Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Dermokosmetyki – czym są, jak działają oraz kto je stosuje? - zdjęcie

25.05.2024

10 min. czytania

Dermokosmetyki – czym są, jak działają oraz kto je stosuje?

Czym są dermokosmetyki? W jaki sposób działają? 

Dermokosmetyki, zwane również kosmetykami aptecznymi i kosmoceutykami, to produkty dostępne jedynie w aptece, w tym również w aptece internetowej. Z założenia są to produkty hipoalergiczne o właściwościach wspomagających leczenie, stosowane w celu uzupełnia terapii lekami. Co wyróżnia dermokosmetyki na tle innych produktów do pielęgnacji skóry? Jakie korzyści przynoszą nam kosmetyki apteczne? Kiedy powinniśmy zdecydować się na te produkty?

Czym cechują się dermokosmetyki?

Oficjalna definicja dermokosmetyku nie istnieje. Zwykle zaliczamy do nich produkty zawierające w swoim składzie składniki aktywne w wysokich stężeniach. Ze względu na uregulowania prawne producenci nie mają obowiązku przedstawiania badań do danego produktu, mimo że część z nich może powodować łagodne skutki uboczne. Niemniej jednak duża część wytwórców prowadzi, a następnie udostępnia takie badania w celu potwierdzenia skuteczności ich produktu.

Dermokosmetyki bazują na podstawowych podłożach, stosowanych również w maściach. Na chwilę obecną rynek kosmetyków aptecznych jest bogaty w szereg preparatów zawierających w swoim składzie produkty pochodzenia naturalnego. Duża część dermokosmetyków będzie odpowiednia również dla wegan. Dermokosmetyki często cechują się składem hipoalergicznym, co zwykle w widoczny sposób zawarte jest na opakowaniach.

Jak działają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki ze względu na zawartość wysokich stężeń składników aktywnych, wykazują działanie wspomagające terapię lekami. Stosowane są one niekiedy do łagodzenia skutków ubocznych niektórych medykamentów. Doskonałym przykładem są produkty nawilżające stosowane przy terapii trądziku izotretynoiną. Dobierając produkt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. W przypadku powyższej terapii ważne jest, aby dermokosmetyk nie zawierał w swoim składzie witaminy A.

W zależności od składu każdy dermokosmetyk będzie wykazywał inne działanie. Na rynku znajdziemy szereg produktów zarówno upiększających naszą cerę, jak i działających przeciwstarzeniowo, nawilżająco, odżywczo i wykazujących działanie wspomagające leczenie licznych schorzeń skóry takich jak łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenia itp.

Składniki aktywne w dermokosmetykach

Dermokosmetyki w swoim składzie zawierają zarówno naturalne jak i syntetyczne składniki aktywne, które nie występują w zwykłych kosmetykach lub występują, ale w znacznie niższych stężeniach. Zwykle w swoim składzie zawierają one witaminy, ekstrakty roślinne, substancje okluzyjne, olejki eteryczne, substancje nawilżające, złuszczające itp. W zależności od składu dermokosmetyki różnią się wzajemnie działaniem.

Witaminy

Najczęściej spotykaną witaminą w dermokosmetykach do pielęgnacji ciała jest witamina A oraz jej pochodne. Wykazuje ona przede wszystkim działanie regenerujące. Pochodne witaminy A znalazły zastosowanie w terapii trądziku oraz łuszczycy. Niekiedy dodawana jest ona również do kremów przeciwzmarszczkowych.

Oprócz witaminy A w kosmetykach aptecznych spotykamy także witaminę C szczególnie polecaną do cery z przebarwieniami oraz witaminę E i witaminy z grupy B.

Ekstrakty roślinne

Ekstrakty roślinne to na obecną chwilę najpopularniejsze składniki aktywne dermokosmetyków. Zakres ich działania jest ogromny - od działania przeciwzapalnego po tonizujące i przeciwzmarszczkowe. Część firm decyduję się nawet objąć patentem (ochroną dziesięcioletnią) niektóre pochodne roślinne tak, aby tylko ich produkty mogły dany składnik zawierać. Do produkcji ekstraktów wykorzystywane są wszystkie części rośliny tj. korzenie, liście, kwiaty, nasiona itp. Od niedawna szczególną popularnością cieszą się wyciągi z konopi siewnej. Wykazuje ona działanie nawilżające i regenerujące, dzięki czemu doskonale sprawdza się w kremach i maściach na atopowe zapalenie skóry czy też na zmiany łuszczycowe.

W wielu produktach znajdziemy wyciągi z nagietka (działanie przeciwzapalne), aloesu (tonizujące), rumianku, świetlika oraz z wielu innych roślin. Tematyka leku roślinnego jest niezwykle obszerna, a zarazem interesująca. Warto zagłębić się w ten temat poprzez publikacje medyczne oraz inne artykuły.

Związki mineralne

Najczęściej spotykanym związkiem mineralnym w dermokosmetykach jest cynk. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stosowany jest w wielu maściach, krem, pastach.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne oprócz tego, że pięknie pachną, mają również szereg właściwości leczniczych. Jednym z olejków stosowanych w kosmetykach aptecznych jest olejek z drzewa herbacianego. Ma on wiele różnych zastosowań, a przede wszystkim wykorzystujemy jego działanie przeciwgrzybicze - lakiery, kremy oraz przeciwtrądzikowe (kremy punktowe).

Substancje złuszczające

Rogowacenie skóry to problem dotykający praktycznie każdego z nas. Szereg różnych maści, kremów zawiera w swoim składzie substancje złuszczające, które usuwają nawarstwiony naskórek i umożliwiają w ten sposób regenerację skóry. Zaliczamy do nich przede wszystkim kwasy tj. kwas glikolowy, salicylowy oraz mocznik w wysokich stężeniach.

Lipidy

Prawidłowa gospodarka lipidowa w skórze powoduje utworzenie bariery chroniącej nasze zewnętrzne warstwy przed działaniem czynników środowiskowych takich jak wiatr, mróz, substancje drażniące, detergenty. Wiele kosmetyków aptecznych zawiera w swoim składzie lipidy, które tę barierę odbudowują. Zaliczamy do nich między innymi masło Shea, olej z avocado i olej makadamia.

Substancje nawilżające i okluzyjne

Szereg produktów stosowanych na skórę wykazuje działanie nawilżające i okluzyjne dzięki kombinacji stężeń różnych składników aktywnych. Ze względu na wiele czynników nasza skóra narażona jest na przesuszenie, co w efekcie przyspiesza jej starzenie oraz przyprawia nas o liczne nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki dermokosmetykom nawilżającym możemy uniknąć tych nieprzyjemnych doświadczeń. Zwykle producenci decydują się na mocznik w stężeniach poniżej 15%, pantenol, kwas hialuronowy itp. Działanie okluzyjne zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody wykazuje przede wszystkim wosk pszczeli, parafina, cholesterol, lanolina, wazelina.

Dlaczego wybrać dermokosmetyki zamiast kosmetyków drogeryjnych?

Analizując informacje na temat dermokosmetyków, możemy wyciągnąć wnioski odnośnie licznych zalet tych preparatów. Przede wszystkim istotny dla każdego z nas powinien być fakt, że duża część dermokosmetyków posiada badania kliniczne odnośnie ich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Wiele preparatów zawiera hipoalergiczny skład, dzięki czemu osoby z wrażliwą skórą nie muszą martwić się jej podrażnieniem. Dermokosmetyki mają ponadto bogatą zawartość składników aktywnych, dzięki czemu można je stosować wspomagająco przy terapii różnych schorzeń np. trądziku czy łuszczycy.

Oczywiście przed wyborem dermokosmetyku bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistą. Istotne jest, aby preparat został prawidłowo dobrany do naszej skóry, gdyż jak każdy produkt tak również kosmoceutyk może powodować skutki uboczne. W razie wystąpienia działań niepożądanych powinniśmy odstawić produktów i skorzystać z porady medycznej. Każde niepokojące nas objawy warto zgłosić odpowiednim instytucją.

Dla kogo kosmetyki apteczne będą idealne?

Dermokosmetyki dedykowane są dla osób w różnym wieku, borykających się z problemami skórnymi o różnej etiologii. Po kosmetyki apteczne mogą sięgać zarówno osoby starsze jak i bardzo młode. Do najczęściej wymienianych jednostek chorobowych, przy których dermokosmetyki mogą okazać się pomocne, zaliczamy m.in.:

Warto pamiętać, że dermokosmetyk nie może zastąpić nam leku zaordynowanego przez specjalistę. Kosmetyki apteczne stosujemy jednie pomocniczo w terapii zarówno wymienionych powyżej jednostek chorobowych jak i w wielu innych schorzeniach.

Jak wybrać odpowiednie dermokosmetyki?

Decyzja o wyborze właściwego kosmetyku aptecznego powinna zostać przemyślana i skonsultowana z fachowcem w tej dziedzinie. Może nim być zarówno lekarz prowadzący terapię schorzenia, z którym się borykamy jak i inny lekarz lub farmaceuta. Zanim wybierzemy konkretny preparat, powinniśmy przeanalizować jego działanie. Ważne jest również ustalenie etiologii naszego problemu. Bez ustalenia przyczyny schorzenia nie dobierzemy odpowiedniego preparatu. Warto również ustalić, czy wybrane dermokosmetyki wzajemnie nie wykluczają swojego działania.

Kolejną istotną kwestią w doborze kosmetyku aptecznego jest jego producent. Warto zdecydować się na preparat o udowodnionej skuteczności, z przebadanym składem. Duża część produktów może pochwalić się badaniami klinicznymi, z którymi każdy z nas może się zapoznać. Unikniemy dzięki temu ryzyka związanego z działaniami niepożądanymi danego produktu oraz wybierzemy w ten sposób najlepszy dla nas specyfik.

Podsumowanie

Rynek apteczny oferuje nam szereg różnych kosmoceutyków, które ze względu na swój skład spotkamy jedynie tam. Działanie dermokosmetyków jest na tyle różnorodne, że każdy z nas może dobrać preparat odpowiedni dla swojej skóry. Jeżeli dostrzegasz u siebie problemy skórne, a dotychczasowe metody nie przynoszą oczekiwanego efektu, skonsultuj swój problem. Wdrożenie dermokosmetyku do swojej terapii niekiedy może okazać się zbawienne.

Pamiętaj! Twoje zdrowie jest najważniejsze, a utracone nigdy może do Ciebie nie powrócić!

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

Patrycja Rafalska

magister farmacji

Patrycja
Rafalska

O Autorze

Z powołania magister farmacji. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Moja pasja do nauki i troska o zdrowie ludzi skierowały mnie na tę drogę zawodową.

Pracując w aptece, dążę do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości opieki farmaceutycznej. W swoich tekstach staram się przekazać wiedzę medyczną w sposób zrozumiały i interesujący dla czytelnika.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

W serwisie Apteka Codzienna używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz dostosowywać serwis do ich preferencji.

Akceptacja wszystkich plików cookies powoduje zapisanie w pamięci przeglądarki niezbędnych plików cookies (wykorzystywanych do prawidłowego działania strony), plików analitycznych (które pomagają nam poprawiać i ulepszać funkcjonalności serwisu) oraz marketingowych (umożliwiających wyświetlanie dopasowanych treści). Kliknij "Akceptuję", jeśli zgadzasz się na pliki cookies. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies, przeczytaj naszą Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Pliki cookies (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookies na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookies potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookies. Niektóre pliki cookies umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Więcej informacji o plikach cookies przeczytasz w Polityce prywatności.