Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Regularna pielęgnacja paznokci ma wymiar nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Prosty manicure i pedicure chroni płytkę paznokci przed niektórymi chorobami, a w razie potrzeby ‒ wspomaga ich leczenie, na przykład poprzez korekcję ich kształtu lub kierunku wzrostu. Zastanawiasz się, jak dbać o paznokcie? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady domowego manicure, który pomoże Ci utrzymać piękne i zdrowe paznokcie!
Zmienione chorobowo paznokcie bardzo często stanowią źródło wstydu i zakłopotania. W dalszym ciągu wiele osób kojarzy problem chorób paznokci ‒ całkowicie błędnie ‒ z brakiem higieny czy pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu czynników wpływających na rozwój chorób paznokci. Bardzo często schorzenia płytki paznokcia związane są z urazami bądź chorobami, nierzadko ogólnoustrojowymi. Nieprawidłowy wygląd paznokci może też wynikać z niedoborów żywieniowych lub efektów ubocznych przyjmowanych lekarstw.
Jedną z powszechnie kojarzonych chorób paznokci jest zakażenie grzybicze. Nic w tym dziwnego ‒ szacuje się, że grzybica paznokci może dotyczyć nawet 10% społeczeństwa. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jedno z wielu schorzeń, które dotyczą tej części ciała. Do najczęściej występujących chorób paznokci zalicza się także:
Badania naukowe wskazują, że istnieje szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi infekcji paznokci. Zwiększone ryzyko grzybicy paznokci i innych zakażeń drobnoustrojami występuje w przypadku:
Choroby paznokci mają to do siebie, że ich leczenie jest dość uciążliwe i czasochłonne. Pomimo zastosowanej terapii, wiele schorzeń ma tendencję do nawracania i rozprzestrzeniania się na większą liczbę paznokci. Właśnie dlatego należy udać się do specjalisty za każdym razem, gdy tylko zaobserwujemy niepokojące zmiany, takie jak:
Szybko postawiona diagnoza i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby zwiększa szansę na sukces terapeutyczny i zmniejsza ryzyko nawrotu schorzenia.
Dość oczywistym wyborem jest konsultacja u lekarza dermatologa. Jest to specjalista, który z powodzeniem pokieruje całą diagnostyką i leczeniem schorzeń paznokci. W niektórych przypadkach alternatywą może być wizyta u podologa. Choć jest to specjalista kojarzony głównie z pielęgnacją stóp, posiada on także szeroką wiedzę na temat chorób i pielęgnacji paznokci. Zabiegi podologiczne sprawdzają się szczególnie w przypadkach urazów paznokci lub dolegliwości związanych z ich nieprawidłowym wzrostem.
W salonach piękności można wykonać piękny, oryginalny manicure, który będzie cieszył oczy przez kilka kolejnych tygodni. Czy wizyta u stylistki paznokci jest jednak konieczna, aby cieszyć się estetycznymi i zadbanymi paznokciami? Absolutnie nie! Większość prostych zabiegów pielęgnacyjnych można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy do tego odrobina wolnego czasu, a także podstawowe narzędzia i kosmetyki do paznokci.
W niektórych przypadkach warto jednak udać się do specjalistów. Tyczy się to szczególnie osób z zaawansowaną cukrzycą, które narażone są na rozwój zespołu stopy cukrzycowej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doświadczonego podologa, który nie tylko zajmie się pielęgnacją paznokci, ale zadba również o zdrowie stóp. Na manicure u specjalisty powinny także zdecydować się osoby, u których wzrost paznokcia został poważnie zaburzony ‒ przez chorobę, ucisk czy uraz. Specjalistyczny manicure lub pedicure pomoże skorygować wzrost płytki paznokcia i przywrócić jej piękny, estetyczny wygląd.
Wykonanie manicure i pedicure powierzasz stylistce paznokci? Koniecznie zwróć uwagę na zasady higieny obowiązujące w wybranym przez Ciebie salonie. Ich zachowanie jest niezmiernie ważne, ponieważ posługiwanie się niesterylnymi narzędziami wiąże się z ryzykiem groźnych zakażeń, w tym także tych krwiopochodnych. Używane przez kosmetyczkę pilniczki czy bloki polerskie powinny być jednorazowe, a wszystkie metalowe narzędzia, takie jak nożyczki czy cążki ‒ wysterylizowane w autoklawie. Tylko wtedy zyskasz pewność, że wykonywany przez stylistkę manicure lub pedicure będzie w pełni bezpieczny dla Twojego zdrowia.
Do prawidłowej pielęgnacji paznokci nie potrzebujesz wielu rzeczy. Przydatne będą podstawowe narzędzia, czyli patyczek do odsuwania skórek, cążki oraz pilniczek. Z potrzebnych kosmetyków warto wymienić żel do zmiękczania skórek, delikatny zmywacz do paznokci i opcjonalnie: bezbarwną odżywkę lub bazę utwardzającą i kolorowy lakier.
Przed przystąpieniem do wykonywania manicure i pedicure należy dokładnie oczyścić paznokcie. Dotyczy to wszelkich zabrudzeń, jak i poprzednio używanych kosmetyków, które należy usunąć za pomocą zmywacza do paznokci. Manicure warto poprzedzić krótką kąpielą zmiękczającą dłonie i stopy. Nie tylko pomoże ona oczyścić paznokcie, ale także zmiękczy zrogowaciałą skórę dookoła.
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż obcięcie paznokci. Należy jednak pamiętać, że ich nieprawidłowe przycięcie może prowadzić do niemałych problemów, w tym nawet do rozwoju niektórych chorób. Paznokcie przycina się cążkami ‒ krótko, jednak nie za krótko. Obcięta płytka paznokcia powinna nieznacznie wystawać poza czubek palca. Zbyt krótkie przycięcie może prowadzić do wrastania paznokci, z kolei pozostawienie paznokci zbyt długich sprzyja ich uszkadzaniu.
Do nadawania kształtu płytce paznokcia służy pilniczek. Należy wykonywać nim krótkie, szybkie ruchy, koniecznie w jednym kierunku. Paznokcie dłoni i stóp najlepiej piłować na prosto. Zbyt mocne zaokrąglenie brzegów płytki paznokci może skutkować ich wrastaniem.
Suche, pozadzierane skórki przy paznokciach zdecydowanie nie sprzyjają estetyce dłoni. Przez bardzo długi czas jedyną słuszną metodą ich usunięcia było wycięcie ich za pomocą cążek. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Wycinanie skórek za pomocą ostrych narzędzi jest prostą drogą do powstania niewielkich ran i skaleczeń, które mogą prowadzić do zakażenia paznokcia i tkanek go otaczających patogennymi drobnoustrojami.
Skórki należy delikatnie odsunąć za pomocą drewnianego lub plastikowego patyczka, a następnie nałożyć na nie specjalny żel, który zmiękczy je i rozpuści.
Uprzednio przygotowane paznokcie warto pomalować bezbarwną odżywką. Nada ona estetyczny połysk paznokciom, a jednocześnie wzmocni mechanicznie płytkę paznokci, chroniąc je przed złamaniem czy rozdwojeniem. Niektóre odżywki do paznokci mogą również odżywiać paznokcie, dzięki obecności w ich składzie takich związków jak keratyna czy olejek arganowy. Istnieją też specjalistyczne kosmetyki, które zawierają w składzie substancje przeciwgrzybicze, dzięki czemu chronią przed rozwojem lub nawrotem grzybicy paznokci.
Manicure może być także wykończony kolorową stylizacją. Przed zastosowaniem lakieru do paznokci warto pomalować paznokcie bazą ochronną. Niektóre lakiery, zwłaszcza te w intensywnych lub ciemnych kolorach, położone bezpośrednio na płytkę paznokcia, powodują jej nieestetyczne przebarwienia.
Po zakończeniu domowego manicure i pedicure warto posmarować dłonie i stopy odżywczym kremem lub oliwką. Pomoże to nawilżyć skórę i będzie idealnym zwieńczeniem pielęgnacji paznokci.
Twoje paznokcie rosną zbyt wolno? A może zmagasz się z ich nadmierną łamliwością? Przyczyną tych problemów mogą być niedobory witamin lub minerałów. W tym przypadku warto sięgnąć po suplementy na zdrowe paznokcie. Szeroki wybór preparatów multiwitaminowych można znaleźć w aptece internetowej, co jest wygodną i komfortową opcją dla wszystkich tych, którzy wolą robić zakupy w zaciszu własnego domu.
Co powinny zawierać skuteczne suplementy na zdrowe paznokcie? W składzie takich preparatów warto szukać:
Należy pamiętać, że suplementy nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety.
Pielęgnacja paznokci wcale nie wymaga regularnych wizyt w salonie piękności ‒ manicure i pedicure z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu za pomocą prostych narzędzi i kosmetyków do paznokci. Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji są suplementy na zdrowe paznokcie, które przyspieszają wzrost płytki i poprawiają jej kondycję. Warto też pamiętać, by w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian, natychmiast udać się do specjalisty ‒ dermatologa lub podologa.
Przeczytaj również:
Choroby paznokci ‒ najczęściej występujące dolegliwości Dermokosmetyki – czym są, jak działają oraz kto je stosuje? Czy jesienią i zimą stosować krem z filtrem? Skuteczna fotoochrona przez cały rok Jak działa kolagen w proszku? Stosowanie oraz wskazania do picia kolagenu w proszku Jak wybrać dobry krem na zimę?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Paulina
Korzeniewska
O Autorze
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Patrycja Rafalska
Autor
Natalia Młynek
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.