Gwarancja spakowania w ciągu 24h

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Wypadanie włosów – przyczyny, diagnoza, skuteczne metody leczenia - zdjęcie

03.07.2024

11 min. czytania

Wypadanie włosów – przyczyny, diagnoza, skuteczne metody leczenia

Włosy to wizytówka każdej kobiety, dlatego każda z nas odczuwa niepokój, gdy wypadają nam one w niepokojąco dużych ilościach. Wypadanie włosów to fizjologiczny proces, którego doświadcza każdy z nas. Jeżeli jednak proces ten jest nasilony, to powinniśmy wdrożyć odpowiednie zabiegi, które ograniczą nasilone wypadanie włosów. Jakie pierwsze kroki powinniśmy podjąć, gdy zaobserwujemy u siebie to zjawisko? Jakie są przyczyny wypadania włosów? Kiedy należy umówić się na wizytę do lekarza ?

Jakie są przyczyny wypadania włosów ?

Przyczyny wypadania włosów często są bardzo różne. Niekiedy kilka czynników wpływa na kondycję włosów, powodując ich osłabienie i przerzedzenie. Wypadnie włosów może mieć charakter zarówno przejściowy jak i przewlekły. Czemu wypadają włosy?

Fizjologiczny proces wypadania włosów

Włosy w niewielkich ilościach wypadają nam każdego dnia i nie powinno to budzić w nas niepokoju. Wynika to z naturalnego procesu obumierania cebulki włosa. Każdy włos może się znaleźć w jednej z trzech faz wzrostu włosa.

Pierwsza faza to tak zwana faza anagenu, czyli faza wzrostu. W tej fazie powinno znajdować się najwięcej, bo aż 90 procent włosów. Czas trwania tej fazy zależy od uwarunkowań genetycznych i wynosi zwykle od 2 do 7 lat.

Kolejną fazą wzrostu włosa jest faza zanikania, czyli tzw. faza katagenu. W tej fazie znajduje się około 3 procent naszych włosów, które stopniowo przygotowują się do wypadnięcia. Proces ten trwa nawet kilkanaście lat.

Ostatnią fazę wzrostu włosa stanowi telogen , czyli faza wypadania. Jest to moment, w którym włos obumiera, nie zachodzą w nim już żadne procesy i stopniowo jest on przygotowywany do wypadnięcia. Faza ta trwa około 3 miesiące, po czym włos w sposób naturalny wypada. W tej fazie nie powinno być więcej niż 13 procent włosów.

Mechaniczne uszkadzanie włosów

Zdrowe włosy mogą ulec zniszczeniu w wyniku nieodpowiedzialnych zabiegów takich jak agresywne rozczesywanie, suszenie włosów wysokimi temperaturami, prostowanie czy też trwałe ondulacje. Również nieprawidłowe, zbyt ciasne upięcia mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Osłabione włosy stają się kruche i łamliwe, skłonne do wypadania.

Nieprawidłowa dieta

Nasz organizm codziennie wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości witamin oraz makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli w naszym pożywieniu zaczyna brakować odpowiednich składników, to wówczas zaczynamy obserwować u siebie różne, niepokojące objawy. Dotyczy to również naszych włosów. Dieta na włosy jest niezwykle istotna do ich prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w naszej diecie znalazły się pokarmy bogate w żelazo, krzem, miedź i cynk oraz w witaminy z grupy B, witaminę A i E. Jeżeli z jakichś powodów dieta jest uboga w te składniki, warto rozważyć suplementację. Suplementy na włosy występują na rynku bardzo licznie.

Przyjmowane leki

Niekiedy przyjmowane leki mogą przyczynić się do pogorszenia stanu naszych włosów. Dotyczy to przede wszystkim leków silnie działających stosowanych w chorobach onkologicznych. Do wypadania włosów mogą się przyczynić również niektóre leki przeciwbólowe, antydepresanty czy też hormony. Nie oznacza to jednak, że bez konsultacji z lekarzem możemy powyższe odstawić.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Prawidłowa gospodarka hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Nieprawidłowe stężenie estrogenów, androgenów oraz hormonów tarczycy prowadzi do zaburzenia fazy wzrostu włosa i w efekcie do ich nadmiernego wypadania.

Czynniki toksyczne

Bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu jest zatrucie rtęcią, ołowiem czy też kadmem i arsenem. Jednym z objawów takiego zatrucia jest intensywne wypadanie włosów, ale również osłabienie, wymioty i żółtaczka. W sytuacji podejrzenia takim zatruciem należy natychmiast skorzystać z pomocy medycznej.

Choroby układowe, zakaźne oraz owłosionej skóry głowy

Szereg chorób przyczynia się do uszkodzenia struktury włosa i w efekcie do jego wypadnięcia. Zaliczmy do nich przede wszystkim:

  • choroby autoimmunologiczne: toczeń rumieniowaty, choroba Hashimoto, celiakia;
  • choroby zakaźne: borelioza, kiła, szkarlatyna, zapalenie płuc, grypa, covid;
  • choroby skóry: grzybica, łojotokowe zapalenie, liszaj płaski.

Na zdrowie i mocne włosy

Czynniki psychogenne

Do czynników psychogennych zaliczamy przede wszystkim stres, depresję, zaburzenia emocjonalne. Bardzo istotny jest tryb życia każdego człowieka. Różne, ciężkie przeżycia wpływają na kondycję włosów, powodując ich osłabienie.

Pośród różnych schorzeń psychicznych wyróżniamy chorobę, w której pacjent sam wyrywa (trichotillomania), a następnie zjada swoje włosy (trichofagia). Zespół ten nazywamy zespołem Roszpunki, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do niedrożności jelit, a w efekcie do śmierci.

Kiedy powinniśmy udać się na wizytę do lekarza i jakie badania powinniśmy wykonać?

Wypadanie włosów może, ale nie musi świadczyć o poważnej chorobie. Jeżeli wypadaniu towarzyszy szereg innych objawów to wówczas powinniśmy udać się do lekarza w celu konsultacji naszego problemu. Lekarz po wykonaniu odpowiednich badań rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Jakie dodatkowe objawy powinny nas zaniepokoić?

Diagnostykę powinniśmy pogłębić, gdy zaobserwujemy u siebie:

  • osłabienie i wzmożoną senność,
  • stany podgorączkowe / gorączkę,
  • bóle brzucha, nudności, wymioty,
  • nawracające biegunki / zaparcia,
  • bladość i szorstkość skóry,
  • zmiany skórne,
  • nadmierne owłosienie innych części ciała.

Jakie badania powinniśmy wykonać?

Jeżeli wypadanie włosów budzi w nas niepokój, koniecznie powinniśmy wykonać szereg badań, które powinny rozwiać nasze wątpliwości. O dalszej diagnostyce decyduje lekarz prowadzący. Kluczową informację dla naszego lekarza, będą stanowiły dodatkowe objawy, które towarzyszą wypadaniu i osłabieniu włosów. Na początku zwykle wykonujemy podstawowe badanie krwi, w którym oznaczamy:

  • morfologię,
  • stężenie żelaza i ferrytyny,
  • stężenie wolnego i całkowitego testosteronu oraz dihydrotestosteronu, dihydroepiandrosteronu i estradiolu,
  • poziom TSH oraz hormonów tarczycy: FT3 i FT4.

W jaki sposób można wzmocnić włosy ?

Jeżeli wypadanie włosów nie jest związane z żadną poważną jednostką chorobową, to wówczas sami możemy zatroszczyć się o nasze włosy. Medycyna dostarcza nam wiele różnych możliwości. Warto skonsultować swój problem z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Zanim jednak sięgniemy po dermokosmetyki i suplementy, powinniśmy się upewnić, że przyczyną wypadania włosów nie jest żadna, poważna jednostka chorobowa. Wówczas żadne zabiegi nie pomogą, dopóki nie wyeliminujemy przyczyny naszego problemu.

Aby wzmocnić osłabione włosy, powinniśmy przede wszystkim ograniczyć zabiegi kosmetyczne, które mogą pogłębiać problem wypadania. Mam tutaj na myśli zabiegi fryzjerskie tj. farbowanie włosów, prostowanie, suszenie. Istotny jest również dobór szczotki do włosów. Warto inwestować w szczotki nieuszkadzające cebulki włosa. Na rynku jest szereg dostępnych produktów, z których warto skorzystać.

Szczególnie istotna jest dieta, która powinna być bogata przede wszystkim w żelazo oraz w inne makro i mikroelementy. Jeżeli nasza dieta jest z różnych powodów ograniczona, to warto zastanowić się nad suplementacją preparatów stworzonych do wzmocnienia włosów. Przy wyborze suplementu warto sugerować się nie tylko jego składem, ale również dawką poszczególnych witamin i minerałów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dawkę żelaza oraz biotyny. Dobrze jeżeli preparat ma w swoim składzie również aminokwasy siarkowe, budujące nasze włosy. Dobry produkt zawiera w swoim składzie ponadto witaminy z grupy B, selen oraz cynk. Suplementację powinniśmy stosować przez minimum 3 miesiące, nie zapominając przy tym o prawidłowej diecie oraz dermokosmetykach na włosy. Należy pamiętać o regularności w stosowaniu preparatów na włosy, gdyż ich skuteczność w głównej mierze zależy od czasu przyjmowania danego produktu.

Warto pomyśleć również o odstawieniu używek typu kawa czy tytoń, jeżeli takowe są stosowane. Bardzo istotny jest również stres, który nasila wypadanie włosów. Relaksujące masaże oraz inne techniki pomagające nam redukować stres są jak najbardziej zalecane. Wykazano, że przewlekły stres działa destrukcyjnie na cały nasz organizm. Niekiedy wskazane jest zastosowanie preparatów redukujących poziom stresu.

Dermokosmetyki na włosy

Apteka Codzienna dysponują szerokim asortymentem dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i wzmocnienia włosów. Preparaty na włosy powinniśmy dobierać w sposób właściwy do rodzaju naszych włosów. Pielęgnacja rozpoczyna się już na etapie higieny. Do tego powinniśmy zastosować odpowiednie szampony wzmacniające. Równie ważne jest zastosowanie odpowiedniej odżywki. Może ona mieć postać maski, które powinniśmy nakładać przynajmniej raz w tygodniu na co najmniej 15 minut. Rynek dermokosmetyków oferuje nam również specjalne wcierki odżywiające cebulkę włosa. Stosujemy je codziennie, wcierając preparat w skórę głowy.

Podsumowanie

Włosy to wizytówka każdej kobiety, dlatego tak ważna jest dla nas ich kondycja. Codziennie powinnyśmy obserwować stan naszych włosów, aby uniknąć sytuacji, w której pojawi się nieestetyczne łysienie. Nie zawsze jednak możemy mu zapobiec. Każdy stan, który wzbudza nasz niepokój, powinniśmy skonsultować z lekarzem specjalistą. Im wcześniej wykryjemy problem, tym łatwiej będzie nam się z nim uporać. Dbajmy o to czym obdarzyła nas natura.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Patrycja Rafalska

magister farmacji

Patrycja
Rafalska

O Autorze

Z powołania magister farmacji. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Moja pasja do nauki i troska o zdrowie ludzi skierowały mnie na tę drogę zawodową.

Pracując w aptece, dążę do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości opieki farmaceutycznej. W swoich tekstach staram się przekazać wiedzę medyczną w sposób zrozumiały i interesujący dla czytelnika.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.