Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Rwa kulszowa to dolegliwość charakteryzująca się bólem pleców i kręgosłupa, silnie promieniującym przez pośladki i uda w kierunku kończyn dolnych. Oprócz bólu charakterystyczne objawy rwy kulszowej u pacjentów to drętwienie i mrowienie różnych części ciała. Zobacz, co powoduje rwę kulszową i na czym polega jej rozpoznanie oraz terapia. Kto jest narażony na zachorowanie? Czy dolegliwość jest uleczalna?
Rwa kulszowa to inaczej rwa korzeni nerwowych, która jest schorzeniem neurologicznym. Do pojawienia się tej dolegliwości dochodzi w wyniku nacisku lub urazu nerwu kulszowego.
Czym jest ten nerw? To inaczej nerw piszczelowy. Stanowi jeden z największych nerwów w całym organizmie. O tym, jak ważna jest dbałość o niego, świadczy to, jak przebiega. Taki nerw zlokalizowany jest w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego, a następnie wzdłuż tylnych obszarów nogi, aż do stopy. Jakie są jego funkcje? Nerw kulszowy ma za zadanie przewodzić impulsy nerwowe do mięśni. Odpowiada też za czucie w okolicach pośladków, ud, łydek, stóp i palców stóp. Nietrudno się domyślić, że rwa kulszowa może prowadzić do bólu, drętwienia, osłabienia mięśni nóg oraz trudności w poruszaniu się.
Okazuje się, że dolegliwość może dotyczyć praktycznie każdego. Już blisko połowa pracującego społeczeństwa boryka się z bólem w dolnej części pleców. Ból narasta, aż pewnego dnia staje się tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co zwiększa ryzyko tej choroby? Oto najpowszechniejsze przyczyny rwy kulszowej:
Wśród przyczyn rwy kulszowej można wymienić też konkretne dolegliwości kręgosłupa. To m.in. przepuklina dysku kręgosłupa. Pojawia się, gdy miękki rdzeń wewnątrz kręgowy przesuwa się na zewnątrz i zaczyna uciskać na nerw kulszowy. Niestety, wraz z wiekiem dochodzi też do zużycia i osłabienia krążków międzykręgowych. Takie zwyrodnienie może prowadzić do ucisku na nerw kulszowy.
Wszelkie inne zmiany pojawiające się obrębie kręgosłupa, jak np. guzy czy stany zapalne, wywołane infekcją, chorobą autoimmunologiczną lub innymi czynnikami, mogą naciskać na nerw kulszowy, prowadząc do pojawienia się bólu. Co ciekawe, niekontrolowana cukrzyca może wywołać uszkodzenie nerwów, w tym także nerwu kulszowego. Dlatego pacjenci cukrzycowi powinni być pod opieką wielu specjalistów, by mogli oni w porę wykryć niepokojące dolegliwości.
Analizując powyżej przedstawione przyczyny rwy kulszowej, dość łatwo wysnuć wniosek, jakie grupy zawodowe są znacznie bardziej niż inne, narażone na ten problem. To przede wszystkim osoby pracujące przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. Do rwy kulszowej może przyczyniać się więc np. praca biurowa albo praca krawcowej czy szewca, albo zegarmistrza.
Ponadto, na wystąpienie problemów zdrowotnych narażeni są również zawodowi kierowcy, którzy przemierzają długie trasy. Bardzo często ustawowo wymagany czas odpoczynku dla takiego kierowcy nie jest na tyle wystarczający, by zmniejszyć ryzyko tego typu dolegliwości. Na rwę kulszową narażeni są również wszyscy ci, którzy w nieodpowiedni sposób wykonują ćwiczenia fizyczne i zapominają o odpowiednim rozciągnięciu ciała, zwłaszcza po treningu. Rwa kulszowa może być też konsekwencją ciąży.
Naturalne procesy fizjologiczne związane ze starzeniem się organizmu to coś, na co w sporym stopniu nie mamy wpływu i niestety, wiele starszych osób boryka się z opisywanym tu problemem.
Symptomy związane z tą dolegliwością różnią się od stopnia jej zaawansowania. Pierwsze objawy rwy kulszowej ujawniają się zwykle w okolicy pośladka. Ból może być odczuwalny w jednym pośladku, jak i w obu. Następnie zaczyna promieniować wzdłuż nerwu kulszowego aż do nogi. Taki ból promieniuje na zewnętrzną stronę uda aż do stopy. Nierzadko jest odczuwalny również w pachwinie, kolanie, łydce i stopie.
Kolejne objawy występujące w przebiegu rwy kulszowej to:
Przy tej okazji warto wskazać na różne typy rwy kulszowej. Jest to istotne również w określeniu miejsca, gdzie będzie zlokalizowany ból. Dwa główne typy tej dolegliwości to rwa kulszowa:
Doświadczasz przedstawionych powyżej objawów? Czas skorzystać z pomocy specjalisty, najlepiej ortopedy lub neurologa. Na początek zgłoś się do lekarza internisty i opisz mu swoje dolegliwości. Taki lekarz skieruje Cię do lekarza wybranej specjalizacji, np. do ortopedy. Diagnozowanie rwy kulszowej opiera się na kilku działaniach. Przede wszystkim specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, a także ocenia jego chód.
Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, lekarz może dodatkowo zlecić badania obrazowe, które pozwolą mu lepiej ocenić stan nerwu kulszowego i innych struktur w okolicy kręgosłupa. Przykładowe badania służące do postawienia diagnozy to:
W celu oceny funkcji mięśni i nerwów specjalista niekiedy kieruje również na badanie elektromiograficzne.
Otrzymałeś diagnozę. Teraz czas ustalić, jak leczyć rwę kulszową, by pozbyć się nieprzyjemnych objawów, które doświadczasz. Cała terapia jest wielokierunkowa. Opiera się na kilku działaniach i obejmuje:
Borykasz się z bólem pleców i kręgosłupa, wywołanym przez rwę kulszową? Jak można łagodzić tę dolegliwość? Oto kilka wskazówek, gdy dojdzie do ostrego ataku rwy kulszowej. Taki problem wymaga przede wszystkim odpoczynku. Gdy doświadczysz tego typu bólu, połóż się na plecach z delikatnie ugiętymi nogami. Pod nogi możesz podłożyć poduszki.
Aby uniknąć tego typu objawów w przyszłości, przede wszystkim dbaj o to, by unikać długotrwałego stania, mocnych skrętów ciała czy leżenia na brzuchu. Wszystkie tego typu aktywności przyczyniają się do wystąpienia ataków bólu. Kolejne czynności związane z rehabilitacją, powinien dobierać specjalista, np. fizjoterapeuta. To osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mogą decydować o sposobie leczenia.
Co zrobić, aby nie zachorować na wskazaną tu chorobę? Czy możliwe jest uniknięcie tego problemu? Przede wszystkim unikaj długotrwałego siedzenia czy przebywania w jednej pozycji. Jeżeli pracujesz w pozycji siedzącej, dbaj o to, by co jakiś czas, np. co pół godziny, co godzinę, zrobić sobie przerwę i dobrze się porozciągać. Dzięki temu zmniejszysz nacisk, na jaki narażany jest nerw kulszowy.
Dbaj o różnorodność zajęć w ciągu dnia i nie ograniczaj się jedynie do pracy. Po tym, jak skończysz swoje obowiązki zawodowe, zajmij się ćwiczeniami, spacerem. Wyrób sobie nawyk systematycznych ćwiczeń. Pamiętaj, by zanadto nie obciążać swojego organizmu. Nie chodzi tu o intensywność treningu, ale jego powtarzalność. Twoje mięśnie będą mocniejsze, gdy będziesz codziennie ćwiczyć niż od czasu do czasu za to w bardzo mocny sposób. Zachęć do wysiłku fizycznego również bliskich i ucz swoje dzieci dobrych nawyków związanych z regularną aktywnością fizyczną.
Rwa kulszowa to jedno z tych schorzeń neurologicznych, które wiążą się z bólem praktycznie całego ciała. Ma to związek ze ścieżką, jaką biegnie uszkodzony nerw kulszowy. Ciągnie się od kręgosłupa, poprzez nogi aż do stopy. Sposobem na to, by radzić sobie z tego typu dolegliwościami, jest przede wszystkim unikanie przebywania w jednej pozycji. Warto też zawczasu zadbać o odpowiednią profilaktykę. W powyższym artykule przedstawiliśmy jak leczyć rwę kulszową, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.
Przeczytaj również:
Energia i witalność seniorów – jak zadbać o zdrowie? Najczęściej występujące choroby stawów. Poznaj przyczyny i leczenie Jak działa kolagen w proszku? Stosowanie oraz wskazania do picia kolagenu w proszku Po jakie witaminy sięgać na zdrowe stawy i dlaczego warto dbać o zdrowie kości? Osteoporoza - przyczyny, objawy, leczenie, badania diagnostyczneNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister farmacji
Patrycja
Rafalska
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Natalia Młynek
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.