna, która powstaje na skutek przedłużającego się procesu gojenia, rozrasta się nadmiernie w obrębie uszkodzonej skóry, z reguły można ją poznać po tym, że jest twarda i zgrubiała.
  • keloidy (bliznowce) – to blizna rozrastająca się w obręb rany pierwotnej, nieulegająca samoistnej regresji. Ma postać fioletowej lub czerwonej blizny o nieregularnym kształcie. Rodzaj tej blizny wymaga najczęściej interwencji chirurgicznej.
 • przyczyna powstania blizny:
  • blizna po zabiegu chirurgicznym,
  • blizna po oparzeniu,
  • blizny pourazowe,
  • blizny potrądzikowe,
  • blizny po cesarskim cięciu,
  • blizny po ospie wietrznej.

Co stosować na blizny?

Do tej pory blizny można było usunąć jedynie poprzez operację. Obecnie starannie dobrane składniki aktywne zawarte w szerokiej ofercie różnych preparatów wnikają głęboko w skórę skutecznie zmniejszając ich widoczność. Podczas wyboru odpowiedniego preparatu należy wziąć pod uwagę w szczególności rodzaj blizny (czy jest to blizna nowa, blizna pooperacyjna, po oparzeniu, po trądziku itp.). Warto więc przed zakupem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i wybrać najskuteczniejszy produkt. W ofercie apteki Codzienna znajdziesz:

 • maści na blizny
 • żele na blizny
 • kremy na blizny
 • plastry silikonowe na blizny
 • samoprzylepne opatrunki na blizny

Maści na blizny

Maść na blizny to niewątpliwie produkt wygodny w aplikacji. Produkt usuwa różne rodzaje blizn, w tym blizny pourazowe, pooperacyjne i potrądzikowe. Jakie są zatem składniki maści na blizny? Istota leczniczego działania tkwi w obecności polisiloksanów i substancji pomocniczych. Ta skuteczna mieszanka wygładza i spłyca blizny, jednocześnie poprawia elastyczność naskórka i zmiękcza go, dzięki czemu napina skórę. Specjalistyczne działanie preparatu pomaga wyeliminować nieprzyjemne objawy związane z obecnością blizn, takie jak swędzenie i pieczenie skóry.

Żele na blizny

Podobnie jak w przypadku maści na blizny, składnikiem aktywnym żelu na blizny są polisiloksany, czyli silikony. Chronią one skórę transparentnym filmem, nawilżając ją i uelastyczniając. Pomaga stworzyć optymalne środowisko dla gojenia się ran. W efekcie nie tylko zmniejsza obszar blizny, ale także łagodzi związany z nią dyskomfort. Świetnie sprawdza się na bliznach powstałych po operacjach, urazach, oparzeniach czy trądziku. Żele na blizny mogą zawierać silikon klasy medycznej, a także wyciąg z Centella asiatica, witaminy C i E oraz filtr SPF 15, który chroni zmiany przed szkodliwym działaniem promieni UV. Niektóre zawierają również nanokoloidy złota.

To właśnie kumulacja tych właściwości pozwala zazwyczaj na uzyskanie zadowalających efektów. Dodatkowo, jeśli wybierzesz produkt, który wystarczająco skutecznie wspiera regenerację uszkodzonej skóry, masz większe szanse na osiągnięcie pożądanego stanu skóry.

Plastry i opatrunki na blizny

Plastry na blizny to wyroby medyczne służące przede wszystkim do leczenia blizn i bliznowców, poprawiające ich wygląd. Głównym składnikiem plastrów na blizny jest farmaceutyczny żel silikonowy wzbogacony dodatkowo o witaminę E, które wygładzają i rozjaśniają blizny dodatkowo zmniejszając jej zaczerwienienie. Szczególnie polecany jest dla pacjentów chirurgicznych i pooperacyjnych, kobiet po cesarskim cięciu oraz dla tych, którzy chcą usunąć stare blizny, a także blizny na twarzy. Co ważne, opatrunki te są bezpieczne i nie powodują alergii ani podrażnień. W ofercie apteki znajdziesz również plastry na blizny dla dzieci, o wielkości dopasowanej zwłaszcza pod potrzeby dzieci. Można je stosować od 6 miesiąca życia, znajdą zastosowanie do leczenia blizn powstałych po przebyciu ospy.

Kiedy zacząć smarować bliznę po operacji?

Aby blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne, należy jak najszybciej rozpocząć pielęgnację. Leczenie blizn pooperacyjnych to przede wszystkim codzienna zmiana opatrunku. Dzień po zabiegu należy zdjąć stary opatrunek, zdezynfekować ranę, a czystymi rękami ponownie założyć nowy opatrunek. Ta procedura powinna być wykonywana codziennie lub dwa razy dziennie, jeśli zaleci to lekarz.

Zwykle około piątego dnia po zabiegu można zacząć stosować maść, która przyspieszy gojenie i jeszcze bardziej zmniejszy obrzęk. W większości przypadków około tydzień po zabiegu lekarz usunie szwy. Wówczas na skórze widoczne są czerwone blizny, które należy nasmarować odpowiednim preparatem. Co ważne, dopóki blizna jest czerwona, zagojenie się rany zajmie trochę czasu. Czas, w którym blizna zmienia kolor na czerwony, zależy od wielu czynników, w tym rodzaju zabiegu chirurgicznego i miejsca nacięcia, ale zwykle proces gojenia trwa 6-8 tygodni, co eksperci nazywają fazą anagenową. Po tym czasie blizna zwykle się rozjaśnia. To, że rana się zagoiła, nie oznacza, że ​​możesz przestać się nią opiekować. Po fazie proliferacyjnej nastąpiła faza modelowania, która trwała do roku po zabiegu.

Jak na tym etapie pielęgnować blizny po operacji?

Zaleca się stosowanie maści lub opatrunku silikonowego w celu zabezpieczenia skóry przed utratą wilgoci, co jest bardzo ważne w ostatecznej formacji blizny.

Pamiętaj, że nie wolno stosować żadnego preparatu na blizny bezpośrednio na uszkodzoną skórę. Jeśli w miejscu aplikacji pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, przerwij kurację i skontaktuj się z dermatologiem.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.