Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Codzienne wyzwania związane z wysiłkiem intelektualnym, w tym z pracą umysłową czy też studiowaniem, mogą być bardzo trudne do przezwyciężenia. Również wraz z wiekiem pamięć spowalnia. Tymczasem efektywne wspieranie pamięci i koncentracji nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak może się wydawać. Zobacz, co warto stosować na poprawę pamięci.
Zdolność magazynowania i odtwarzania informacji to inaczej pamięć. Aby powstał zasób w pamięci mózg, musi przejść przez cztery fazy: zapamiętywania, przechowywania informacji w neuronach, które mają za zadanie je magazynować, przypominania informacji, kiedy jest to konieczne, rozpoznawania typu informacji.
Wyróżnia się dwa rodzaje pamięci:
Co zatem można zrobić, by wesprzeć pamięć i przemienić pamięć krótkotrwałą w pamięć długotrwałą? Oto kilka wskazówek.
Chcąc zadbać o swoją pamięć i koncentrację, należy najpierw poznać czynniki, które mogą w negatywny sposób wpływać na procesy z nimi związane.
Zalicza się do nich choroby, m.in. chorobę Alzheimera i zaburzenia mózgu, m.in. otępienie, amnezję, łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Dodatkowo na problemy z pamięcią bardziej narażeni są seniorzy, których mózg poddaje się naturalnym procesom starzenia, objawiających się spowolnioną pracą mózgu.
Ponadto nadużywanie substancji odurzających, nadmierny stres, za mało snu, niewłaściwa dieta uboga w ważne witaminy i mikroelementy, w tym te odpowiadające za prawidłowe działanie układu nerwowego, np. witaminy z grupy B, mogą prowadzić do kłopotów z pamięcią.
Wiesz już, co może osłabiać pamięć. Na tej podstawie łatwo wysnuć wniosek, że wprowadzenie właściwych nawyków i higieniczny styl życia mogą w skuteczny sposób poprawić procesy pamięci. Jeżeli przykładowo jesteś studentem albo pracownikiem, który na co dzień niedosypia, odżywia się jedzeniem wysoko przetworzonym, nie dostarcza w pożywieniu odpowiednich witamin i minerałów, to, zamiast od razu sięgać po leki na poprawę pamięci, najpierw wprowadź proste zmiany w swoim życiu.
Oto kilka wskazówek:
Jeżeli zaproponowane rozwiązania nie przyniosą rezultatu, warto zwrócić się do lekarza o poradę. Oprócz diagnostyki pod kątem różnych chorób może przepisać Ci również leki na poprawę pamięci. Dzięki temu Twoje procesy poznawcze będą stymulowane. Co ciekawe, niektóre leki na poprawę pamięci są też dostępne bez recepty.
Aby wspierać pamięć, warto zadbać o higieniczny styl życia, m.in. regularny sen, aktywność fizyczną, zdrową dietę, wspomaganą przez suplementy na pamięć. Apteka Codzienna to apteka internetowa, w której znajdziesz wiele tego typu preparatów zawierających składniki pozytywnie oddziałujące na procesy poznawcze.
Przeczytaj również:
Gorczyca biała — działanie, właściwości, stosowanie i ciekawostki Bylica piołun – właściwości, działanie, zastosowanie, pochodzenie Czym jest genisteina? Działanie, właściwości, przeciwwskazania i skutki uboczne Tężyczka ‒ co należy o niej wiedzieć? Jesienna depresja - czym jest depresja sezonowa i jak rozpoznać jej objawy?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister
Katarzyna
Augustyniak
O Autorze
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.