Gwarancja spakowania w ciągu 24h
Szukaj
Paznokcie, zaliczane do przydatków skóry, pełnią w naszym życiu kilka ważnych funkcji. Lśniące, pięknie pomalowane paznokcie stanowią niezaprzeczalny walor estetyczny, a nierzadko także podkreślają osobowość właściciela. Chronią opuszki palców przed uszkodzeniami, ułatwiają manipulowanie drobnymi przedmiotami, a przede wszystkim stanowią wskaźnik zdrowia człowieka. Mówi się, że dłonie stanowią wizytówkę człowieka. Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę także na pielęgnację paznokci, by wydobyć z nich piękno.
Budowa paznokci wydawać się może prosta i nieskomplikowana. Nic bardziej mylnego! Ta relatywnie niewielka część ciała wyróżnia się dość złożoną budową.
Płytka paznokcia, czyli widoczna zewnętrzna warstwa, jest zbudowana z keratyny ‒ twardej białkowej substancji. To właśnie ona nadaje paznokciom ich charakterystyczną twardość , a jednocześnie elastyczność. Płytka paznokcia składa się z kilku warstw, z których każda odpowiada za różne cechy paznokcia.
Pod płytką paznokcia znajduje się łożysko, inaczej nazywane macierzą. Jest to obszar ukryty pod skórą, w którym zachodzi proces tworzenia nowych komórek paznokcia. Komórki te obumierają, przemieszczają się stopniowo w kierunku końca paznokcia, stając się jednocześnie twardsze i bardziej zrogowaciałe. To właśnie ten proces tworzenia i przemieszczania się komórek nadaje paznokciom ich charakterystyczną strukturę.
Boczne krawędzie paznokcia otoczone są wałami paznokciowymi, utworzonymi z miękkiej tkanki łącznej, która chroni płytkę. Przy nasadzie paznokcia znajduje się eponychium, nazywane potocznie skórką. Spełnia ono funkcję ochronną, choć nierzadko uznawane jest za defekt kosmetyczny. Obecne przy wolnym brzegu paznokcia hiponychium jest z kolei swoistą uszczelką, która zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów i zanieczyszczeń pod płytkę paznokcia.
Zrozumienie budowy paznokci pomaga w odpowiednim podejściu do ich pielęgnacji i zdrowia. Regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz dbałość o odpowiednie nawilżenie i odżywienie otaczających płytkę tkanek to gwarancja zadbanych i zdrowych paznokci, które będą spełniać swoje funkcje i wyglądać estetycznie.
Zastanawiasz się, co na paznokcie wpływa najbardziej? Ciężko jest wyszczególnić jedną, konkretną rzecz, od której zależy ich wygląd. Zdrowie paznokci jest bowiem zagadnieniem niezwykle złożonym. Ich wygląd zależy od wielu czynników, takich jak:
Na co dzień postrzegamy paznokcie głównie pod kątem estetyki dłoni. Często zapominamy, że ta niepozorna część ciała świadczy o zdrowiu organizmu. Zmiany w wyglądzie paznokci bywają ważną wskazówką na temat rozwijających się w organizmie schorzeń. Do najczęstszych dolegliwości paznokci, związanych ze współistniejącymi chorobami, zalicza się:
Wszelkie zmiany kształtu, barwy czy struktury paznokcia wymagają konsultacji z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Niektóre choroby paznokci, takie jak grzybica, przenoszą się na innych ludzi i ‒ w zaawansowanym stadium ‒ bywają wyjątkowo uciążliwe w leczeniu.
Paznokcie, podobnie jak skóra czy włosy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czynności pielęgnacyjne służą jednak nie tylko zachowaniu ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim chronią przed rozwojem niektórych chorób. Prawidłowe czyszczenie, obcinanie i piłowanie paznokci jest niezbędne, by uniknąć ich wrastania. Zadbane paznokcie są też mniej podatne na uszkodzenia, dzięki czemu trudniej o ich zakażenie drobnoustrojami, zwłaszcza chorobotwórczymi grzybami. Jak dbać o paznokcie, by było nie tylko piękne, ale także zdrowe?
Czy zdrowe paznokcie wymagają regularnych wizyt w salonie manicure? Absolutnie nie! Prosta, domowa pielęgnacja w zupełności wystarczy, by uzyskać piękne i zadbane paznokcie. Wystarczy odrobina wolnego czasu, a także podstawowe kosmetyki do paznokci, by cieszyć się estetyczną stylizacją.
Domowy manicure warto rozpocząć od krótkiej kąpieli dłoni i stóp. Pozwoli ona nie tylko oczyścić paznokcie i otaczającą ją skórę, ale także zmiękczy płytkę paznokcia, ułatwiając dalsze czynności. Kolejny etap to pozbycie się suchych lub przerośniętych skórek. Nie należy jednak wycinać ich za pomocą ostrych narzędzi, gdyż to prosta droga do skaleczeń czy uszkodzeń płytki. Wystarczy odsunąć je za pomocą drewnianego patyczka, a następnie rozpuścić specjalnym żelem do skórek.
Nie można zapomnieć o obcięciu paznokci. Jest to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji paznokci! Należy skrócić je przy pomocy cążek tak, by płytka paznokcia nieznacznie wystawała poza opuszek palca. Zaraz po tym należy sięgnąć po pilniczek, by nadać płytce prosty kształt.
Niestety, sama pielęgnacja paznokci to czasami za mało, by pozostawały one piękne i zdrowe. Warto pamiętać o ochronie paznokci, ale także skóry dłoni, przed czynnikami powodującymi ich uszkodzenie. Szczególnie warto wspomnieć tutaj o drażniących detergentach, a także długotrwałym moczeniu dłoni. Właśnie dlatego prace domowe, takie jak sprzątanie czy mycie naczyń warto wykonywać w ochronnych rękawiczkach.
Wspominając o paznokciach, warto także pamiętać o ochronie paznokci u stóp. Są one narażone nie tylko na uszkodzenia, ale również zakażenia. Właśnie dlatego należy zadbać o dobrze dopasowane, przewiewne obuwie, ale także profilaktykę zakażeń grzybiczych. W miejscach publicznych, takich jak sauna czy basen, należy zawsze mieć na stopach obuwie ochronne. Nie należy także korzystać z cudzych przyborów kosmetycznych, takich jak cążki czy pilniczki.
Rozdwajające się, łamliwe paznokcie? Przyczyn takiego stanu może być wiele. W przeważającej większości jednak problemy z paznokciami wynikają z nieprawidłowego stanu odżywienia organizmu. Niestety, współczesny styl życia zdecydowanie nie sprzyja utrzymywaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Niedobór witamin i minerałów odciska głębokie piętno nie tylko na zdrowiu paznokci, ale na całym wyglądzie człowieka.
Czy warto wdrożyć dodatkową podaż witamin i minerałów na paznokcie? Jeśli są one zdrowe i zadbane nie ma potrzeby uzupełniać diety suplementacją. Jeżeli jednak stan paznokci uległ pogorszeniu, zdecydowanie warto sięgnąć po dedykowane suplementy. Warto przy okazji wspomnieć, że preparaty działające na paznokcie poprawiają także stan włosów i skóry. Odpowiednio dobrana suplementacja może mieć zatem duży wpływ na nasz wygląd, wspomagając dbanie o urodę.
W aptece Codziennej dostępny jest szeroki wybór suplementów na zdrowe paznokcie. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim formą oraz składem. Jak jednak wybrać witaminy i minerały na paznokcie, by suplementacja była w pełni skuteczna? Jeśli celem jest osiągnięcie zadbanych, zdrowych paznokci, warto wybierać suplementy, które zawierają w swym składzie:
Warto pamiętać, że witaminy i minerały ‒ choć wydają się zupełnie nieszkodliwe ‒ wywierają ogromny wpływ na organizm człowieka. Właśnie dlatego decyzja o wdrożeniu suplementacji powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorujących przewlekle lub przyjmujących na stałe leki. Specjalista oceni bezpieczeństwo planowanej suplementacji, a także pomoże w doborze optymalnej dawki witamin i minerałów.