Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Bezsenność

Znalezione produkty: 53
1

1 - 24 z 53 produktów

1
2
...
3

Bezsenność

Bezsenność jest przez wiele osób utożsamiana z brakiem snu. Tymczasem pod tym pojęciem kryją się również trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, sen złej jakości nie dający wypoczynku, a także zbyt wczesne budzenie się. Poznaj sposoby na lepszy sen oraz preparaty na bezsenność dostępne w naszej Aptece Codziennej.

Bezsenność - czym się objawia?

Bezsenność to cały zestaw symptomów związanych z zaburzeniami snu. Mogą one przybierać różne formy. Klasyczne dolegliwości wskazujące na objawy bezsenności to:

 • trudności z zasypianiem trwające jednorazowo dłużej niż 45 minut;
 • nocne wybudzenia;
 • bóle głowy;
 • nocne koszmary;
 • lekki sen albo jego całkowity brak w ciągu nocy.

Warto lepiej przyjrzeć się zaburzeniom z zakresu bezsenności. Jeżeli bezsenność trwa do kilku dni, wówczas mówimy o bezsenności przygodnej. Z kolei zaburzenia snu utrzymujące się do czterech tygodni to tzw. bezsenność krótkotrwała. Te dwa typy bezsenności zwykle wywołane są reakcją na stres albo zmianą trybu życia. Problemy rodzinne czy zawodowe albo szkolne, przeprowadzka czy też podróż i związana z nią zmiana stref czasowych mogą prowadzić do bezsenności. Ponadto w przypadku bezsenności krótkotrwałej brak snu jest wywołany zazwyczaj chorobami somatycznymi w tym np. infekcjami albo dolegliwościami związanymi z nadmiernym kaszlem czy też przewlekłym bólem.

Jeżeli bezsenność trwa dłużej niż miesiąc, to określana jest bezsennością przewlekłą. Ma ona związek zazwyczaj z zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją albo zaburzeniami lękowymi. Do jej rozwoju mogą również przyczynić się choroby somatyczne wywołujące duże cierpienie, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, przewlekłe zespoły bólowe, a także uzależnienie od alkoholu. Tego typu bezsenność może mieć też związek z przyjmowanymi lekami albo z zespołem niespokojnych nóg.

Dlaczego nie mogę zasnąć, czyli o przyczynach bezsenności

Przyczyny bezsenności są bardzo złożone. U każdego pacjenta co innego może wywoływać problemy ze snem. Niektóre z czynników ryzyka są dosyć ważkie i prozaiczne. Wystarczy, że nie mamy odpowiednio uregulowanego planu dnia czy też rytmu snu i pracy, przez co trudno nam jest zasnąć w porze przeznaczonej na sen. Bezsenność to także częsty problem osób pracujących zmianowo. Zaburzenie snu to powszechna przypadłość pracujących lub korzystających w nadmiarze z ekranów komputera. Wpływ na rozwój tej dolegliwości ma oczywiście nocne podjadanie.

Ryzyko bezsenności wzrasta również w przypadku niektórych chorób serca, niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, a także wielu chorób psychicznych, w tym chorób przebiegających z przewlekłym bólem.

Co ciekawe, do pojawienia się kłopotów ze snem przyczyniać może się również nadmierny wysiłek fizyczny podejmowany bezpośrednio przed pójściem spać. Konsekwencją ćwiczeń fizycznych jest podniesione ciśnienie i szybkie bicie serca. Wydzielanych jest też bardzo dużo hormonów reakcji stresowych, co przekłada się na trudności z zasypianiem. Warto pamiętać, że to nie jedyne przyczyny bezsenności. Ta dolegliwość może również towarzyszyć szeregu innych problemów zdrowotnych. Wśród klasycznych czynników zwiększających ryzyko bezsenności wymienić można:

 • lunatyzm;
 • chrapanie;
 • bezdech senny;
 • zespół niespokojnych nóg;
 • przerost prostaty u mężczyzn;
 • narkolepsję;
 • niewydolność serca.

Jeżeli jesteś głodny w nocy i uczucie głodu wybudza Cię ze snu, zadbaj o to, by w ciągu dnia dostarczać organizmowi wartościowych składników odżywczych, unikać pokarmów na bazie cukrów prostych, a stawiać na węglowodany złożone, produkty bogate w białko, owoce oraz warzywa. To wpłynie w pozytywny sposób na jakość Twojego snu. Warto zatroszczyć się o to, by w Twojej diecie znalazły się rośliny strączkowe, kasza, produkty pełnoziarniste, mięso drobiowe, orzechy, migdały oraz produkty mleczne.

Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność?

Bezsenność może mieć też związek z deficytami witaminowymi w organizmie. Częstą przyczyną problemów ze snem jest niedobór witaminy z grupy B, głównie witaminy B3, B5, B6, B9, B12. Dzieje się tak, ponieważ wymienione tu witaminy z grupy B, regulują podaż tryptofan, substancji odpowiadającej za produkcję hormonu powodującego senność, czyli melatoniny. Dlatego jeżeli nie możesz wpaść w objęcia Morfeusza, koniecznie zbadaj poziom wskazanych tu witamin.

Za bezsenność może odpowiadać również niedobór witaminy D. Witamina wpływa na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. Równie szkodliwy jak niedobór, może być nadmiar witaminy D. Zbyt duże ilości tego składnika prowadzą do zaburzeń snu i wielu trudności emocjonalnych. Niedobór witaminy E to również przyczyna problemów ze snem. Odpowiednia ilość witaminy E w organizmie umożliwia znormalizowanie procesów przeciwutleniających odpowiedzialnych za dobry sen.

Nierzadko to niedobór pewnych pierwiastków prowadzi do bezsenności. Deficyty magnezu w organizmie wywołują skurcze, co sprawia, że łatwiej jest się nam wybudzić. Niedobór żelaza to przyczyna zespołu niespokojnych nóg, który również jest czynnikiem zwiększającym ryzyko bezsenności.

Pamiętaj, by pokarmów i suplementów diety bogatych w witaminę B lub D, nie przyjmować w porze kolacji, ponieważ mogą one sprzyjać bezsenności.

Sposoby na bezsenność

Leczenie bezsenności należy rozpocząć od dokładnego zbadania się pod kątem chorób somatycznych i psychosomatycznych, które mogłyby być bezpośrednimi przyczynami tej dolegliwości. Aby pozbyć się przewlekłej bezsenności, nie wystarczy bowiem dostarczać leków czy innych preparatów ułatwiających zasypianie, ale bardzo istotne jest działanie u źródła. Oznacza to, że należy wyeliminować czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój tego zaburzenia snu.

W leczeniu bezsenności stosowane są leki nasenne z grupy benzodiazepin, a także szereg innych preparatów o działaniu przeciwdepresyjnym i uspokajającym. Pamiętaj, że tego typu leki nie są wolne od skutków ubocznych. Mogą prowadzić do spowolnienia, refluksu i gorszej koordynacji ruchowej. Jeżeli to okaże się konieczne, lekarz może również zaproponować osobie z bezsennością, psychoterapię psychologiczną.

Mądre wsparcie układu nerwowego, czyli co na bezsenność

Czy wiesz, jak wspierać układ nerwowy? Możesz działać na różne sposoby.

Gdy szukasz naturalnych metod na bezsenność, przede wszystkim przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Nie sięgaj tuż przed snem po napoje, które zawierają w swoim składzie kofeinę. Zrezygnuj więc z wszelkiego rodzaju napojów energetycznych,  kawy, herbaty czy też coca-coli. Przeanalizuj również poziom witamin i składników odżywczych w swoim organizmie. Najlepiej skorzystaj z badań określających poszczególne wartości tego typu substancji w Twoim organizmie. Gdy zauważysz ich niedobory, możesz sięgnąć po suplementy diety lub inne preparaty uzupełniające tego typu deficyty. Znajdziesz je w naszej aptece codziennej.

Niekiedy dobrym sposobem na bezsenność jest tzw. liczenie baranów. Chodzi o to, by oddać się takim procesom myślowym, które są jednostajne, a przez to mogą wydawać się dziwaczne. W wielu przypadkach pomaga czytanie nudnej literatury. Dotyczy to jednak sytuacji sporadycznej bezsenności, a nie tej wywołanej przez poważne choroby.

Niektórzy przypisują alkoholowi działanie usypiające i uważają, że wypicie na przykład lampki wina na dobry sen to właściwe rozwiązanie. Tymczasem alkohol wpływa negatywnie na jakość wypoczynku, ponieważ wywołuje zaburzenie faz snu. w konsekwencji nie czujesz się wyspany, ale zmęczony.

Preparaty na bezsenność

Apteka Codzienna to miejsce, gdzie znajdziesz wiele środków bez recepty łagodnie wyciszających układ nerwowy. Jednym sposobem na bezsenność jest przyjmowanie preparatów, które zawierają substancje ułatwiające zasypianie. W naszej ofercie znajdziesz m.in. tabletki na bezsenność z ziołowym składem. Tego typu preparaty zawierają w swoim składzie wyciągi ziołowe, w tym m.in. uzyskane z melisy, lawendy, szyszek chmielu albo kozłka lekarskiego.

Takie ekstrakty z ziół działają wyciszająco i odprężająco. Innym istotnym składnikiem preparatów na bezsenność jest melatonina. Jeżeli szukasz suplementów diety na sen albo leków ułatwiających zasypianie, koniecznie wybieraj te, które w swoim składzie zawierają magnez albo witaminy z grupy B. Jak już wiesz, wskazane tu związki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomagają ograniczyć uczucie zmęczenia i znużenia.

Środki nasenne – kiedy po nie sięgać?

Tabletki nasenne, w tym te dostępne bez recepty to rozwiązanie, które sprawdzi się dopiero wówczas, gdy inne naturalne metody zasypiania nie przyniosą rezultatów. Takie środki pomogą także wtedy gdy często wybudzasz się w ciągu nocy.

Co ciekawe, poprawa jakości snu ma duże znaczenie dla ogólnego zwalczania problemów z bezsennością. Odpowiednio skomponowane składniki dostępne w naszych preparatach, pomogą w zaśnięciu i przyczyniają się do bardziej komfortowego i spokojnego snu. To dzięki tego typu środkom nie będziesz wybudzać się w nocy lub zmniejszy się częstotliwość Twoich nocnych wybudzeń. Tabletki nasenne lub inne preparaty zawierające takie substancje wspomogą Twój sen i podniosą w istotny sposób jakość życia.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.